Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad liepos 17 d. gauti pranešimai apie du naujus afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkius komerciniuose kiaulių ūkiuose Kuldigos rajone, Latvijoje. Iš viso dėl užkrato abiejose kiaulininkystės ūkiuose teks sunaikinti daugiau kaip 11 600 kiaulių. Prieš dešimt dienų tame pačiame Latvijos rajone buvo užfiksuotas pirmasis šiais metais AKM protrūkis šioje šalyje. VMVT specialistams didelį nerimą kelia tai, kad nauji AKM židiniai registruojami netoli Lietuvos sienos. Todėl ir mūsų šalies kiaulių augintojai raginami ypatingai griežtai laikytis biologinio saugumo priemonių.
Kaip informavo Latvijos veterinarijos tarnyba, š. m. liepos 17 d. afrikinio kiaulių maro protrūkis užfiksuotas kiaulininkystės ūkyje, kuriame buvo laikomos 1785 kiaulės. Įtarimai dėl AKM kilo fermoje staiga susirgus šešiolikai kiaulių. Tą pačią dieną apie įtariamą AKM protrūkį pranešė ir kitas komercinis kiaulininkystės ūkis, kuriame buvo laikoma 9871 kiaulė. AKM virusas nustatytas vienai gaišusiai kiaulei.
Latvijos atsakingi veterinarijos specialistai nedelsiant ėmėsi priemonių, kad užkirstų kelią ligai toliau plisti, šiuo metu atliekami židinio likvidavimo darbai, gaišinamos kiaulės, taip pat pradėtas epizootinis tyrimas, siekiant nustatyti, kaip virusas pateko į ūkius.
VMVT specialistai perspėja visus šalies kiaulių laikytojus, kad AKM virusas ypatingai sparčiai plinta šiltuoju metų laiku, todėl vasara yra labai didelio pavojaus laikotarpis. Todėl kiaulių laikytojai turi būti itin budrūs ir ypač griežtai laikytis biologinio saugumo priemonių, saugoti savo auginamas kiaules nuo bet kokio kontakto su pašaliniais asmenimis ar kitais gyvūnais, naudoti dezinfekcinius barjerus ir apsauginius tinklelius nuo vabzdžių, šerti gyvulius tik termiškai apdorotais pašarais. Daugiau informacijos apie AKM prevenciją galima rasti VMVT interneto svetainėje čia.
Lietuvoje šiais metais kol kas užregistruotas vienas AKM protrūkis kiaulininkystės ūkyje Molėtų rajone. Be to, ši liga vis dar cirkuliuoja laukinėje faunoje – nuo 2020 m. pradžios AKM patvirtintas 61 nugaišusiam, 89 sumedžiotiems šernams, iš viso – 150 AKM atvejų.
VMVT informacija