Pagalba ūkininkui, nauda kredito įstaigai

Vis daugiau žemdirbių, kai pritrūksta lėšų trumpalaikiam, ilgalaikiam ar biologiniam turtui įsigyti, pasinaudoja Žemės ūkio paskolų garantijų fondo paslaugomis. Kreditai, kredito linijos ar lizingo paslaugos su Fondo garantijomis teikiamos visose kredito įstaigose, o paėmusiems tokius kreditus, kompensuojama ir dalis sumokėtų palūkanų.

Nuotraukoje: Ukmergės rajono ekologinio ūkio savininkas Valentinas Genys

Paslauga naudojosi kelissyk

Štai Ukmergės rajono ūkininkas Valentinas Genys pasakojo apie Žemės ūkio paskolų garantijų fondo veiklą sužinojęs iš ūkininkams rengiamų seminarų. Šio Fondo paslaugomis žemdirbys naudojosi net kelis kartus pirkdamas žemės ūkio techniką ir žemę, ir planuoja naudotis vėl. „Ėmiau paskolas iš kredito įstaigų su Žemės ūkio paskolų garantijų fondo teikiama garantija. To rezultatas – žymiai sparčiau įgyvendinti tikslai mano ekologiniame ūkyje“, – džiaugėsi vyras. Ūkininkas teigė apskaičiavęs, kad be šio Fondo pageidaujamų rezultatų ūkyje būtų siekęs 10-15 metų, o pasinaudojęs minėto Fondo suteikiama garantija kreditui, tikslus pasiekė per 7 metus!

„Turiu ekologinį ūkį, auginu kmynus, spelta kviečius, motiejukus sėklai ir rugius. Pirmą kartą Žemės ūkio paskolų garantijų fondo paslaugomis pasinaudojau maždaug prieš 10 metų. Reikėjo kredito žemės ūkio technikai pirkti. Juk žemės ūkis yra rizikinga veikla, kai kuriesi, pritrūksta pinigų technikai, žemei įsigyti ar apyvartai, – sakė V. Genys. – Žemės ūkio paskolų garantijų fondas išeina kaip amortizatorius žemės ūkyje. Juk po 2008 metų finansinės krizės bankai į besiskolinančius labai atsargiai žiūri, reikia užstato, o iš kur ūkininkui paimti užstatus? Pagalbos ranką ištiesia šis Fondas.“

Žemės ūkio paskolų garantijų fondas kredito įstaigai, t. y. bankui ar kredito unijai, bet ūkininko naudai, suteikia garantiją už kreditą. Kitaip tariant, jei žemdirbys neturi pakankamai užstato bankui, kad pastarasis išduotų paskolą, į pagalbą ateina Žemės ūkio paskolų garantijų fondas. Kreditai, kredito linijos ar lizingo paslaugos su garantija teikiamos žemės ūkio subjektams, smulkioms ir vidutinėms įmonėms bei kitiems ūkio subjektams, veiklą vykdantiems kaimo vietovėse, žemės ūkio produktų perdirbimo įmonėms kaimo vietovėse bei mieste, taip pat žuvininkystės veikla užsiimantiems subjektams. Kreditams, kredito linijoms garantuojama iki 80 proc. negrąžinto kredito dalies grąžinimas, lizingo paslaugoms ­– iki 60 proc.

V. Genys teigė, kad pirmą kartą paskolą su Žemės ūkio paskolų garantijų fondo garantija kreditui ėmė, kai pirko tiesioginės sėjos sėjamąją iš Amerikos. „Bankai reikalauja užstato vos ne dvigubai, kiek skoliniesi, tai iš kur gaut? Kai įsikiša Žemės ūkio paskolų garantijų fondas, bankas jaučiasi saugus ir skolina. Skolinausi tais laikais 220 tūkst. litų (apie 64 tūkst. eurų)“, – dalijosi patirtimi ūkininkas. Vyras tąkart ėmė ilgalaikį kreditą 5 metams, tačiau jo ūkį užklupus sausrai paskolos išmokėjimą teko atidėti dviem metams. Taigi, išsimokėjo per 7 metus. Gerai yra tai, kad klientų, kuriems sunku grąžinti kreditą, naudai Žemės ūkio paskolų garantijų fondas tariasi su kredito įstaigomis, kad šios pratęstų paskolų grąžinimo terminus. Svarbu paminėti, kad Žemės ūkio paskolų garantijų fondas garantijas už kreditus suteikia tiek įsigyjant trumpalaikį (trąšas, degalus, sėklas, detales ir pan.), tiek ilgalaikį (žemės ūkio techniką, žemę ir pan.) turtą.

