Susitikimas su Ukmergės žemdirbiais

Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) narė Ukmergės rajono žemdirbių asociacija sausio 4 d. į svečius pasikvietė žemės ūkio ministrą Giedrių Surplį. Ministrą lydėjo gausi jo pavaldinių komanda:  NMA, VMVT, Žemės ūkio  informacijos ir kaimo verslo centro vadovai, ministro patarėjas Jonas Pupius, ŽŪM  skyriaus vedėjas Karolis Anužis ir kt. tarnautojai. Susitikime dalyvavo ŽŪR pirmininkas Arūnas Svitojus, vicepirmininkas Algis Baravykas, ŽŪR direktorius Sigitas Dimaitis.

Prie šeimininkų – Ukmergės r. žemdirbių asociacijos vadovo Algirdo Valaišos ir ŽŪR savivaldos organizatorės Ukmergės r. Karolinos Valaišienės – prisijungė Ukmergės r. savivaldybės meras Rolandas Janickas bei grupė su žemės ūkio sektoriumi susijusių jo pavaldinių.

 Aktyviųjų poreikis

ŽŪR pirmininkas Arūnas Svitojus padėkojo Ukmergės r. žemdirbių asociacijai, kuri yra viena iš aktyviausių tokio pobūdžio asociacijų Lietuvoje. Todėl ir jos pirmininkas Algirdas Valaiša yra nuolat renkamas į ŽŪR tarybą.

„Labai reikia tokio aktyvumo ypač dabar, kai prasideda lemiamos derybos dėl ES paramos 2021-2027 m. Aktyvumas svarbus ir imantis išskirtinių sumanymų. Štai būtent Ukmergės r. kilo sumanymas vaikų darželius bei mokyklas maitinti ekologiškai užaugintais produktais“, – sakė A.Svitojus.

ŽŪR pirmininkas žemdirbiams priminė, kad nuo jų aktyvumo priklausys ir kaip žemdirbių interesus artimiausiais metais gins politikai – šįmet įvyks net trys rinkimai (rinkimai į rajonų savivaldybes, į Europos Parlamentą ir Prezidento rinkimai), o žemdirbių svoris rinkimuose yra labai svarbus.

„Reikia atsakingai atsirinkti žmones, kurie iš tikrųjų gali pagelbėti žemės ūkiui“, – paragino A.Svitojus.

 Ūkininkai nurodė klaidas

Ukmergės r. žemdirbių asociacijos pirmininkas Algirdas Valaiša atkreipė svečių dėmesį į ŽŪM klaidas 2018 – aisiais braižant naują Nederlingų žemių žemėlapį.

„Visi stebisi, kad Ukmergės ir Širvintų rajonai priskirti prie derlingų žemių. Padėtis tikrai absurdiška. Kodėl taip nutiko, kokia priežastis? Manau, viena iš priežasčių, kad Lietuvos nederlingų žemių naudotojų asociacijos vadovai labiau rūpinosi Varėnos rajono, kur patys ūkininkauja, reikalais, o padėtis kituose rajonuose jų nedomino“, – įtarė A.Valaiša.

Tik dėl šios priežasties Žemaitijoje 2018 – aisiais buvo įkurta Nepalankių ūkininkauti žemių naudotojų asociacija.

Ukmergės r. ūkininkai kritikavo valstybės sumanymą reformuoti melioracijos sistemą visą atsakomybę užkraunant ant ūkininkų pečių, tačiau pagyrė sumanymą skatinti kaimuose ne žemės ūkio verslą.

„Tai – vienintelė išeitis, suteikianti kaimuose gyvenantiems žmonėms užsidirbti pragyvenimui, nepalikti kaimo, nes laisvos dirbamos žemės jau neliko. Tačiau numatyta per menka parama. Paraiškas pateikė 589, o parama skirta tik 57 kaimo gyventojams. Skirta tik 3 mln. EUR visiems rajonams. Tiek lėšų reikėtų vienam rajonui“, – kritikavo A.Valaiša.

Ministro pažadai

Žemės ūkio ministras G.Surplys ukmergiškiams suteikė šiek tiek vilčių ir pagyrė, priminė, kad būtent Ukmergės r. savivaldybei  2018 – aisiais įteikė išskirtinį apdovanojimą „Auksinę krivūlę“ už vietinės ekologiškos produkcijos vartojimą vaikų darželiuose.

„Jūs jau darote tai, ką mes dar tik siūlome kitoms savivaldybėms. Visas savivaldybes raginu sekti jūsų pavyzdžiu“, – gyrė G.Surplys.

Ministras pažadėjo, kad trumpųjų maisto grandinių kūrimas bus skatinamas ir 2019 – aisiais. Kaip?

„Jeigu Ukmergėje vykdomas bandomasis projektas bus vykdomas sėkmingai, tai paramos bus skiriama ir daugiau. Jau dabar galiu pasakyti, kad 2019 – aisiais šiai idėjai įgyvendinti bus skirta 5 mln. EUR. Tikiuosi, kad jau šįmet šalies rajonuose sėkmingai veiks daugiau smulkių parduotuvėlių, kuriose bus prekiaujama ūkininkų produkcija“, – vylėsi G.Surplys.

Tarsi kalėdinę dovaną ministras pranešė naujieną dėl Nederlingų žemių žemėlapio papildymo: „Su Europos Komisija deramės dėl 42 seniūnijų įtraukimo į Nederlingų žemių žemėlapį“.

G. Surplys prisiekė ukmergiškiams, kad laikosi politikos, pagal kurią Lietuvos žemės ūkio sektoriuje turi užtekti vietos ir galimybių išsilaikyti rinkoje ir išgyventi tiek smulkiesiems ir vidutiniams, tiek ir stambiesiems ūkininkams. Žemdirbiams beliks patikrinti ar ministras taip tik pasakė, ar ir iš tikrųjų laikysis žemdirbių savivaldos, t.y. Žemės ūkio rūmų jau seniai iškelto tikslo.

„Tačiau natūriniai ūkiai gali tikėtis investicinės paramos tik tokiu atveju, jeigu pademonstruos pastangas dirbti komerciškai, efektyviai. Kita vertus, stambieji ūkiai irgi turi žinoti, kad jiems ES paramos prioritetas nebus teikiamas – jie jau sustiprėjo ir turi suprasti, kad jau nėra remtini, kad valstybėje yra ūkių, kuriems labiau reikia paramos“, – kalbėjo G.Surplys.

Į konkrečius Ukmergės r. ūkininkų klausimus atsakė  NMA direktorius Erikas Bėrontas, VMVT direktoriaus pavaduotojas Mantas Staškevičius, Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo  centro laikinasis direktorius Sigitas Puodžiukas, ministro patarėjas Jonas Pupius bei ŽŪM  1-ojo ES paramos skyriaus vedėjas Karolis Anužis.

Susitikimo pabaigoje už puikius ūkininkavimo rezultatus 2018 – aisiais ministras G.Surplys padėkos raštus įteikė Ukmergės r. žemdirbių asociacijos nariams: Zofijai Griškevičienei, Jūratei Baršauskienei ir Artūrui Vagoniui.