Antras J.Wojciechowski egzaminas Europos Parlamente – sėkmingas

2019 m. spalio 8 d. kandidatas į žemės ūkio srities Europos Komisaro postą, lenkas Janusz Wojciechowski dar kartą stojo prieš Europos Parlamento žemės ūkio ir kaimo plėtros komitetą. Praėjusią savaitę, po nepasisekusių klausymų tame pačiame komitete, kandidatui pritrūko parlamentarų paramos – jam buvo pateikti papildomi rašytiniai klausimai, tačiau ir tai neįtikino EP narių, kad Janusz Wojciechowski  pasirengęs vadovauti ES žemės ūkiui. Taigi buvo paskirtas dar vienas klausymų raundas, kur kandidatas dar sykį prisistatė ir atsakė į 13 EP narių klausimų.

Šįkart jam sekėsi kur kas geriau – sprendimą kalbėti gimtąja lenkų kalba parlamentarai sutiko plojamais, kurių J. Wojciechowskiui buvo pagailėta praėjusį kartą. Kandidatas atrodė labiau užtikrintas, giliau susipažinęs su sektoriumi. Jis žadėjo ginti būsimos BŽŪP biudžetą, pateikė keletą idėjų, kaip turėtų atrodyti ekologinė BŽŪP dalis. Jis taip pat pasižadėjo paremti ir sudaryti veiksmų planą ekologiniam ūkininkavimui plėtoti.

J.Wojciechowskis teigė, kad jo mandatas yra tęsti Bendrosios žemės ūkio politikos reformą, kaip pasiūlė pasitraukiantis už žemės ūkį atsakingas Komisijos narys Phil Hoganas. „Mano įgaliojimai nenumato pokyčių mano paties iniciatyva, tačiau esu atviras geriems pasiūlymams, kurie gali pagerinti BŽŪP“, – sakė jis parlamentui. Jis juokavo, kad „šiek tiek pavydi“ buvusiam ES komisarui Dacianui Cioloșui, kuris dabar yra Žemės ūkio komiteto narys, kuriam teko „prabanga“ 2013 m. įvesti savo reformas.

Paolo De Castro paklaustas apie veiksmų planą reaguojant į JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimą nustatyti tarifus ES pieno produktams, Wojciechowskis teigė, kad ūkininkai yra „nekaltos politinių konfliktų aukos“ – šis konfliktas pirmiausia turėtų būti išspręstas politiniu lygmeniu. Jei tai neįmanoma, pabrėžė kandidatas, ES turi keletą gerų strategijų, kaip spręsti tokias problemas, kurios pademonstruotos Rusijos embargo atveju. „Jei konfliktas nebus išspręstas, aš kovosiu už kiek įmanoma daugiau išteklių, kad kompensuočiau nuostolius ūkininkams“, – pridūrė jis.

Šį kartą kandidatas aiškiau pasisakė ir Lietuvos ūkininkams ypač svarbiu tiesioginių išmokų sulyginimo klausimu. Paklaustas EP nario Juozo Oleko, jis pažadėjo užtikrinti konvergenciją iki savo kadencijos pabaigos.

Žurnalistų ir diplomatų vertinimu, atrodo, kad Wojciechowskis padarė pakankamai. „Renew Europe“ koordinatorius Ulrike Müller sakė, jog pasirodymas buvo geras – lenko padidėjusius šansus tapti Komisaru taip pat patvirtino socialdemokratų koordinatorius. ES diplomatai taip pat gyrė pasirodymą. Vienas apibūdino pristatymą kaip „aiškiai labiau suderintą“ su žemės ūkio auditorija. „Savo gimtąja kalba jis kalbėjo daug aiškiau. Jis aiškiai atliko savo namų darbus. Jis buvo įtikinamas“ – teigė pareigūnai.

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.