ŽŪR už tausių integruotos augalų apsaugos metodų taikymą sodininkystėje

Žemės ūkio rūmai kviečia į konferenciją „TAUSIŲ INTEGRUOTOS AUGALŲ APSAUGOS METODŲ TAIKYMAS SODININKYSTĖJE“, kuri vyks 2021 m.  rugsėjo 29 d.(trečiadienį), 10 val., mišriu būdu: kontaktiniu (adresu: K. Donelaičio g. 2, Kaunas, 2 aukšto salė) ir nuotoliniu (būtina registracija: www.zur.lt)

Renginio programa ir registracija: https://forms.office.com/r/YE2nvaTSi4

Suklaidinti obuoliniai vaisėdžiai

Nors kartais sakoma, kad jeigu obuolį graužia kirminai, tai tokie obuoliai tinka valgyti ir žmonėms, tačiau vartotojai parduotuvėse neskuba rinktis sukirmijusių obuolių.

Ta kirmėlaitė, kurią randame obuolyje – ir yra išsiritusi ir obuolinio vaisėdžio drugio. Sodininkai įvairiai su jais kovoja, pavyzdžiui, purškia apsaugos priemonėmis, naudoja insekticidus. Bet chemikalai ne tik brangūs, tačiau ir vartotojams nepriimtini. Daugelis tiek ES, tiek kitų šalių naudoja ir kitus būdus. Apie vieną iš jų sodininkai sužinojo iš ŽŪR vykdomo projekto, kuris padėjo saugoti sodus nuo obuolinio vaisėdžio.

„Kaip įprasta gamtoje, vaisėdžio patelės kvapu privilioja patinus, jie susiporuoja ir sėkmingai dauginasi. Projekto metu mes naudojome sintetinę medžiagą feromoną, iš esmės tokią pačią, bet natūralią medžiagą išskiria patelės. Ant vaismedžių buvo kabinami dispenseriai, išskiriamas didelis feromono kiekis. Sintetiniai feromonai patinus suklaidino, net blokavo jų receptorius, dėl ko jie neberado patelių ir nebepasidaugino“, – informuoja projektui vadovaujanti Gamtos tyrimų centro vyresnioji mokslo darbuotoja Laima Čereškienė.

Mažiau insekticidų – daugiau efektyvumo

Projekto tikslas – parodyti inovatyvias priemones, kurios padeda apsaugoti sodus nuo obuolinio vaisėdžio (Cydia pomonella) ir pademonstruoti poravimosi sutrikdymo (matting disruption) metodus, kurie bus naudojami Lietuvos sodininkystės ūkiuose.

„Pagal šį naują metodą sodininkystės ūkiuose atsisakysime naudoti insekticidus, o tai padidins ūkių ekonominį efektyvumą, produkcijos ekologiškumą ir mažins aplinkos taršą. Pagal parengtą parodomojo bandymo metodiką šešiuose sodininkystės ūkiuose buvo įrengti ir vykdyti parodomieji bandymai. Skatiname ūkius sparčiau diegti technologines naujoves ir didinti veiklos pelningumą, siekiant sudaryti tinkamas sąlygas vystyti sodininkystę pasikeitusiomis klimatinėmis ir agrarinėmis sąlygomis, didinti sodų konkurencingumą besikeičiančiomis rinkos sąlygomis“, – sako projekto vadovė, ŽŪR konsultantė dr. Edita Karbauskienė.

Prielaidos saugiau ūkininkauti

Parodomųjų bandymų metu pademonstruota inovatyvi kenkėjų (Cydia pomonella) kontrolės sistema, kuri  sumažina kenkėjų populiaciją ir leidžia atsisakyti insekticidų naudojimo ūkiuose. Tai sudaro prielaidas saugesnio ūkininkavimo plėtrai sodininkystės ūkiuose, padidina efektyvumą ir sumažina neigiamą ūkininkavimo poveikį aplinkai. Taip sudaromos prielaidos tvaresniam žemės ūkio vystymuisi aplinkosaugine prasme, kadangi ūkiams sudaromos galimybės efektyviau naudoti išteklius, sunaudojamus gamybos procese, bei išsaugoti biologinių rūšių įvairovę ir kraštovaizdį.