Vagys vis dažniau braunasi į ūkius. Kaip apsisaugoti?

Šį kartą apie vagystes iš ūkių pasikalbėjome su Rokiškio bei Anykščių ūkininkais, tačiau panaši padėtis visoje šalyje. Vagysčių padaugėja atėjus pavasariui, tačiau šįmet ūkininkai tikėjosi, kad karantinas apsunkins vagių planus, deja, ūkininkai apsiriko. Kokia priežastis? Kai kurie ūkininkai mano, kad į jų brangią žemės ūkio techniką nusitaikė dėl karantino į Lietuvą sugužėję prastos reputacijos emigrantai. Kaip apsisaugoti nuo ilgapirščių jums patars ūkininkai ir policininkai.  

 

Nuostoliai siekia 30 tūkst. eurų

Balandžio 2 d. Rokiškio r. Kavoliškio kaime ūkininkas S.S. rado vagių nusiaubtą techniką – iš  traktorių CASE IH PUMA 240 ir CASE IH QUADTRAC 470 pagrobta navigacijos antena ir valdymo terminalas, o iš trąšų barstytuvo EXTRA-TL GEO – valdymo terminalas. Manoma, kad žemės ūkio technikai padaryta žala siekia 30 tūkst. eurų.

Tikėtina, kad pasidarbavo ne profesionalai vagys, nes brangi įranga buvo išplėšta grubiai, kai kurios dalys net nulaužtos, sugadinti jungikliai, kištukai, nuplėšti laidai.  Kokios versijos? Ūkininkai mano, kad tai – į Lietuvą dėl pandemijos sugrįžusių vagių darbas.  Beje, technika buvo laikoma aptvertoje teritorijoje, ją saugojo  šuo, tačiau vagys, matyt, pasiruošė ir surado būdą apiplėšti.

Ūkininkas guodėsi, kad prieš dvejus metus įsigyti traktoriai buvo apdrausti, tad žalą ar jos dalį turėtų padengti draudikai.

Kitas niuansas – akivaizdu, kad pavogtas dalis vagys gali parduoti tik ūkininkams. Taigi prieš pirkdami brangias dalis gerokai pigiau, kolegoms ūkininkams vertėtų pagalvoti jeigu ne apie  moralinius kriterijus, tai nors apie praktinius – juk kitą kartą ir jūs galite tapti vagių taikiniu.

Budi naktimis

Onuškio kaime (Rokiškio r.) ūkininkaujantys keli ūkininkai nusprendė pasimokyti iš kavoliškio karčios patirties. Trys ūkininkai, tarp kurių ir buvęs kriminalistas Eldevinas Gražys savo svarbiausią turtą (žemės ūkio techniką) nuo kurio priklauso ūkių išlikimas, sumanė papildomai saugoti naktimis. Nelengva dieną dirbti, o kas trečią naktį dar ir budėti, tačiau  E.Gražys ir jo bendraminčiai žino, ką daro. Gal ūkininkai nepasitiki policija? Pasitiki. Ūkininkas labai nekritikuoja buvusių savo kolegų policininkų, tačiau sako, kad ūkininkams pirmiausia reikia patiems pasirūpinti apsauga. E.Gražys mano, kad vagišiai naudojasi susidariusia padėtimi dėl koronaviruso pandemijos.

„Šiuo metu policija turi papildomų darbų, be to, manau, kad policijos reforma provincijai buvo nenaudinga. Pavyzdžiui, Rokiškyje nebeliko kriminalinės policijos pareigūnų, kurie atliktų operatyvinius darbus. Žinau, kad policijos vadovai neigs mano išvadą, tačiau esu įsitikinęs – jeigu toje gyvenvietėje nelieka dirbančio policininko, tai nelieka ir operatyvinio darbo, arba jį atlikti būna daug sudėtingiau“, – sakė E.Gražys.

Ar vagys pabudo su pavasariu, ar yra kitų priežasčių?

„Girdėjome apie vagystes Rokiškio ir kaimyniniuose rajonuose ir susidarėme nuomonę, kad tai ne pijokėlių darbas. Į kaimus ir į  miestelius iš užsienio sugrįžo daug iš vagysčių užsienyje gyvenusių emigrantų. Karantinas jau pradėjo antrą mėnesį, taigi kai kuriems iš jų matyt baigiasi pinigai, todėl labai tikėtina, kad jie išeina į medžiokles“,- kelia versiją E.Gražys.

Anykštėnas ūkininkus ragina „atsibusti“

Kaimynams pritaria Anykščių rajone ūkininkaujantis ir LR ŽŪR priklausančiai Lietuvos avių augintojų asociacijai vadovaujantis Žilvinas Augustinavičius.

Neseniai nuo vagišių nukentėjo Žilvino pažįstamas ūkininkas Rakutėnų kaime, netoli Troškūnų.

„Nuo traktorių, sėjamųjų bei kombaino vagys „nurinko“ išmaniąją techniką – kompiuterius, valdymo pultus, navigacinę įrangą ir kt. Iš dirbtuvių pavogė daug brangiai kainuojančių elektrinių įrankių“, – pasakojo Ž.Augustinavičius.

Beje, žemės ūkio technika buvo ne lauke, o uždaruose angaruose.

Ūkininkas pritaria versijai, kad tai – prastos reputacijos emigrantų darbas. Kodėl?

„Paskutiniais metais tokių vagysčių buvo sumažėję. Štai ir pamoka“, – sako Ž.Augustinavičius.

Ką Žilvinas pataria kolegoms ūkininkams?

„Manau, daugelis ūkininkų atsipalaidavo. Reikia atsibusti. Kuo daugiau sugalvosime apsaugos būdų, tuo labiau vagims sutrukdysime. Negailėkime pinigėlių vaizdo kameroms, aptverkime teritoriją, įsigykime šunų“, – patarė Ž.Augustinavičius.

Susidariusią padėtį Anykščių ūkininkai aptarė su policijos komisariato vadovais. Pakalbinkime juos ir mes.

Negailėkite investicijų apsaugai

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Rokiškio policijos komisariato viršininkas Rimantas Čepulis sako, kad policija dirba, patruliuoja, kaip numatyta, o ūkininkai ne visada juos pastebi todėl, kad jie ir nesistengia, kad juos pastebėtų.

„Tačiau ūkininkus raginame ir pačius rūpintis savo brangaus turto apsauga. Kuo technika brangesnė, tuo labiau ji vilioja vagis. Kita vertus, neretai pastebime, kad ūkininkai palieka techniką tiesiog laukuose, matyt nesitikėdami, kad vagys užsuks būtent tą naktį“, – pasakoja R.Čepulis.

Kokie patarimai?

„Šiais laikais ūkiuose būtina įrengti vaizdo kameras. Kai žemės ūkio technika kainuoja šimtais tūkstančių, nereikia gailėti kelių šimtų eurų investicijų jos apsaugai. Suprantu, kad tik vaizdo kameros neapsaugos, tačiau padeda tiriant, o ir yra prevencinė priemonė“, – patarė Rokiškio policijos komisariato viršininkas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.