Šalies ūkininkams pats javapjūtės darbymetis – tradiciškai pirmieji javapjūtę pradėjo Suvalkijos ir Vidurio Lietuvos ūkininkai. Kadangi sausros poveikį pajuto visos šalies ūkininkai, tai ir derlius, ir ūkininkų nuotaikos nėra pačios geriausios. Žinoma, galutinius rezultatus suskaičiuosime rudenį, kai grūdai jau bus sandėliuose arba parduoti.
Žinios iš Rokiškio rajono
Rokiškio rajone įpusėjo žieminių kultūrų javapjūtė, kai kuriose seniūnijose ji jau ir baiginėjama. Jau startuoja vasarinių kultūrų javapjūtė. Tikėtina, kad Rokiškio rajone derlius bus apie 15 proc. – 20 proc. mažesnis nei vidutinis.
Ūkininkus neramina ir žema derliaus kultūrų kokybė. Elevatorius pasiekia III-IV klasės grūdai. Žinoma, yra išimčių, tačiau tai nėra masinis reiškinys. Grūdai turi žemą kritimų skaičių, kuriuos įtakojo lietūs prieš pat javapjūtę, taip pat žemi glitimo skaičiaus rodikliai, kas tiesiogiai ir įtakoja grūdų vertę atskirose klasėse. Grūdų supirkimo kainos šiais metais akivaizdžiai žemesnės nei pernai beveik 50 eur už toną. Tai neprideda džiugios nuotaikos ūkininkams.
„Mūsų rajone oro sąlygos buvo gan skirtingos: kai kuriose seniūnijose palijo, kitose – prasiautė kruša, ar stiprūs vėjai, o kai kurių derliaus rezultatus smarkiai paveikė sausra. Didelę įtaką derliui padarė ir sėklos pasirinkimas. Čia aiškiai atsiskleidė tam tikrų veislių atsparumas ligoms, kenkėjams, sausrai. Mūsų rajono ūkininkai pastebi, kad yra pasikeitusi kritulių lokacija. Jei prieš 7-10 metų lydavo viename rajono pakraštyje, tai buvo aišku, kad lijo visame rajone. Tuo tarpu dabar ūkininkai pastebi, kad ši praktika pakito ir lietaus sulaukiama atskiruose rajono plotuose neprognozuojamai. Rajone prognozuojame, kad žieminių kviečių vidutinis derlius sieks iki 3,5 tonos iš hektaro, nors gal kai kam pavyks gauti ir 4–5 tonas. Pavyzdžiui, Pandėlio seniūnijos ūkininkams, kur žemė geresnė. Žieminių rapsų derlius irgi svyruoja – vieni 2, kiti 3 tonas prikūlė, manau, kad vidutinis derlius bus maždaug 3,5 tonos. Vasarinių kultūrų puikių derliaus rezultatų ūkininkai taip pat jau nesitiki, kadangi mato, jog grūdai maži, ypač paveikti sausros, todėl derlius tikrai bus ženkliai mažesnis nei vidutinis. Tikėtina, kad derlius bus panašus kaip ir pernai – 30 proc. mažesnis“, – dalinasi informacija LR ŽŪR savivaldos organizatorė Rokiškio rajone Lina Meilutė – Datkūnienė.
Marijampolė, Kalvarija – javapjūtės aktualijos
Marijampolės regione javapjūtė, galima sakyti, įpusėjo. Sudorotas žieminių rapsų derlius, baigiami nukulti ir žieminiai javai. Stojusi sausra, nuo pat balandžio mėnesio, padarė savo juodą darbą, todėl žieminių augalų derliai nėra tokie džiuginantys,kokių buvo galima tikėtis po sėkmingos sėjos praėjusį rudenį, ir gero augalų išgyvenimo per žiemą.
„Kiekvienoje seniūnijoje lijo skirtingai, todėl yra ūkių, kur derlingumas priartėjo prie vidutinio daugiamečio. Bet vasarinių augalų derlius, tikėtina, kad pas visus bus vidutiniškai 50 proc. mažesnis, lyginant su įprastu derlingumu. Sunki padėtis gyvulininkystėje, kadangi iš pirmos žolės paruošta 20- 50 proc. mažiau pašarų nei įprastai. Šiek tiek daugiau palijus liepos pradžioje pakilo atolai, todėl bent jau su gyvulių ganymu šiuo metu stojo normalesnė situacija. Įsibėgėjus javapjūtei ženkliai nukrito grūdų supirkimo kainos. Todėl, kas neturėjo išankstinių pardavimo sutarčių ir neturi kur grūdų sandėliuoti dėl to nukentės ir finansiškai. Geroji žinia yra ta, kad grūdų kokybiniai rodikliai yra geresni, net pas tuos ūkininkus, kurie taikė tausojančias auginimo technologijas. Žieminiai kviečiai paduodami I, II ar net ekstra klasės. Tai augintojams leis šiek tiek amortizuoti finansinius nuostolius dėl mažo derliaus ir žemų supirkimo kainų“, – dalinasi mintimis LR ŽŪR savivaldos organizatorius Marijampolės sav. Sigutis Jundulas.
Javapjūtė Jonavos rajone
Kaip informuoja LR ŽŪR savivaldos organizatorė Jonavos rajone Marytė Gritėnienė, žieminiai miežiai rajone jau nupjauti, o jų derlingumas apie 4 tonos iš ha, žirnių – apie 3 tonas iš ha, žieminių rapsų – 3,5 tonos iš ha, vasarinių miežių – apie 3,5 tonos iš ha, žieminių kviečių – apie 5 tonos iš ha.
„Kai kurie Jonavos rajono ūkininkai skaičiuoja didesnį derlių nei pernai, kiti – tokį patį. Pažymėtina, kad pernai mūsų rajone derlius buvo labai prastas”, – informuoja M.Gritėnienė.
Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.