Apdovanoti sėkmingiausi Prienų ir Birštono krašto ūkininkai

Lapkričio 10 d. vykusiame Prienų ūkininkų sąjungos jubiliejiniame 30 renginyje „Metų ūkis“ apdovanoti pažangiausi Prienų ir Birštono krašto ūkininkai. Šiemet renkant nominantus didžiausias dėmesys kreiptas į kartų kaitą kaimą.

Prienų ir Birštono branduolys – smulkūs ir vidutiniai ūkiai

Šiemet Prienų rajono ūkininkų sąjungos organizuojamas konkursas „Metų ūkis 2023“ – jubiliejinis. Jis organizuojamas jau 30 kartą. Šiemet nuspręsta viename renginyje apjungti dviejų savivaldybių ūkininkus – po vienu stogu švęsti susirinko ne tik Prienų, bet ir Birštono savivaldybės žemdirbiai. Prienų rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Butkevičius tikino, kad jungtinis renginys pasiteisino ir ateityje bus galima tęsti užgimusią tradiciją.

Prienų kraštas nuo seno garsėjo stipriais pieno ūkiais, tačiau jis pamažu keičia savo kryptį – nemažai ūkių atsisakė pienininkystės ir krypsta į augalininkystę arba mėsinę galvijininkystę. Maždaug 70 proc. Prienų krašto ūkių šiandieną užsiima javų auginimu. Tačiau džiugina tai, kad Birštono ir Prienų rajonuose išliko daug smulkių ir vidutinių šeimos ūkių, kurie išlieka agroverslo pamatu. M. Butkevičius pabrėžė, kad šių metų renginio akcentas – vykstanti kartų kaita kaime. „Šiemet su „Metų ūkis“ komisija keliaudami po Prienų ir Birštono savivaldybes ieškojome jaunųjų ūkininkų. Jokia paslaptis, kad ūkiuose vyksta kartų kaita. Vienų vaikai grįžo iš užsienio, kitų – iš miesto. Smagu, kad jaunimas imasi ūkininkauti, diegia pažangias technologijas pradedant nuo žemės dirbimo ir baigiant gyvulių šėrimu, melžimu ir priežiūra“, – kalbėjo M. Butkevičius.

   

Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) direktorius Sigitas Dimaitis taip pat pasidžiaugė, kad Prienų krašte atsiranda vis daugiau ūkių, kurių vairą vis drąsiau perima jaunimas. „Gera matyti, kaip jūsų ūkiai gražėja, o jaunimas noriai grįžta dirbti drauge su tėvais arba imasi ūkius steigti patys. Tai labai džiugina. Noriu visiems palinkėti geros sveikatos, giedro dangaus ir, žinoma, taikos, kad mūsų žemėje nevyktų karas“, – susirinkusiems šventės dalyviams ir svečiams linkėjo ŽŪR direktorius.

S.Dimaitis ŽŪR padėkomis apdovanojo Ričardą Liuizą, Birštono savivaldybės ūkininką, už pažangų ūkininkavimą ir mėsinių galvijų bandos didinimą; Valdą Mockevičių, Birštono savivaldybės ūkininką, už sėkmingą augalininkystės ūkio plėtrą ir  kokybiškos produkcijos gamybą; Vytautą Lėckų, Birštono savivaldybės ūkininką, už ryžtą ir entuziazmą plėtojant pieno ūkį; Egidijų Gylį, Prienų rajono savivaldybės ūkininką, už sėkmingą ūkininkavimą ir aktyvią visuomeninę veiklą; Ričardą Milišauską, už bendradarbiavimą ir nuolatinę pagalbą ūkininkams, pozityvumą bei kokybiškų paslaugų teikimą.

Susirinkusius ūkininkus sveikino ir Prienų meras Alvydas Vaicekauskas. Prieniškių ir birštoniškių ūkininkų pulsą puikiai jaučiantis meras juokavo esantis toje pat valtyje kaip ir ūkininkai, mat ir jis pats yra ilgametis žemdirbys – triūsia augalininkystės ūkyje. „Džiaugiuosi matydamas, kad mūsų ūkininkai atsinaujina ne tik technikos parką, bet ir jaunoji karta keičia tėvus ar senelius ir imasi ūkininkauti“, – kartų kaitą kaimuose džiaugėsi matydamas A. Vaicekauskas.

