A.Svitojus: miškininkystės sektorius – svarbus BŽŪP strategijoje

2021 m. gruodžio 3 d.  Žemės ūkio rūmų pirmininkas dr. Arūnas Svitojus dalyvavo tradicinėje Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos (LMSA) konferencijoje „Miškas – žmogui, žmogus – miškui“. 

„Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacija – viena aktyviausių Žemės ūkio rūmų narių. Miško sektoriui svarbus dėmesys skiriamas ir BŽŪP strategijoje, nes ES šiuo metu miškai užima 45 proc. viso ES žemės ploto, o dėl klimato kaitos jiems daromas vis didesnis poveikis. Linkiu žiūrėti į ateitį pragmatiškai ir išmintingai”, – sakė dr. A.Svitojus.

Jau 17-us metus (nuo 2004 m.) LMSA organizuojamas konkursas skatinti tvarų, subalansuotą ir atsakingą miškininkavimą privačiuose miškuose. Konkursas yra svarbus ir reikšmingas miško savininkams, nes suteikia galimybę pristatyti savo valdą, būti įvertintiems ir pastebėtiems, tuo pačiu ir parodyti pavyzdį kitiems, kaip atsakingai prižiūrėti savo valdą. Šio konkurso dėka norima pakeisti miško savininko „paveikslą” iš naudos siekėjo į vertės ir tvaresnės aplinkos kūrėją. Prie sėkmingo konkurso įgyvendinimo kasmet steigdama prizus ir LR Aplinkos ministro padėkas, remdama baigiamąjį renginį stipriai prisideda Aplinkos ministerija.

Dalyvauti konkurse galima registruojantis patiems ar siūlant pavyzdingus miško savininkus. Taip pat svarbus vaidmuo atrenkant valdas dalyvavimui konkurse tenka ir Valstybinės miškų tarnybos pareigūnams – jie į konkursą pasiūlo nemažą dalį dalyvių. Iki šių metų spalio 20 dienos konkursui buvo pasiūlyta 50 miško valdų. Pagal 2017 metais patvirtintus „Pavyzdingai tvarkomos valdos konkurso“ nuostatus visos valdos atitiko konkurso reikalavimus. Kadangi kai kurie savininkai pasiūlė po kelias valdas, vadovaujantis tais pačiais nuostatais, buvo atrinkta po vieną valdą, taigi viso nuo spalio 20 iki lapkričio 11 dienos buvo apžiūrėtos ir įvertintos 42 valdos visoje Lietuvoje. Valdų apžiūroje dalyvavo LMSA atstovai, VMT pareigūnai, kai kurių valdų apžiūrose dalyvavo ir patys savininkai. Džiugu, jog šiais metais valda – konkurso nugalėtoja gavo itin aukštą – 42 balų įvertinimą, tai rodo, kad privati miškininkystė kiekvienais metais kelia vis aukštesnę kartelę. Smagu džiaugtis, jog į konkursą išdrįsta pasisiūlyti ir ne tik taip vadinamų ūkinių miškų savininkai, o ir miško savininkai prižiūrintys rekreacinius ar prieš kelerius metus įveistus miškus. Nors jie bendroje konkurso lentelėje neužima prizinių vietų, tačiau gauna specialiuosius apdovanojimus už įvairias skatintinas miškininkystės iniciatyvas.

Konkurso „Pavyzdingai tvarkoma privataus miško valda 2021 m.“ nugalėtojai: Liudvikas Puskunigis, Rikardas Apulskis, Algimantas Norvaiša, Irmantas Aleškevičius, Juozas Politika, Žydrūnas Cicinas, Rasa Puzinienė, Jūratė Čepukienė, Algirdas Gedgaudas.

Po konferencijos vyko diskusija apie Nacionalinį miškų susitarimą, kitus privačių miškų sektorių liečiančius politinius sprendimus, kurioje dalyvavo Aplinkos ministras Simonas Gentvilas, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė.

Visą renginio transliaciją galite peržiūrėti https://www.youtube.com/watch?v=mXh2xmhYu3M