Molėtų žemdirbiai susitiko su žemės ūkio ministru

LR ŽŪR narė Molėtų rajono žemdirbių asociacija surengė susitikimą su žemės ūkio ministru Giedriumi Surpliu bei jo komanda, kurioje buvo ir Nacionalinės žemės tarnybos vadovas Laimonas Čiakas, Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro vadovas Sigitas Puodžiukas, Nacionalinės mokėjimo agentūros direktoriaus pavaduotojas Jonas Valikonis ir kiti ŽŪM pavaldūs tarnautojai.

Susitikime dalyvavo Molėtų rajono savivaldybės meras Stasys Žvinys, mero pavaduotojas Mindaugas Kildišius, administracijos direktorius Saulius Jauneika, Molėtų VMVT viršininkas Paulius Juknevičius bei molėtiškis Seimo Kaimo reikalų komiteto narys Petras Čimbaras.

Šeimininko teisėmis susitikime dalyvavo LR ŽŪR pirmininkas Arūnas Svitojus.

Pradėjo nuo pažadų silpniausiems

Susitikimą Molėtuose žemės ūkio ministras Giedrius Surplys pradėjo nuo pažadų daugiau dėmesio skirti smulkiesiems ir vidutiniams ūkiams. Šį niuansą susitikimo pabaigoje pastebėjo ir LR ŽŪR pirmininkas Arūnas Svitojus: „Tikėkimės, kad ministras išpildys pažadus“.

„LR ŽŪR ministrui bei apskritai valdžios atstovams kelia daug klausimų, tačiau būtų gerai, kad mes nuolat jaustume jūsų aktyvumą“, – prašė A.Svitojus.

LR ŽŪR pirmininkas paminėjo šiek tiek statistinių duomenų ir pateikė išvadą, kad ES ir valstybės parama iki šiol žemdirbius pasiekė labai nevienodai, neteisingai.

„Vieni ūkininkai paramą skaičiuoja šimtais tūkstančių, o kai kurie net milijonais, o kiti iki šiol tegavo tiesiogines išmokas, o yra ir tokių, kurie jų gavo mažiau nei turėjo gauti. Taip nutiko todėl, kad kai kuriems žemdirbiams trūksta informacijos ir elementarių konsultavimo paslaugų – jie net nežino, kokią paramą galėtų gauti“, – sakė A.Svitojus.

Deja, smulkieji ūkininkai negali pasinaudoti valstybės remiamos Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos paslaugomis. Ministras girdėjo šį žemdirbių priekaištą ir tikino, kad NMA  tarnautojai vis dažniau kontrolės funkcijas derina su ūkininkų konsultavimu.

Parama ir reikalavimai

Žemės ūkio ministras ragino ūkininkus teikti paraiškas paramai gauti ir paminėjo jau paskelbtus bei planuojamus skelbti kvietimus paramai pagal Kaimo plėtros programas. G.Surplys vylėsi, kad pavyks iš esmės pakeisti įstatymus, kurie bus svarbūs pieno gamintojams.

„Turėjome 7 mln. EUR dėl sausros patirtiems nuostoliams kompensuoti, bet su Finansų ministerija bandome susitarti, kad galėsime dar pasiskolinti apie 13 mln. EUR šiam reikalui ir gegužės – birželio mėnesiais šias lėšas paskirstysime patyrusiems nuostolių“, – žadėjo G.Surplys.

Ministras suteikė vilčių ūkininkaujantiems ekologiškai.

„Keisime ekologiško ūkininkavimo taisykles ir keisime sankcijų taikymo tvarką. Bus galimybė tiek produktus, tiek dirvožemį tikrinti dar vienoje laboratorijoje. Sudarysime galimybę ekologiškai ūkininkaujančiam per mėnesį apsiginti dėl jam pateiktų kaltinimų. VšĮ „Ekoagros“ privalės per mėnesį įrodyti, kad ūkininkas tikrai kaltas – jie tikrins papildomai ne tik ūkininką, bet ir jo kaimyno laukus. Jeigu duomenys apie pasėlių apsaugos priemonių veikliąją medžiagą sutaps – tada bus tarsi įrodyta, kad tai buvo foninės taršos atvejis ir ekologiškai ūkininkaujantis negaus išmokų ne už visą, bet tik už nustatytą plotą“, – aiškino G.Surplys.

Be kita ko, pirmą kartą nustačius pažeidimą ūkininkui bus skiriama ne 100 proc., kaip buvo iki šiol,  bet 25 proc. sankcija. Pasikartojus – 50 proc., o jeigu ir trečią kartą ūkininkas pažeis reikalavimus – jau bus baudžiamas 100 proc. sankcija.

„Tačiau daugiau liberalumo neverta tikėtis. Be to, mes užsibrėžėme tikslą iki 2030 – ųjų 15 proc. visos žemės ūkio produkcijos turės būti ekologinė. Jeigu jau skiriama parama, tai rinkai būtina ją ir pateikti, o ne tik gauti paramą ir, pavyzdžiui, užaugintą ekologinę produkciją sušerti savo gyvuliams“, – priminė ministras.

Į molėtiškių ūkininkų klausimus akis į akį atsakė kartu su ministru atvykę įvairių institucijų tarnautojai.

Padėkos žemdirbiams

Už  pažangaus mišraus ekologinio ūkio plėtrą ŽŪM padėkos raštu apdovanotas Alantos seniūnijos ūkininkas Bronius Skebas.

Už pažangaus ir modernaus pienininkystės ūkio vystymą ŽŪM padėkos raštas įteiktas Alantos seniūnijos ūkininkui Virginijui Umbrasui.

Už pažangaus kiaulininkystės vystymą ŽŪM padėkos raštas įteiktas Giedraičių seniūnijos ūkininkei Aušrinei Valaitienei.

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.