VMVT svarstytos kovos su AKM priemonės

Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje (VMVT) šiandien, rugpjūčio 1 d., įvyko pasitarimas afrikinio kiaulių maro (AKM) klausimais. Jame dalyvavo Seimo nariai Kęstutis Mažeika ir Andrius Palionis, Žemės ūkio rūmų direktorius Sigitas Dimaitis, Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos ir Miškų departamento direktorius Donatas Dudutis, Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Bronius Bradauskas ir jo pavaduotojas Eugenijus Tijušas, VMVT direktorius Darius Remeika ir jo pavaduotojas Vidmantas Paulauskas bei kiti specialistai.

Pasitarime VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis supažindino susirinkusiuosius su naujausia AKM situacija Lietuvoje ir visame Pabaltijo regione, pristatė Europos Sąjungos (ES) šernų populiacijos reguliavimo strategiją, supažindino su VMVT parengtomis kovos su AKM laukinėje faunoje priemonėmis.

„Šiai dienai AKM situacija negerėja, ligos atvejų skaičius šernuose didėja, todėl reikia bendrų aktyvių veiksmų šiai ligai pažaboti. Kova su AKM turėtų būti ne vien ūkininkų, medžiotojų ir veterinarų reikalas. Suprantant, kokius didžiulius nuostolius dėl to gali patirti mūsų šalies žemės ūkis, tai turi būti visų suinteresuotų institucijų nuolatinis ir kryptingas darbas. Medžiotojai turi suaktyvinti šernų populiacijos reguliavimą, o kiaulių augintojai – kuo griežčiausiai paisyti biologinio saugumo priemonių“, – sakė VMVT direktorius Darius Remeika.

Susitikimo metu diskutuota dėl taikomos AKM strategijos, medžiotojų skatinimo, išmokų už sumedžiotas šernų pateles didinimo, taip pat dėl atsakomybės už šernų gaišenų surinkimą ir utilizavimą pasiskirstymo.

Nutarta toliau aktyviai bendradarbiauti taikant visas įmanomas kovos su AKM priemones, peržiūrėti galiojančius teisės aktus, šernų gaišenų surinkimo bei išmokų skyrimo tvarką, profesionalios medžioklės plotuose taikomus šernų medžioklės ir teikiamų paslaugų įkainius. Taip pat numatyta vykdyti šernų populiacijos reguliavimą teritorijose, kurios nėra įtrauktos į medžioklės plotus (rezervatuose, kuriuose medžiojamų gyvūnų gausa negali būti reguliuojama organizuojant medžiokles).

*****

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad praėjusią savaitę (liepos 21–27 d.) afrikinis kiaulių maras (AKM) vienuolikoje savivaldybių nustatytas 2 sumedžiotiems ir 70 šernų gaišenų:

 1. Kavarsko, Troškūnų sen. (Anykščių r.) – 2 šernų gaišenoms,
 2. Papilio sen. (Biržų r.) – 7 šernų gaišenoms,
 3. Šveicarijos, Šilų, Upninkų sen., (Jonavos r.) – 7 šernų gaišenoms,
 4. Vilainių sen. (Kėdainių r.) – 1 šerno gaišenai,
 5. Kapčiamiesčio sen. (Lazdijų r.) – 2 šernų gaišenoms,
 6. Ramygalos, Panevėžio, Karsakiškio, Miežiškių sen. (Panevėžio r.) – 6 šernų gaišenoms ir 1 sumedžiotam šernui,
 7. Pasvalio apylinkių, Krinčio, Joniškėlio apylinkių sen. (Pasvalio r.) – 17 šernų gaišenoms ir 1 sumedžiotam šernui,
 8. Dieveniškių sen. (Šalčininkų r.) – 3 šernų gaišenoms,
 9. Taujėnų, Siesikų, Pivonijos sen. (Ukmergės r.) – 22 šernų gaišenoms,
 10. Leliūnų, Sudeikių sen. (Utenos r.) – 2 šernų gaišenoms,
 11. Žibalų sen. (Širvintų r.) – 1 šerno gaišenai.

2017 m. laukinėje faunoje AKM patvirtintas 390 vietų 741 šernui (72 sumedžiotiems ir 669 nugaišusiems).

 

VMVT informacija