Švedijoje siūloma griežčiau bausti gyvūnų teisių gynėjus už išpuolius prieš ūkininkus

Švedijos Teisingumo ministras Morgan Johansson viešai pasiūlė sugriežtinti teisės aktus dėl įsilaužimų ir demonstracijų prie gyvūnų fermų, aprūpinti policiją geresne įranga, padėsiančia susekti nusikalstamas gyvūnų teisių aktyvistų veikas. 

Apie šią iniciatyvą pranešta po Göteborg-Posten paviešinto tyrimo, kuris atskleidė, kaip gyvūnų gynėjai ilgą laiką sistemingai persekiojo ūkininkus.

„Mes negalime toleruoti ūkininkų persekiojimų, dėl kurių kai kurie net pasirengę pasitraukti iš verslo. Ūkininkams turi būti sudarytos sąlygos normaliai dirbti nesibaiminant dėl pavojaus sau, savo turtui ar kitų grėsmių”- kalbėjo ministras Švedijos parlamente.

Žurnalistinis tyrimas atskleidė mažiausiai 200 nusikaltimų prieš švedų ūkininkus, siejamų su gyvūnų teisių „gynimu”, įvykdytų per pastaruosius trejus metus. Pastaruoju metu jie tapo dažnesni. Daugiausia tai – padegimai, įsilaužimai ir grasinimai mirtimi ne tik ūkininkams, bet ir jų vaikams. 

Didžioji dalis nusikaltimų siejami su organizacija „Gyvūnų frontas”. Jai vadovauja 37-ių metų amžiaus Richii Klinsmeister, jau kalėjęs už vandalizmą prieš kailininkystės verslu užsiimančias įmones.

Panašios tendencijos pastebimos ir arčiau mūsų. Prieš dvejus metus Latvijoje gyvūnų „gelbėtojai” įsilaužė į audinių fermą ir paleidinėjo gyvūnus iš narvų. Rezultatas – šimtai žuvusių jauniklių.

Lietuvoje aktyviausiai veikianti jokių gyvūnų laikymui fermose nepritarianti VšĮ „Tušti narvai” jau kelerius metus kovoja prieš ūkininkus platindama vaizdo įrašus, naktimis filmuotus įsilaužus į fermas ir, tikėtina, gąsdinant bei provokuojant gyvūnus kovoti tarpusavyje. Po filmavimų praėjus mėnesiui ar keliems įrašai paprastai pateikiami žiniasklaidai ir Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT). VMVT inspektoriai iškart po filmuotos medžiagos paviešinimo jau kelerius metus atlieka patikrinimus, tačiau tokių vaizdų, kokie matomi filmuotoje medžiagoje, dar nėra radę.

Pernai dėl šių veiksmų kailinių žvėrelių augintojai jau ėmėsi teisinių veiksmų, o paukščių ir kiaulių augintojai viešai pasisakė prieš nuolatinius nepagrįstus kaltinimus ūkininkams ir veganiškos pasaulėžiūros propagavimą negarbingais metodais.  

Metų pradžioje VšĮ „Tušti narvai” kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą dėl neva neišsamių VMVT atsakymų į jų skundus dėl kailinių žvėrelių gerovės fermose. Teismas atmetė VšĮ „Tušti narvai” skundą kaip nepagrįstą ir pateikė išvadą, kad VšĮ „Tušti narvai” imituoja rūpestį gyvūnų gerove, nes tik laiku pateikta filmuota medžiaga padėtų dirbti valstybės institucijoms.

Citata iš Vilniaus administracinio teismo sprendimo:

„Pareiškėjas (VšĮ „Tušti narvai”, aut. past.), kaip pats nurodo savo Skunduose, 2018 m. liepos mėnesio pradžioje filmuotą vaizdo medžiagą ir skundus pateikė VMVT tik 2018 m. rugpjūčio 17 dieną. Toks pavėluotas informacijos pateikimas nepateisinamas, nes faktinė informacija gali iš esmės pasikeisti. Taip pat toks Pareiškėjo elgesys nerodo Pareiškėjo siekio nedelsiant apie galimus gyvūnų gerovės pažeidimus pranešti VMVT, kuri galėtų nedelsiant įvertinti Pareiškėjo pateiktos informacijos, turimų ūkio subjektų priežiūros ir atliktų neplaninių ūkio subjektų patikrinimo rezultatų visumą ir prireikus taikyti administracinio poveikio priemones ir (ar) imtis kitų reikalingų veiksmų gyvūnų gerovei užtikrinti, jei tokio pobūdžio pažeidimai būtų oficialiai nustatyti“.

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.