Rinko sėkmingiausius ūkius

Šiemet, visoje organizuojamas konkursas „Metų ūkis“ vyko 30–tą kartą, todėl siekiant išrinkti geriausius krašto ūkius, teko sudaryti komisiją. Ji susidarė iš: M. Butkevičiaus, Prienų rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjos Aušros Tamošiūnienės, Prienų ir Birštono krašto laikraščio „Gyvenimas“ redaktorės Ramutės Šimukauskaitės, Birštono savivaldybės administracijos Ūkio, turto ir kaimo plėtros skyriaus vyr. specialistės Vidos Barysienės, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos konsultanto Sauliaus Kavaliausko. Komisija aplankė 10 ūkininkų ūkių, iš kurių 3 atstovavo Birštono, 7 Prienų krašto žemdirbius ir atsižvelgdami į konkurso nuostatus išrinko pačius sėkmingiausius.

Susumavus vertinimo komisijos rezultatus paaiškėjo, kad tarp Prienų rajono savivaldybės konkurse dalyvavusių ūkininkų trečiąją vietą užėmė Linos ir Gintauto Kriukelių ūkis iš Pakuonio seniūnijos. Šeima dirba 50 ha augalininkystės ūkyje, kuriame pereita prie modernaus ūkininkavimo, siekiant efektyvumo ir ekologinės pusiausvyros. Didžiausias visų šių idėjų iniciatorius – sūnus Mantas, kvalifikuotas agronomas, su kuriuo Kriukeliai sieja ir tolimesnę ūkio perspektyvą.

Birštono savivaldybėje trečiosios vietos nugalėtojais pripažinti Renata ir Edmundas Valatkai iš Nečiūnų kaimo. Jų ūkis išskirtinis, mat Valatkai savo ūkyje pagamintais pašarais augina kiaules, gamina įvairius gaminius iš kiaulienos ir patys realizuoja pagamintą produkciją. Valatkų ūkyje rengiamos ir edukacijos, sodyboje gražiai derinamos etnografinės ir pažangaus ūkininkavimo tradicijos.

Tiki gyvulininkyste

2023 „Metų ūkio“ antros vietos laimėtojai Birštono savivaldybėje paskelbti Greta ir Mykolas Rukai. Jie dirba petis petin kartu su tėvais, plėsdami ir modernizuodami 500 ha augalininkystės ūkį. Mykolas – Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos absolventas, todėl rikiuodamas darbus ir planuodamas ūkio perspektyvą, pirmiausia stropiai paskaičiuoja ir kokio gamintojo techniką pirkti, ir kokiomis mineralinėmis trąšomis ar mikroelementais pamaitinti dirvą, kokią sėklą rinktis. Jis – vieno iš perspektyviausių ir naujovėms imlių ūkių šeimininkas.

Prienų rajono savivaldybėje antrą vietą laimėjo mišraus ūkio šeimininkai Milita ir Darius Degučiai iš Krasaušiškių kaimo Stakliškių seniūnijos. Didžiausią dėmesį jie skiria mėsinių galvijų auginimui. Tad nemažą dalį jų dirbamos žemės užima pievos, bet ūkyje, pagal poreikį, sėjamos ir grūdinės bei ankštinių kultūros.

Įgijęs bitininko specialybę Darius ne iš karto grįžo į kaimą. Gyveno Kaune, dirbo ir Anglijoje, bet, kai tėvai atsiėmė žemę ir pradėjo ūkininkauti, namo grįžo ir jaunieji Degučiai. Iš pradžių pradėjo tėvams rūpintis karvių ferma, o 2016-aisiais pasirinko savo kryptį. Netrukus Milita ir Darius įsikurs ir baigiamoje rekonstruoti sodyboje, netoli tėviškės, bet arčiau savo fermos.

