2025 m. birželio 17–18 d. Venecijoje įvykęs Europos Sąjungos Bendrosios žemės ūkio politikos tinklo (EU CAP Network) seminaras „Demonstracijos ūkiuose – tarpusavio mokymuisi ir inovacijoms“ tapo reikšmingu žingsniu skatinant ūkininkų bendradarbiavimą, inovacijų diegimą bei praktinių žinių sklaidą žemės ūkyje. Lietuvai šiame renginyje atstovavo Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) Kaimo plėtros ir informavimo skyriaus vyriausioji specialistė Simona Marmienė.
„Seminaras parodė, kad reali praktika ir gyvas kontaktas su pažangius sprendimus taikančiais ūkiais yra vienas veiksmingiausių būdų skatinti pokyčius kaime. Tai ne tik žinių mainai, bet ir pasitikėjimo naujovėmis stiprinimas“, – pažymėjo S. Marmienė.
Demonstracijos – kelias į tvarumą
Pirmąją renginio dieną dalyviai klausėsi pranešimų, diskutavo darbo grupėse apie sėkmingai vystomus ūkius, inovacijų demonstracijų organizavimo praktikas, vertinimo metodus ir mokymosi procesus bei jų naudą. Antroji diena buvo skirta išvykoms į keturis ūkius.
Vienas ryškiausių pavyzdžių – Società Agricola La Fagiana, tvarios ryžių gamybos ūkis, įsikūręs šalia Venecijos. Pasak Simonos Marmienės, šis ūkis paliko itin stiprų įspūdį dėl savo holistinio požiūrio į aplinką ir edukaciją.
„La Fagiana ūkyje tvarumas nėra abstrakti sąvoka – tai kasdieniai sprendimai. Nuo laukų iki galutinio produkto perdirbimo – viskas paremta pagarba gamtai, biologinės įvairovės išsaugojimu ir sąmoningu ūkininkavimu. Be to, ūkis aktyviai organizuoja švietimo veiklas, įtraukdamas tiek vaikus, tiek specialistus, taip formuodamas naują požiūrį į žemės ūkį“, – dalijasi įspūdžiais S. Marmienė.
Società Agricola La Fagiana ūkio stiprybė – veiklos diversifikavimas. Be tvarios ryžių gamybos, ūkis užsiima perdirbimu vietoje, taip kurdamas didesnę pridėtinę vertę ir plėtodamas ryšį su vartotojais. Šis modelis atitinka ES žaliąjį kursą ir „nuo lauko iki stalo“ strategiją, skatindamas vietinę maisto gamybą bei trumpąsias tiekimo grandines.
Pažangūs ūkiai: nuo bežeminio auginimo iki gyvulių gerovės
Vallevecchia pilotinis ūkis, kurio dydis 800 ha, iš kurių ~377 ha – intensyviai dirbamos grūdų, ankštinių, aliejinių kultūrų ir daržovių pasėlių rotacija, o likusieji hektarai – kraštovaizdžio draustiniai: pinijos miškai, dykvietės, gyvosios tvoros, pelkės – neturtingos urbanizacijos zonoje, integruota į Natura 2000 tinklą. Ūkyje taikomos šiuolaikinės konservacinės žemės ūkio metodikos: minimalus dirvos purenimas, sėjama bearimiu principu (no‑tillage), – kas padeda mažinti eroziją ir gerinti dirvos organines medžiagas.
Vienas svarbiausių inovatyvių sprendimų – dirvožemio druskingumo ir vandens lygio kontrolės sistema, suprojektuota pagal projekto LIFE WSTORE2 reikalavimus. Sistema surenka mažesnės druskingumo vandenį ir tiekia jį laukams bei netrikdytoms pelkėms.
Vallevecchia ūkis išsiskiria pažangiu ekologinio ūkio vystymu: čia veikia skaitmeniniai aviliai, kurie seka cheminių teršalų (pvz., fungicidų ar insekticidų) pėdsakus. Tai dalis Bee2gether programos – svarbus bičių gyvybingumo ir ekosistemų stebėjimo segmentas.
Ūkyje reguliariai organizuojamos lauko dienos, kurių pagrindinis tikslas – pademonstruoti technologijas, technikas, inovatyvius ūkininkavimo būdus ne tik vietos, bet ir kitų šalių ūkininkams bei ekspertams.
Vallevecchia ūkis – europinės modernios demonstracijos ūkio idėjos pavyzdys, kuriame kūrybingai jungiami klimato atsparūs, saugantys gamtą sprendimai, diegiama skaitmeninė, ekologinė ūkio priežiūra (išmanios sistemos, integruota produktų apsauga).
Padujos universiteto eksperimentinis ūkis – tai inovacijų centras, kuriame vyksta tyrimai ir praktinės demonstracijos apie bežeminį auginimą, akvaponiką ir žiedinę bioekonomiką.
Tuo tarpu Società Agricola Dante ūkis – kompleksinė agro–energetinė sinergija: derliaus, gyvulių ūkio, ekologijos ir energetikos integracija. Ūkio patirtis įrodė, kad šiuolaikinis žemės ūkis gali būti tvarus ir inovatyvus – derinama tradicinė gamyba su šiuolaikinėmis technologijomis. Tai pavyzdys, kaip didelis ūkis gali integruoti ekologiją, technologiją ir žaliąją energetiką, tapdamas tiek vietos bendruomenės, tiek visos Europos žemės ūkio inovacijų centru.
Europos ūkininkų bendruomenė stiprėja per bendrystę
Iš visos Europos susirinkę konsultantai, mokslininkai, pažangių ūkių atstovai vieningai sutarė, kad demonstracijos ūkiuose yra viena iš efektyviausių formų perduoti žinias, skatinti inovacijas ir ugdyti pasitikėjimą naujovėmis. Tokie renginiai padeda kurti stipresnę ir atsparesnę Europos ūkininkų bendruomenę, kurioje kiekvienas dalijasi ne tik sėkmėmis, bet ir iššūkiais.
„Kiekvienas ūkininkas yra ir naujovių diegėjas, ir mokinys. Mokymasis vieniems iš kitų padeda geriau prisitaikyti prie pokyčių, diegti tvarius sprendimus ir kurti stipresnį kaimą – ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Šis seminaras dar kartą įrodė, kad dalinimasis žiniomis ir patirtimis nėra tik tendencija – tai būtinybė, jei norime, kad žemės ūkis būtų tvarus, inovatyvus ir orientuotas į ateitį“, – pažymi S. Marmienė.