Užauginti išmokome. O kaip derlių parduoti?

Šiais laikais neužtenka gebėjimų užauginti derlių, dar reikia mokėti jį parduoti. Regis, nedideliam ūkiui neturėtų kilti tokių klausimų. Apsirikote! Jau pirmaisiais ūkininkavimo metais su derliaus realizavimo sunkumais susidūrė prie Ariogalos (Raseinių r.) ūkį kuriantys jaunieji ūkininkai Indrė ir Mantas Kučinskai. 

 

Į turgus patekti nelengva

Nuo ko, pasikliaudami tik savo jėgomis, kai banko sąskaitoje nėra šimtų tūkstančių, gali pradėti jaunieji ūkininkai? Dažniausiai – nuo uogų auginimo. Taip pradeda ir Indrė bei Mantas Kučinskai, ūkio pamatus liejantys prie Ariogalos, Raseinių r.

Žinių pagrindas yra – Indrė baigė tuometinį Aleksandro Stulginskio universitetą (dabar – VDU Žemės ūkio akademija), baigė ir magistro studijas. Vyras Mantas išmano apie techniką – baigęs kolegiją Kaune. Jauni ir optimistai – tiek ūkininkavimo pradžiai regis užtenka. Jie irgi taip manė. Tačiau užauginę pirmąjį braškių derlių ir planuodami kitąmet plotą didinti, susidūrė su vyresniems ūkininkams jau žinomu išbandymu.

„Nesitikėjome, kad susidursime su tokia problema. Paaiškėjo, kad į kai kuriuos miestų turgus mums, jauniesiems ūkininkams, patekti labai sunku, o neretai neįmanoma“, – sakė I.Kučinskienė.

Ūkininkų turgeliai – pilnutėliai

Dažnai girdime apie miestuose veikiančius ūkininkų turgelius. Tarp populiariausių – Kauno senamiestyje, prie Kauno pilies, jau 9 metus veikiantis ir šeštadieniais savo ribose vos išsitenkantis ūkininkų turgelis, kuris priklauso žemės ūkio kooperatyvui „Šeimos ūkis“. Vienas iš kooperatyvo steigėjų – Lietuvos šeimos ūkininkių sąjunga. Šis turgelis žinomas ne tik kauniečiams. Į jį savo produkciją ūkininkai veža iš visos Lietuvos, o ir pirkėjai neretai atvyksta iš visų šalies regionų. Pirkėjai šeštadieniais užplūsta šį Kauno senamiesčio kvartalą – šalia esanti automobilių stovėjimo aikštelė būna pilnutėlė, užtvindytos ir gretimos gatvės. Todėl ūkininkai norėtų patekti į šį ir panašų populiarumą turinčius turgelius. Deja, nėra tiek vietos, kiek norėtųsi. Kokios galimybės patekti į šį ūkininkų turgelį?

„Mielai visus priimtume, bet netelpame. Todėl pirmiausia prekybos turgelyje vietos skiriamos kooperatyvo  nariams. Šiuo metu turime 85 narius ir krūvą prašymų į jį įstoti“, – sako Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos pirmininkas Vidas Juodsnukis.

„Prašymus priimti į kooperatyvą svarsto visuotinas kooperatyvo narių susirinkimas. Priminsiu, kad daugelis narių įstojo į kooperatyvą, kai buvo sunkiausias laikas, kai turėjome išbandymų. Dabar, kai skiname rezultatus, ir tie rezultatai geri, norėtų prie kooperatyvo prisijungti daug ūkininkų. Tačiau jeigu priimtume visus, kurie pateikė prašymus, tai kiltų chaosas – ūkininkai netilptų mūsų turgeliuose, kiltų sunkiai sprendžiamų problemų“, – sakė V.Juodsnukis.

Plėtros galimybės

Ar kooperatyvas planuoja plėstis?

„Sunku pasakyti, nes sugriežtėjo narių registravimo reikalavimai, kooperatyvas atsako už tvarką prekybos vietose, produktų saugumą, taigi plečiantis reikėtų daug investuoti. Tačiau artimiausiame visuotiniame kooperatyvo „Šeimos ūkis“ narių susirinkime tarsimės ir dėl plėtros galimybių – ar priimti naujus narius, ar prašymus dar atidėti“, – sakė V.Juodsnukis.

Beje, „Šeimos ūkis“ Kaune dar prekiauja prie prekybos centro „Molas“, prie „RIMI“, prie Hyper Maxima. Planuojama prekybos plotą turėti ir prie prekybos centrų „Šilas“. Savarankiški kooperatyvo „Šeimos ūkis“ padaliniai veikia Marijampolėje, Panevėžyje bei Telšiuose.

Be kita ko, „Šeimos ūkis“ suteikia galimybę jam priklausančiuose turgeliuose prekiauti ir nepriklausantiems kooperatyvui ūkininkams tais atvejais, kai turgeliuose yra laisvų vietų. Tačiau šiuo metu jų, žinoma, nėra.

Kaip sužinoti apie tokias galimybes?

„Sudėtinga, juk mes neturime didelės administracijos, kuri nuolat rinktų tokią informaciją. Tiesiog mes paliekame tokią galimybę.

Kokios kitos galimybės?

„Šiuo metu mus gelbsti pirkėjų paieška per socialinius tinklus FB bei reklama iš „lūpų į lūpas“. Mes pirkėjams galime pristatyti braškes į jų namus“, – sakė I.Kučinskienė.

Žinoma, vežti kelių kilogramų neapsimoka. Štai apytikslės sąlygos. „Daug braškių galime vežti ir 100 kilometrų. Jeigu jums reikia 40-50 kg braškių – vešime tiek pat ir kilometrų (40-50 km.). Mažiausias kiekis – 15 kg.“, – paaiškino I.Kučinskienė.

Pasak I.Kučinskienės, yra galimybių ir net kvietimų braškėmis prekiauti Šiaulių bei Alytaus turguose. Ūkininkų planuose – kitąmet nuomoti plotą prekiauti prie didžiųjų prekybos centrų.

Beje, šiame ūkyje braškių bus ilgai, nes ūkininkai augina tiek ankstyvas, tiek vidutinio ankstyvumo, tiek vėlyvas veisles. Braškėms šįmet skirta 60 arų, kitąmet – 1,4 ha, o iš viso yra galimybių pasiekti 3 ha.

 

Priminsime, kad Indrę ir Mantą Kučinskus galite surasti FB adresu Kučinskų braškės ar paskambinti tel.: 8-607 271 08.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.