Apie darbščius šilališkius

Lietuvos žemės ūkio rūmų savivaldos organizatorė Birutė Dromantienė apsilankė Šilalės rajone Kaltinėnų seniūnijoje Gineikių kaime ūkininkaujančių Milašių šeimos ūkyje.

Ūkininkas Zenonas Milašius čia ūkininkauja drauge su sūnumis – Laimonu ir Artūru. Pradėję ūkininkauti prieš 12 metų (2007 m.) 150 ha plote ūkininkai augina kviečius, rapsus, žirnius, miežius, kvietrugius. Ūkyje auginamos ir holšteinų veislės pieninės karvės, kurių ūkyje su prieaugliu yra 150.

„Šiemet neblogai byrėjo rapsai. Prikūlėme po 4,5 tonos iš ha. Kadangi turime džiovyklą, tai išdžiovintus grūdus tiesiogiai vežame į Klaipėdos uostą. Šiemet neturime sudarę sutarčių su grūdų supirkėjais. Nors grūdai priskirti Extra kokybės klasei, tačiau kaina, kuri yra tik 166 eurai už toną tikrai nedžiugina. Ūkyje taikome beariminį žemės dirbimą, žalinimą, dalyvaujame mokymuose ir lauko dienose, domimės inovacijomis, todėl pasiekiame neblogų rezultatų. Esame apsirūpinę žemės ūkio technika. Štai paskutinis ūkio pirkinys – skandinaviškas „Valtra“ traktorius, įsigytas pasinaudojant ES parama. Traktorius išskirtinis, nes parodoje „Ką pasėsi“ jame sėdėjo pats Premjeras Saulius Skvernelis“, – geranoriškai pasakoja ūkininkas Artūras Milašius.

Vietovė, kurioje ūkininkauja Milašiai yra kalnuota. Netoliese yra pati aukščiausia autostrados Vilnius – Klaipėda vieta. Pradėjus ūkininkauti, buvo sutvarkytos apleistos žemės, iškirsta dalis miško. Ūkininkai savo lėšomis vykdo melioracijos ir kalkinimo darbus ir ateityje galvoja apie fermos modernizavimą.

„Bendraudama su ūkininku stebėjausi Artūro pozityvumu. Jis vis kartojo „Reikia dirbti, tada ir turėsi“, o nuo jo veido nedingo šypsena ir net su sulaužyta ranka ūkininkas puikiai valdė traktoriaus vairą. Labai smagu, kad tokių ūkininkų kaip Milašiai, Šilalės rajone yra daug, nes rajonas yra vienas iš daugiausiai ūkių turinčiųjų Lietuvoje,“ – sako LR ŽŪR savivaldos organizatorė Birutė Dromantienė.

Šilalės rajone javapjūtė jau eina į pabaigą. Nenukultų plotų dar likę apie 25-30 procentų. Nors pavasarinės šalnos ir vasaros sausra gerokai išgąsdino ūkininkus, tačiau javų derlius Žemaitijos zonoje gan neblogas – iki 6 tonų iš hektaro.

Žemės ūkis Šilalėje

Šilalės rajono bendras žemės plotas 118798,7 ha, iš jų: žemės ūkio naudmenos sudaro – 65959,75 ha, miškai – 33741,00 ha, vandenys – 2983,53 ha.

Šilalės rajone yra 13 seniūnijų: Bijotų, Bilionių, Didkiemio, Kaltinėnų, Kvėdarnos, Laukuvos, Pajūrio, Patentinio, Šilalės kaimiškoji, Tenenių, Traksėdžio, Upynos, Žadeikių.

Šilalės rajone (kaimiškose vietovėse) gyvena 80 proc. gyventojų. Įregistruota 3750 ūkininkų ūkių ir daugiau nei 6 tūkst. žemės ūkio valdų. Iš viso deklaruojama 64388,10 ha žemės ūkio naudmenų. Vidutinis deklaruotas ūkininko ūkio plotas – 11,59 ha, taigi vyrauja smulkūs gyvulininkystės ūkiai.

Galvijus laiko 3848 ūkininkai. Iš viso laikomų galvijų skaičius siekia apie 40 tūkst.: virš 3 tūkst. laikytojų laiko per 16 tūkst. karvių, 1785 galvijų laikytojai laiko 8237 vnt. mėsinių galvijų, 114 laikytojų laiko 740 avių ir 29 laikytojai laiko 41 ožką, 173 laikytojai laiko 279 arklius.
Rajone yra104 bičių laikytojai, kurie laiko 1611 bičių šeimų.

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.