Turininga LDAA lauko diena

2022 m. liepos 22 d. Lietuvos daržovių augintojų (LDA) asociacija organizavo tradicinę lauko dieną, kuri prasidėjo Kėdainių rajone, UAB „Agrošiltnamiai” ir tęsėsi ūkininkų Ernesto Saldžiaus ir Sauliaus Dambrausko ūkiuose.

Lauko dienoje dalyvavęs Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) pirmininkas dr. Arūnas Svitojus pasidžiaugė aktyviai dirbančia Lietuvos daržovių asociacija, kurios narių konstruktyvių pasiūlymų visada sulaukia ŽŪR taryba. „Šiandieninė situacija rodo, kad aktyvios ir savo narių interesams atstovaujančios asociacijos yra girdimos ne tik visuomenėje, bet ir valdžios institucijose. Atstovavimas ir interesų gynimas – pamatinės nevyriausybinių organizacijų vertybės, todėl narių aktyvumas ir iniciatyvos yra labai svarbios ir reikšmingos. Taip pat matome, kad ne mažiau svarbus mokymasis, naujų technologijų taikymas ir diegimas ūkiuose, todėl kiekvienais metais LDA asociacijos organizuojamos lauko dienos ir diskusijos, tai puiki proga ne tik susitikti visiems sektoriaus atstovams pabendrauti tarpusavyje, susipažinti su naujomis technologijomis, bet ir išsakyti skaudulius ir kylančias problemas valdžios atstovams, kad būtų priimti teisingi sprendimai, įtakojantys sektoriaus išlikimą ir ateities perspektyvas. Džiaugiuosi, kad asociacijoje susibūrę pažangūs ūkininkai, taikantys modernias technologijas, kurios apsprendžia rizikas, padidina ekonominį gyvybingumą”, – kalbėjo dr. A.Svitojus.

ŽŪR pirmininkas padėkomis už aktyvų dalyvavimą Lietuvos daržovių augintojų asociacijos veikloje, domėjimąsi mokslo žiniomis ir lietuviškų daržovių augimą bei inovacijų taikymą savo ūkiuose apdovanojo Kėdainių r. ūkininkus Ernestą Saldžių, Saulių Dambrauską ir UAB „Agrošiltnamiai“ direktorių Paulių Andriejavą.

UAB „Agrošiltnamių“ vadovas Paulius Andriejavas, pravedęs trumpą ekskursiją po šiltnamį, informavo, kad įmonėje dirba 100 darbuotojų, o prieš keletą metų, panaudojant paramą, ūkis buvo modernizuotas ir 6 mln. eurų investicija tikrai pasiteisino, todėl šiandien agurkų užauginama daugiau kaip dvigubai – 50 kg/kv.m, net 3 kartus sumažėjo ir energetinių išteklių poreikis.

„Mums svarbiausia – produktų kokybė, šviežumas ir darna. Mylime tai, ką darome, ir sėkmingai ūkininkaujame jau 20 metų. Svarbu populiarinti Lietuvoje užaugintas daržoves tarp pirkėjų. Sukaupta patirtis, diegiamos inovacijos ir sąžiningas požiūris – taip mes suprantame tvarų ūkininkavimą ir tuo vadovaujamės kasdien. Užtikriname tarptautinį produkcijos saugos ir kokybės lygio standartą. Esame sertifikuoti pagal Global G.A.P., o tai įrodymas, kad atsakingai auginame sveikus ir saugius produktus, laikydamiesi gerosios žemės ūkio praktikos. Tačiau šiandien susiduriame su sunkumais, nes auga energetinių išteklių kainos, todėl sektoriui reikalinga valstybės pagalba”, – kalbėjo P.Andriejavas.

LDAA direktorė Zofija Cironkienė savo pranešime apžvelgė pagrindinius 2022 m. daržovių sektoriaus pokyčius, derliaus prognozes, sektoriaus probleminius klausimus ir lauko dienos dalyvius įtraukė į diskusiją.

Kėdainių rajono ūkininko Vidmanto Kvedaro agronomas pristatė ūkio situaciją po lietaus ir krušos, apžvelgė patirtus nuostolius ir pažymėjo, kad pastaraisiais metais vis dažniau patiriami nuostoliai dėl  įvairių gamtos stichijų.

 

Panevėžio rajono ūkininkas Saulius Račkauskas akcentavo stumbrų daromą žalą ūkininkų laukams ir teiravosi, kada ir kaip bus sprendžiama ši problema.

LDA asociacijos narys Evaldas Masevičius atkreipė dėmesį į daržovių iš užsienio šalių pakavimą ir ženklinimą. „Kada ant pakuotės naudojama Lietuvos vėliava, tai asocijuojasi, kad produkcija yra pagaminta Lietuvoje. Deja, taip nėra. Šiandien prekybos tinkluose Lietuvos vėliava paženklinta pakuotė su užrašu „pagaminta Lietuvoje” klaidina vartotoją, nes iš tiesų, daržovės tik supakuotos Lietuvoje, o kilmės šalis nurodyta kitoje pakuotės pusėje labai mažomis raidėmis. Taigi tos daržovės gali būti atvežtos iš tolimiausių pietinių kraštų, todėl jų šviežumas negali prilygti lietuviškai produkcijai.  Taigi kyla klausimai: kas svarbiausia? Tik pajamos, pelnas? Ar teisinga pirkėjo atžvilgiu pateikti neteisingą informaciją?    Raginu atsakingas institucijas – Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą ir Valstybinę augalininkystės tarnybą imtis priemonių, kad pažaboti šiuos nesąžiningus rinkodaros elementus”, – sakė E. Masevičius.

LDA asociacijos nariai kėlė ir kitas problemas – laistymo sistemų ir paviršinio vandens apmokestinimo, didėjančių energetinių išteklių, gyvūnų ir paukščių daromos žalos ir kt.

LDA asociacijos nariai pripažino ir kooperacijos naudą, nes dirbant drauge galima būtų gauti geresnę pardavimo kainą ir konkuruoti su įvežtine produkcija.

Lauko dienoje dalyvavo Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ir Aplinkos ministras Simonas Gentvilas, todėl ūkininkai turėjo puikią progą užduoti kylančius klausimus bei išsakyti sektoriaus skaudulius.