ŽŪR pirmininko susitikimas su žemdirbiais

ŽŪR pirmininkas Arūnas Svitojus tęsia susitikimų ciklą su šalies žemdirbiais. Balandžio 4 d. A.Svitojus bendravo su Trakų rajono ūkininkiais. Renginyje dalyvavo ir tarnautojai iš Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM), Trakų r. žemės ūkio administravimo skyriaus, Nacionalinės mokėjimo agentūros, VšĮ „Ekoagros“, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos bei žemės ūkio mokslininkai iš Latvijos.

Savivaldos organizacijų jėga

 Aukštadvario (Trakų r.) žemės ūkio mokyklos skaitykloje sunkiai sutilpo per 90 į susitikimą atvykusių žemdirbių iš Trakų ir kaimyninių rajonų.

„Labai džiaugiuosi, kad taip gausiai susirinkote, nes žinau, kad šiuo metu ūkiuose darbų netrūksta. Galiu patikinti, jog tik stiprindami savivaldos organizacijų veiklą galėsime sėkmingiau ginti savo interesus – tai ir yra Žemės ūkio rūmų stiprybė“, – sakė A.Svitojus.

ŽŪR pirmininkas pristatė artimiausius pagrindinės žemdirbių organizacijos veiklos planus ir pakvietė visada aktyviai dalyvauti jos renginiuose.

„ŽŪR visada linkusi patarti valdžiai, siūlyti, derėtis, tačiau principiniais klausimais nenusileisime ir pasiliksime teisėtus būdus savo interesams ginti, įskaitant ir įvairias protesto akcijas bei streikus“, – priminė ŽŪR pirmininkas.

A.Svitojus sakė raginantis ŽŪM nepaskęsti kasdieniniuose darbuose ir Europos Komisijai aktyviai ruošti pasiūlymus dėl ES bendrosios žemės ūkio politikos po 2020 – ųjų.

„Žinau, kad naujajam laikotarpiui aktyviai ir nuosekliai ruošiasi Vokietija, Olandija, Danija, Lenkija ir kitos valstybės. Jie prognozuoja, pateikia įvairių variantų skaičiavimus, todėl ir jų pasiūlymai yra ir bus paremti svariais argumentais. Deja, apie Lietuvos ŽŪM bei Vyriausybės pasiruošimą neteko girdėti“, – svarstė A.Svitojus.

ŽŪR pirmininkas paprašė, kad ūkininkai būtų aktyvūs: „ŽŪR durys plačiai atvertos, visada laukiame jūsų pasiūlymų“.

Aptarti aktualūs klausimai

ŽŪR Savivaldos organizatorės Trakų rajone Janinos Mandeikienės pastangomis surengtame susirinkime į Trakų ir kaimyninių rajonų ūkininkų klausimus atsakė ŽŪM Išmokų už plotus skyriaus vedėjas Tadas Švilpauskas, pristatė pasikeitimus, į kuriuos ūkininkams reikėtų atkreipti dėmesį deklaruojant žemės ūkio naudmenas ir pasėlius.

ŽŪR pirmininkas A.Svitojus atkreipė dėmesį, kad NMA itin preciziškai laikosi itin griežtų reikalavimų, neretai neįvertina nestandartinių aplinkybių, todėl ūkininkams skiria baudas už menkavertes klaidas. Pasak ŽŪR pirmininko, daugelyje ES šalių taip drastiškai nesielgiama.

„Yra daug nestandartinių atvejų. Pavyzdžiui, Aukštadvario seniūnijoje sausio mėnesį jauni žmonės įsigijo žemės, vasarį iškirto krūmus, balandžio mėnesį planuoja suarti žemę, tačiau pagal Lietuvoje galiojančią tvarką jos deklaruoti negalės. Kodėl? Pagal ES reikalavimus tai daryti galima. Manau, jog tai tik mūsų valdininkių išsigalvojimai, apsidraudimai, nes tingima dirbti“, – svarstė A.Svitojus.

T.Švilpauskas pripažino, kad ŽŪR pirmininkas iš dalies teisus ir paaiškino, kodėl taip ilgai užtrunka naujos žemės deklaravimas: „Tačiau jūs turite teisę kelti šį klausimą ir reikalauti, kad tvarka būtų pakeista“.

Susirinkime daug diskutuota dėl lengvatiniu būdu žemdirbiams skiriamų degalų normos sumažinimo. Pasak trakiškių ūkininkų, ši tvarka turėtų būti peržiūrėta, patikslinta, nes kai kuriais atvejais ūkininkams degalų neužtenka. Susirinkime ūkininkai diskutavo dėl paramos ūkininkaujantiems nederlingose žemėse, ūkininkaujantiems ekologiškai ir kitais aktualiais klausimais.