Vyriausybės sprendimai dėl ribojimų, susijusių su COVID-19 situacija

Spalio 21 d. LR Vyriausybėje priimti nauji sprendimai dėl COVID-19 situacijos valdymo. Nuo šiol šalies savivaldybės yra skirstomos į 3 grupes: raudoną, geltoną ir žalią.

 

Savivaldybės bus vertinamos, atsižvelgiant į tris kriterijus: 14 dienų sergamumo rodiklį 100 tūkst. gyventojų, teigiamų tyrimų procentinę dalį tarp atliktų tyrimų per 7 dienas ir atvejų, nesusijusių su protrūkiais / židiniais procentinę dalį per 7 dienas.

Žalioji zona nuo šiol reikš, kad į ją patenkančiose savivaldybėse koronaviruso pavojaus lygis yra žemas, o šį kriterijų atitinkančioms savivaldybėms – nebūtina taikyti papildomų ribojimų. Į žalią zoną pateks savivaldybės, kuriose sergamumas mažesnis negu 25 atvejai 100 tūkst. gyventojų bei teigiamų tyrimų procentas per savaitę yra mažesnis negu 4 proc.

Geltonoji zona reikš, kad joje esančios savivaldybės, siekdamos suvaldyti tolimesnį koronaviruso plitimą, turėtų būti pasiruošusios bei atsakingai laikytis visuomenės sveikatos ekspertų rekomendacijų.

Į geltonąją zoną pateks savivaldybės, kuriose sergamumas neviršija 50 atvejų 100 tūkst. gyventojų, o teigiamų testų – lygus arba didesnis negu 4 proc. arba sergamumas 25-150 atvejų 100 tūkst. gyventojų, o teigiamų testų – mažiau kaip 4 proc.

Raudonoji zona – bus laikoma pavojingiausia zona. Joje esančioms savivaldybėms reikės ne tik  laikytis specialistų rekomendacijų bei nurodymų, bet ir bus sprendžiama dėl lokalaus karantino paskelbimo. Jį paskelbus, taip pat turėtų būti numatyti ribojimai viešam gyvenimui, renginiams, ugdymui, įvedamas privalomas asmens apsaugos priemonių dėvėjimas, atstumų laikymasis.

Į raudonąją zoną pateks tos savivaldybės, kuriose sergamumas viršija 50 atvejų 100 tūkst. gyventojų, teigiamų testų – 4 proc. ir daugiau, o atvejų, nesusijusių su protrūkiais ar židiniais, dalis yra 30 proc. ar daugiau per savaitę, arba tos, kuriose sergamumas bus didesnis negu 150 atvejų 100 tūkst. gyventojų ir atvejų, nesusijusių su protrūkiais ar židiniais, dalis yra 30 proc. ar daugiau per savaitę, t.y. savivaldybėje turi būti registruota ne mažiau kaip 10 atvejų per savaitę.

Skelbiamas karantinas 12 – oje savivaldybių

Karantinas skelbiamas Elektrėnų sav., Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kelmės rajono, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Marijampolės, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Skuodo rajono, Šiaulių rajono, Švenčionių rajono savivaldybėse, taip pat pratęsiamas karantinas Raseinių rajono savivaldybėje.

Karantino režimo trukmė – nuo 2020 m. spalio 26 d. 00:00 val. iki 2020 m. lapkričio 9 d. 24:00 val.; Raseinių rajono savivaldybėje – iki 2020 m. lapkričio 6 d. 24:00 val.

RIBOJIMAI
 

 

Visoje Lietuvoje Papildomi ribojimai karantine esančiuose miestuose
Renginiai ·  Dalyvių skaičius neribojamas.

·  Privaloma visų dalyvių registracija arba bilietai platinami el. būdu.

·  Privalomos apsauginės veido kaukės ir 1 m atstumas lauke.

·  Privalomos apsauginės veido kaukės ir 2 m atstumas (arba kas antra kėdė) viduje.

Viešojo maitinimo įstaigos ·  Darbo laikas ribojamas nuo 7.00 val. iki 24.00 val. (taikomos išimtys).

·  Privaloma lankytojų registracija.

·  2 m atstumas.

Judėjimas ir apsauginės veido kaukės
 
·  Apsaugines veido kaukes privaloma dėvėti:

·   viešajame transporte;

·  prekybos vietose.

Atsakomybė taikoma juridiniam asmeniui.

·  Viešajame transporte 1 m atstumas, tik sėdimos vietos.

·  Viešose vietose ne didesnės nei 5 asmenų grupės (tarp grupių 2 m atstumas); Raseinių rajone – ne didesnės nei 2 asmenų grupės (tarp grupių 2 m atstumas).

·  Viešose ir uždarose erdvėse, transporte, viešose įstaigose privalomos apsauginės veido kaukės (taikomos išimtys; atsakomybė taikoma fiziniams asmenims).

Viešasis ir privatus sektorius

 

 

 

·  Rekomenduojama dirbti nuotoliniu būdu. ·  Viešajame sektoriuje privalomas mišrus arba nuotolinis darbas.

·  Rekomenduojama šį reikalavimą taikyti ir privačiam sektoriui.

·  Prekybos ir paslaugų teikimo vietose užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. m plotas vienam žmogui.

Ugdymas

 

·  5–12 kl. mokiniai mokosi nuotoliniu būdu.

·  Vaikai, besimokantys pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio ir profesinio ugdymo programas, toliau ugdomi įprastu būdu.

·  Neformalusis vaikų ir suaugusiųjų švietimas vykdomas nuotoliniu būdu arba stabdomas (iki lapkričio 8 d.).

·  Rekomenduojama aukštojo mokslo studijų ir tęstinio profesinio mokymo programas vykdyti nuotoliniu būdu (iki lapkričio 8 d.).

Sveikatos sritis

 

·  Įstaigų veikla reguliuojama sveikatos apsaugos ministro įsakymais. · Draudžiama lankyti pacientus, išskyrus terminalinės būklės pacientus, pacientus iki 14 metų ir gimdyves.

 

Socialinė globa

 

 

·  Nėra ribojimų. ·   Draudžiamas lankymas.

·  Rekomenduojama riboti dienos centrų darbo laiką.

Religinės apeigos ·  Privalomos apsauginės veido kaukės.

·  Mažiausiai 1 m atstumas.

·  Rekomenduojama savivaldybių teritorijose veikiančioms religinėms bendruomenėms organizuoti religines apeigas taip, kad būtų išvengta susibūrimų, arba susilaikyti nuo religinių apeigų atlikimo.