ŽŪR organizuotą parodą perėmė ŽŪM

Rugsėjo 9 d. Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas sveikino visus susirinkusius į Veislininkystės pasiekimų parodą Algirdiškyje (Panevėžio r.) ir pasidžiaugė, kad prieš 6 metus Žemės ūkio rūmų atgaivintą ir 5 metus iš eilės organizuotą parodą perėmė organizuoti Žemės ūkio ministerija. (Pastaba: UAB „Panevėžio veislininkystės“ yra vien iš Žemės ūkio ministerijos įmonių).

Smagu parodoje buvo sutikti vienuolikmetę Naidą, kuri drauge su tėveliu parodos metu papasakojo apie iš savo ūkio atvežtą angusų veislės mėsinį galviją. „Jam jau virš 6 metų, jis ramus ir aš jį labai myliu“ – pasakojo Naida. Į parodą Naida atvyko iš Lazdijų rajono.

Ne vieną parodos dalyvį džiugino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos II kurso studentė Laura, dalyvaujanti parodoje su Lietuvos galvijų veisėjų asociacija ir prižiūrinti asociacijos atvežtas karvytes į parodą. Laura džiugiai pasakojo, jog labai myli karvytes ir džiaugiasi teisingai pasirinkusi Gyvulininkystės technologės studijas Veterinarijos akademijoje.

Dešimties metų patirtimi auginant mėsinių simentalų veislės gyvulius dalinosi Marijampolės sav., Gudinės kaimo ūkininkas Arūnas Šveikauskas.

Jaunus, 10 mėnesiu Kiano veislės galvijus į parodą atvežė Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos narys, Širvintų rajono, Limonių kaimo ūkininkas Darius Šepkus.  Kiano veislės galvijai buvo žinomi jau Romos imperijos laikais. Pats veislės pavadinimas kilęs nuo Kjanio slėnio, esančio Toskanos regione, Centrinėje Italijoje.

Tai bene seniausia mėsinių galvijų veislė pasaulyje. Šios veislės galvijai vaizduojami senovės romėnų skulptūrose. Jie jau daugiau nei 2200 metų auginami Italijoje, Toskanos, Umbrijos ir Lacijaus regionuose. Iš pradžių šie galvijai auginti darbiniams tikslams. Dėl įspūdingo dydžio, raumeningumo, stiprumo ir kartu ramaus būdo Kiano veislės galvijai net iki 8-ojo praėjusio amžiaus dešimtmečio buvo naudojami kaip darbiniai gyvuliai žemdirbystėje, kol juos laukuose pakeitė žemės ūkio technika. Pirmoji bandos knyga buvo registruota 1856 metais. Po Antrojo pasaulinio karo Kiano veislės galvijai pradėti auginti išskirtinai dėl aukščiausios kokybės mėsos.

Kiano veislės galvijai yra aukščiausi ir sunkiausi mėsiniai galvijai pasaulyje. Buliai neretai sveria daugiau nei 1 500 kg, jų aukštis ties ketera dažnai viršija 1,7 metro. Būdami dvylikos mėnesių ir pasiekę 1,51 metro ūgį buliai klasifikuojami kaip aukščiausios reprodukcinės vertės galvijai.

Galvijų kailis – baltas, su šviesaus plieno atspalviais aplink akis ir juodu uodegos galiuku. Buliai yra tamsesni, šviesios plieno spalvos. Oda, gleivinė ir pigmentacija – juodos spalvos. Tiesa, veršeliams būdingas kreminės rusvos spalvos kailis, o jau trečią – ketvirtą gyvenimo mėnesį spalva keičiasi į veislei būdingą baltą.

Gyvuliai yra labai pakantūs, nuolankaus būdo, išskirtinai ramūs, ypač laikomi tvarte, nes ten jie jaučiasi saugūs.

Nuotraukos iš parodos:[Best_Wordpress_Gallery id=”51″ gal_title=”2016_09_09″]