Žemdirbių aktualijos aptartos su ministru

2023 m. birželio 27 d. Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) vadovai aptarė sudėtingą žemdirbių situaciją su žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku ir jo komanda.

„Vakar iš Europos Komisijos (EK) pasiekė žinia apie planuojamą skirti paramą ES šalių žemės ūkio sektoriui dėl sudėtingos situacijos. Lietuvai planuojama skirti 10,66 mln. Eurų parama. Taigi šiandien aptarėme paramos paskirstymo Lietuvos ūkininkams klausimus, informavome apie sudėtingą situaciją žemės ūkyje: pavasarį ūkinės kultūros nukentėjo nuo šalnų, vasaros sausra taip pat pridarė žalos – šiandien ūkininkai nuogąstauja, kad neturi kuo šerti gyvulių, jau nekalbant apie parašo pasiruošimą žiemai. Sausra nacionaliniu lygmeniu nebuvo užfiksuota, todėl žemdirbių galimybės gauti paramą bei įgyvendinti įsipareigojimus bus labai skirtingos. Taigi paraginome ministrą nedelsiant reaguoti į sudėtingą situaciją, nes žemdirbiams reikia atsakymų, kaip planuoti ateitį, įsipareigojimus ir kokios paramos tikėtis iš valstybės“, – sakė dr. A.Svitojus.

ŽŪR vicepirmininkas Vytautas Buivydas pažymėjo, kad parama, kurios sulauksime iš Briuselio pieno sektoriui, turi būti paskirstyta teisingai – ją turi gauti tie ūkiai, kurie nukentėjo ir patyrė nuostolius. „Svarbu išsaugoti gyvybingus smulkius ir vidutinius pieno ūkius, nes jų svarbą akcentuoja ir ES institucijos. Šiandieninė situacija yra grėsminga, nes ūkininkai parduoda gyvulius ir traukiasi iš žemės ūkio“, – sakė V.Buivydas.

Susitikimo metu aptartas ūkio subjektų, perkančių ir parduodančių žalią pieną, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo projektas, Aplinkos ministro įsakymas dėl stichinių, katastrofinių meteorologinių ir hidrologinių reiškinių rodiklių patvirtinimo, dėl medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos žemės ūkio pasėliams, ūkiniams gyvūnams ir miškui apskaičiavimo metodikos tobulinimo, žemdirbių švietimo ir informavimo, ekologinių ūkių plėtros klausimai.

Afrikinio kiaulių maro (AKM) problemą apžvelgė ŽŪR vicepirmininkas Algis Baravykas, kuris pažymėjo, kad problema išlieka aktuali, o AKM populiacijos valdymo planas neveikia.  Birželio 26-ąją nustatytas dar vienas AKM protrūkis Vilkaviškio r. sav., Gražiškių sen., Skardupių k.