Žiemą nuo gausaus sniego nukentėję ūkininkai kreipiasi dėl lengvatinių paskolų

Šią žiemą registravus pavojingo snygio atvejus, gausus sniegas ne tik apsunkino kasdienį gyvenimą, bet ir sukėlė nuostolių ūkininkams. Pirmieji ūkininkai, nukentėję nuo šio nepalankaus klimato reiškinio, jau kreipėsi dėl Nacionalinės plėtros įstaigos UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondo (ŽŪPGF) administruojamų lengvatinių paskolų pagal priemonę „Paskolos nukentėjusiems nuo nepalankių klimato reiškinių“ suteikimo. Pagal šią priemonę ūkininkai lengvatinėmis sąlygomis gali pasiskolinti iki 25 tūkst. eurų.

Pakenkė gausus ir ilgai išsilaikęs sniegas

Sniegas ūkininkams šią žiemą nuostolių pridarė ne tik dėl to, kad iškrito gausiai, bet ir dėl to, kad išsilaikė pakankamai ilgai. Tokiu būdu jis pažeidė žieminių pasėlių plotus ir pastarieji iššuto bei išretėjo. ŽŪPGF jau sulaukė paskolas norinčių gauti ūkininkų paraiškų dėl šių padarinių, o pirmoji lengvatinė paskola dėl 2020-2021 m. žiemos sniego suteikta ūkiui iš Varėnos r.

„Kol kas dėl gausaus žiemos sniego sulaukėme tik pirmųjų besikreipiančių, tačiau žinant, kad visoje Lietuvoje sniego buvo gausu ir jo danga išsilaikė ilgai – tikėtina, kad besikreipiančiųjų bus daugiau“, – situaciją komentuoja ŽŪPGF l. e. direktorės pareigas Romalda Globienė.

„Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos“ (LHMT)  duomenimis, vidutinis kritulių kiekis Lietuvoje 2021 m. sausį buvo 58 mm, o sausio 25–27 d. vietomis registruoti pavojingo snygio atvejai. Daugiausiai kritulių Lietuvoje sulaukė vakarų, pietryčių ir centro regionai (žr. LHMT grafiką žemiau).

Ūkiai ir ūkininkai, norintys gauti lengvatinę paskolą, privalo iš savivaldybės, kurioje vykdo veiklą, pateikti pažymą, patvirtinančią nukentėjimo nuo nepalankaus klimato reiškinio faktą.

Paskolos teikiamos iki šių metų pabaigos

Lengvatinės paskolos pagal šią priemonę teikiamos ne tik nuo sniego, bet ir nuo kitų nepalankių klimato reiškinių, pavyzdžiui, sausros, liūčių, šalnų, vėjo, per paskutinius trejus metus nukentėjusiems pirmine žemės ūkio produktų gamyba užsiimantiems ūkio subjektams. 25 tūkst. eurų paskolos iki 36 mėn. laikotarpiui bus teikiamos iki 2021 m. gruodžio 31 d.

„Ūkininkai gali nukentėti dėl įvairių klimato reiškinių ir dėl to susidurti su laikinu lėšų trūkumu, kas apsunkina jų galimybes atsiskaityti su tiekėjais, darbuotojais ar vykdyti investicijas. Finansavimas, teikiamas šios priemonės pagalba, gali būti skirtas investicijoms, apyvartinėms lėšoms finansuoti ir darbo užmokesčiui bei su juo susijusiems mokesčiams sumokėti“, – sako R. Globienė.

Ūkio subjektai turėtų kreiptis į savo savivaldybę, išsiimti pažymą, patvirtinančią nukentėjimo nuo nepalankių klimato reiškinių faktą, ir tuomet kreiptis į tarpininkaujančią finansų įstaigą – vieną iš priemonės įgyvendinime dalyvaujančių LCKU kredito unijų – dėl lengvatinės paskolos suteikimo.

Bendra lengvatinės paskolos palūkanų norma siekia iki 2 proc. Paskolos gavėjui pageidaujant, gali būti taikomas iki 1 metų paskolos grąžinimo atidėjimas. Taip pat paskolai taikomas paskolos administravimo mokestis, kuris siekia 1 proc. nuo paskolos sumos, tačiau ne mažiau kaip 100 eurų. Paskolai pagal šią priemonę taip pat gali būti suteikta ŽŪPGF individuali garantija bei palūkanų kompensacija kartu su ja.

„Iki paskolų teikimo termino pabaigos liko kiek mažiau negu pusmetis, todėl raginame visus ūkius ir ūkininkus kreiptis kuo greičiau“, – pataria R. Globienė.

Daugiau apie priemonę sužinokite čia: Paskolos nukentėjusiems nuo nepalankių klimato reiškinių.

Finansinė priemonė įgyvendinama pagal schemą, patvirtintą 2020 m. birželio 8 d. Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu Nr. 3D-422 „Dėl Fondų fondo „Žemės ūkio fondas“ finansavimo sąlygų aprašo patvirtinimo“.