Palūkanos kompensuojamos tiek už trumpalaikius, tiek už ilgalaikius kreditus

V. Genys tvirtino, jog šiais metais vėl naudosis Žemės ūkio paskolų garantijų fondo teikiama garantija kreditui. Ūkininkas planuoja skolintis apyvartinėms išlaidoms, nes ir pavasarį, ir vasarą laukia begalė darbų, kurie negali laukti. Ukmergės rajone ūkininkaujantis vyras pasakojo, jog labai apsidžiaugė, kai sužinojo, jog Žemės ūkio paskolų garantijų fondas kompensuoja net 80 proc. kredito įstaigoms sumokėtų palūkanų. Palūkanos kompensuojamos tiek imant trumpalaikį, tiek ilgalaikį kreditą. Ilgalaikių kreditų palūkanos kompensuojamos už ne ilgesnį kaip 36 mėn. laikotarpį, skaičiuojant nuo paskolos sutarties pasirašymo dienos, už trumpalaikių – 24 mėn. Verta paminėti, kad Žemės ūkio paskolų garantijų fondas palūkanas kompensuoja tik už tas paskolas, kurios paimtos su šio Fondo teikiama garantija.

„Prisipažinsiu, esu naujokas palūkanų klausimu, tačiau, kai sužinojau apie palūkanų kompensavimą, iškart su banku tariuosi, jau tvarkausi dokumentaciją skolintis apyvartinėms išlaidoms. Apyvartai visą laiką trūksta lėšų, o reikia ir trąšų, degalų, sėklų ar žemės ūkio technikos atsarginių dalių“, – aiškino jis ir akcentavo, kad pasinaudojus Žemės ūkio paskolų garantijų fondo teikiama kredito garantija gali išlošti dvigubai. Vyras atkreipė dėmesį, kad norėdamas gauti paskolą, turi būti atsakingas ir sąžiningas žmogus, galintis vykdyti savo prisiimtus įsipareigojimus kredito įstaigai. Gali būti išduodami ir keli ilgalaikiai ar trumpalaikiai kreditai, tačiau jų garantijų suma vienu metu negali viršyti 1,16 mln. eurų.

„Esu tikrai patenkintas Žemės ūkio paskolų garantijų fondo paslaugomis, nes tai didžiulė pagalba. Mano kolegos ūkininkai irgi naudojasi šio Fondo paslaugomis. Žemdirbiams dabar su užstatu problematiška, nes vyksta ūkių kūrimasis. Fondo paslaugomis gali naudotis ir stambios bendrovės, ir smulkūs ūkininkai. Tikrai labai lanksti sistema“, – šypsojosi vyras.

Kredito įstaigos naudojasi Fondo paslaugomis

Alvydas DILYS

Ukmergės ūkininkų kredito unijos atstovas

Mūsų bendradarbiavimas su Žemės ūkio paskolų garantijų fondu prasidėjo 2010 metais. Bendradarbiaujant su Žemės ūkio paskolų garantijų fondu teikiamos garantijos ūkininkams ir alternatyvia veikla užsiimantiems subjektams, kurie registruoti kaime. Garantijos suteikiamos tiek investiciniams kreditams su Europos Sąjungos parama, tiek be paramos, taip pat trumpalaikiams kreditams ar kreditams, skirtiems biologiniam turtui įsigyti. Ūkininkams dažniausiai suteikiami kreditai su garantija paraminiams projektams įgyvendinti, nes dažniausiai čia trūksta užstato. O dėl alternatyvia veikla užsiimančių subjektų – čia dominuoja trumpalaikiai kreditai, kurie išduodami trumpalaikiam turtui įsigyti.

Klientų susidomėjimas ir augimas susijęs su europine parama, jei projektų daugėja, tai ir ūkininkai aktyvesni. Čia labai stiprus ir sezoniškumas bei gamtinės sąlygos. Pernai buvo prasti metai, lėšų ūkininkai turėjo mažai, o reikėjo vykdyti rudens darbus, tai paskolų poreikis išaugo. Ūkininkai renkasi Žemės ūkio paskolų garantijų fondą, nes čia teikiamos garantijos už imamus kreditus bei kompensuojamos palūkanos.

Dokumentacija gaunant paskolas su Žemės ūkio paskolų garantijų fondo garantija sutvarkoma labai operatyviai. Jeigu savaitės pradžioje ūkininkas pateikia reikiamus dokumentus, tai savaitės pabaigoje jau būna sprendimas dėl garantijos teikimo, po to suteikiamas kreditas. Palyginti su kitomis institucijomis, tai tikrai labai greitai viskas vykdoma. Yra nemažai ūkininkų, kurie kreditus su minėto Fondo garantija ima ir ne po vieną kartą.

Parengta bendradarbiaujant su „Respublikos“ leidiniu „Ūkis“ Nr.17 2019 m. kovo 30 d.

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.