„Į Lietuvą sugrįžau 2009 metais. Tiesą pasakius, sugrįžau į ūkį, nes tėvams vieniems dirbti jau darėsi per sunku. Šiuo metu tėvai dirba dar sau, o aš įkūriau atskirą ūkį, auginu mėsinius galvijus, šiuo metu gryninu bandą, įsigijau veislinį limuzinų bulių, planuoju auginti šios veislės galvijus. Šiandieną auginu virš 90 galvijų. Auginu ir grūdų, tačiau jie daugiausia sunaudojami gyvulių šėrimui. Girdisi daug skepticizmo dėl gyvulininkystės, kalbama, kad ūkininkauti neapsimoka, tačiau mes dirbame ir mes tikrai iš to išgyvename su šeima. Žinoma, mums visuomet norisi didesnių supirkimo kainų, bet kaip ir bet kokiame versle, taip ir mėsinėje galvijininkystėje visada yra svyravimai. Ateityje, kai tėvai nuspręs nebeūkininkauti, perimsiu jų žemes, todėl ūkis dar labiau plėsis“, – darbingai nusiteikęs D. Degutis.

Pieno ūkį perėmė iš tėvų, jį išplėtė ir modernizavo

„Metų ūkis 2023“ nugalėtoju Prienų savivaldybėje pripažintas Jolitos ir Deimanto Kairiūkščių ūkis iš Mozūriškių kaimo Veiverių seniūnijos. Ūkininkai vieni iš nedaugelio Prienų krašto ūkininkų nekeitę ūkininkavimo krypties ir išlaikę pieno ūkį. Ne tik išlaikę, bet ir daug investavę į ūkio modernizavimą.

Kairiūkščiai ūkininkauja nuo 1999-ųjų. Tad per tuos daugiau kaip du dešimtmečius jie perėjo įvairius etapus, bet kol kas nelinkę pasiduoti pieno gamintojams iškilusiems iššūkiams. Juo labiau, kad modernizuotoje fermoje darbo nesibodi ir jų atžalos, besirenkančios su žemės ūkiu susijusius mokslus. Tai – kartų kaitą užtikrinantis ūkis. Jolita ir Deimantas – „Metų ūkis 2006“ nugalėtojai, o 1998-aisiais „Metų ūkio“ laureatais buvo tapę Deimanto tėvai – Marija ir Andrius Kairiūkščiai.

„Deimanto tėvai mums perdavė savo ūkį, jame buvo 6 melžiamos karvės. Po truputį piendavių bandą plėtėme, o dabar laikome virš 100 karvių. Prieš trejus metus naujoje fermoje pastatėme melžimo robotą, jis labai palengvino darbą ūkyje. Jokių darbininkų nesamdome, dirba tik šeimos nariai. Tiesą pasakius, investavome į robotą, nes nenorėjome būti tiek pririšti prie ūkio. Galvojame įsigyti ir šėrimo robotą. Dabar karvės melžiamos be žmogaus įsikišimo, mums tereikia pagirdyti veršelius, pašerti gyvulius. Ūkio modernizavimas padėjo ir lengviau išgyventi pieno krizę, nes neturime samdomų darbuotojų, kuriems būtų reikėję mokėti atlyginimą. Žinoma, matau, kad mūsų krašte sumažėjo pieno ūkių, tačiau bent kol kas neturime minčių trauktis“, – optimistiškai nusiteikusi J. Kairiūkštienė.

Birštono savivaldybėje konkurso „Metų ūkis 2023“ nugalėtojais tapo Laimutė ir Jonas Gradeckai. 1995 metais įregistruoto ūkio šeimininkai praėjo įvairius gyvenimo etapus, atlaikė visus laikmečio siunčiamus išbandymus, buvo imlūs naujovėms ir daug ką išbandė pirmieji. Šiuo metu Gradeckai dirba apie 180 ha nuosavos ir dar apie 220 ha nuomojamos žemės, augina kviečius, vasarinius ir žieminius rapsus, pupas, grikius ir kitas kultūras, atitinkančias sėjomainos ir žalinimo reikalavimus. Jau nuo 2008-ųjų Gradeckų ūkyje taikoma neariminę žemdirbystė ir didžiausias dėmesys skiriamas veiklos kokybei.

 

„Šiandien šventė, nesinori kalbėti apie problemas, tačiau girdžiu nemažai iš ūkininkų nepasitenkinimo dėl šiandienos žemės ūkio politikos. Tačiau po kiekvieno nuosmukio ateina pakilimas, neskubėkite krautis lagaminų. Kiekvienam ūkininkui, o ypač atėjusiam jaunam, reikalinga viltis, kad pavyks išgyventi ir kurti sėkmingą verslą. Tai labai svarbu, o kad to pasiektume reikalinga stabili agropolitika“, – reziumavo Prienų ūkininkų sąjungos vadovas M. Butkevičius.