Vietnamas pranešė apie proveržį: buvo pagaminama pirmoji komercinė ir veiksminga vakcina, tačiau dabar gaišta kiaulės

„Vietname sukurta NAVET-ASFVAC vakcina nuo afrikinio kiaulių maro (AKM) yra saugi ir veiksminga“, tai 2022 m. birželio mėnesį patvirtino USDA Žemės ūkio tyrimų tarnyba oficialiame laiške Vietnamo gyvūnų sveikatos ministerijai. 2022 m. birželio pabaigoje Vietnamo Žemės ūkio ir kaimo plėtros ministerija surengė spaudos konferenciją, kurioje paskelbė apie sėkmingą vakcinos nuo AKM gamybą. Teigta, kad nacionalinės veterinarinės medicinos akcinės bendrovės (NAVETCO) NAVET-ASFVAC yra pirmoji pasaulyje komercinė vakcina nuo šios ligos.

„Nuo 2020 metų vasario oficialios vakcinos tyrimai ir gamyba vykdomi bendradarbiaujant su amerikiečių ekspertais. Nuo 2020 metų liepos Vietnamo ministerija leido įvežti susilpnintas AKM viruso padermes, kurios naudojamos tyrimams ir vakcinų gamybai prieš AKM Vietname, sakė Vietnamo žemės ūkio ir kaimo plėtros viceministras Phung Duc Tien. Tien informavo, kad 2020 m. rugsėjo mėnesį, gavę padermę iš USDA, NAVETCO nedelsiant pradėjo tyrimus. Buvo atlikti penki laboratoriniai tyrimai. Tyrimų rezultatai parodė, kad laboratorinėmis sąlygomis 100 procentų vakcinuotų kiaulių buvo apsaugotos nuo AKM. Gamybos sąlygomis buvo apsaugotos daugiau nei 80 proc. vakcinuotų kiaulių. Teigta, kad kiaulių imunitetas AKM išlieka iki šešių mėnesių po vakcinacijos. 2022 m. liepos mėn. pradžioje Vietnamo Žemės ūkio ir kaimo plėtros ministerija paskelbė oficialų pranešimą ir pritarė vakcinos platinimui.

Tačiau dabar ateina nusivylimas vakcina: agentūros „Reuters“ duomenimis, po vakcinacijos Vietnamo Phu Yen provincijoje nugaišo dešimtys kiaulių. Todėl Vietnamas laikinai sustabdė vakcinos naudojimą ir pirmiausia sudarė darbo grupę, kuri turi ištirti kiaulių gaišimo priežastį.

Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos informacija