AKM plinta

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nuolat gauna pranešimų apie nesiliaujančius afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejus Europoje ir kaimyninėse šalyse.

Šio mėnesio pradžioje naujas AKM židinys nustatytas Ukrainoje, komercinėje kiaulių fermoje, kurioje buvo laikoma daugiau kaip 5 tūkst. kiaulių. Iš viso šiais metais Ukrainoje užfiksuoti 88 AKM židiniai kiaulių laikymo vietose ir 15 – laukinėje faunoje, sunaikinta daugiau kaip 24 tūkst. kiaulių.

Daugėja AKM atvejų ir kaimyninėse valstybėse. Lenkijos atsakinga institucija informavo, kad šalyje nustatyti 303 AKM atvejai laukinėje faunoje ir 71 – kiaulių laikymo vietose. Didžioji dalis židinių Lenkijoje fiksuojami smulkiuose ūkiuose, šiemet dėl AKM protrūkių sunaikinta apie 3 tūkst. kiaulių. Latvijoje ir Estijoje – 617 ir 483 atvejai nustatyti šernams, 4 ir 2 protrūkiai – kiaulių ūkiuose.

Pirmą kartą istorijoje AKM šiemet buvo užfiksuotas Čekijoje ir Rumunijoje. Šių metų birželio mėnesį pirmasis viruso atvejis Čekijoje buvo patvirtintas šerno gaišenai, Rumunijoje – kiaulių ūkyje.

 ***

Lietuvoje per paskutines dešimt rugpjūčio dienų afrikinio kiaulių maro (AKM ) atvejai buvo nustatyti laukinėje faunoje ir vienoje kiaulių laikymo vietoje.

Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute AKM diagnozuotas 37 šernų gaišenoms ir 5 sumedžiotiems šernams. Virusas intensyviai plinta Varėnos, Utenos, Panevėžio, Molėtų, Zarasų, Ukmergės, Anykščių ir Kupiškio rajonų savivaldybėse.

Paskutinėmis rugpjūčio dienomis AKM taip pat buvo nustatytas kiaulių laikymo vietoje Veisiejų seniūnijoje (Lazdijų r. sav.) esančiame smulkiame ūkyje, kuriame savo reikmėms buvo auginamos 3 kiaulės. Kiaulės nugaišintos ir utilizuotos, židinio vietoje atlikti valymo ir dezinfekcijos darbai. Tai jau 25 AKM židinys kiaulių laikymo vietoje, šiemet užregistruotas Lietuvoje.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba atkreipia dėmesį, kad dėl nustatytų AKM židinių, Druskininkų ir Lazdijų r. savivaldybėse praplėsta buferinė AKM zona. Taip pat primena, kad kiaulių laikytojai, kurių ūkiai neatitinka biologinio saugumo reikalavimų, privalo iki š.m. rugsėjo 30 d. paskersti kiaules bei apie tai informuoti teritorinius VMVT padalinius. Paskerstų kiaulių mėginius būtina ištirti dėl AKM.

„Laiku paskerdę kiaules gyventojai gali kreiptis dėl kompensacijų, nepriklausomai nuo to, ar jų ūkyje buvo nustatyti neatitikimai biologinio saugumo reikalavimams, ar ne. Šia prevencine priemone siekiama sumažinti biologiškai nesaugių ūkių skaičių bei apsaugoti mūsų šalį nuo didelių ekonominių nuostolių“, – sakė VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjo pavaduotojas Paulius Bušauskas.

Nuo metų pradžios Lietuvoje AKM nustatytas 530 vietų 952 šernams (93 sumedžiotiems ir 859 šernų gaišenoms).