Atmestas Želdynų įstatymo pakeitimo projektas

Seimo Kaimo reikalų komitetas 2018-10-17 posėdyje apsvarstė ir atmetė Seimo narių valstiečių  Kęstučio Mažeikos ir Kęstučio Bacvinkos teiktą Želdynų įstatymo pakeitimo projektą (Nr. XIIIP-1675 https://e-seimas.lrs.lt/…/TAP/529aeef0118811e88a05839ea3846…), kuriuo buvo siekiama suteikti teisę atsakingoms institucijoms įvertinti ir kontroliuoti saugotinus medžius privačioje valdoje.

Įstatymo projekte numatomos griežtesnės želdinių inventorizacijos, duomenų kaupimo ir priežiūros funkcijos, taip pat numatyti apribojimai išduoti leidimus kirsti, pertvarkyti saugotinus želdynus ir želdinius privačioje valdoje

Komiteto nuomone, šiuo projektu numatoma perteklinė administracinė našta ir ribojimai privačios valdos savininkams, kur praktiškai visi medžiai siūlomi priskirti saugotinais. Tokių saugotinų medžių persodinimas, genėjimas ar tvarkymas būtų galimas tik tuomet, kai būtų atlikta jų inventorizacija ir šie duomenys įrašyti į duomenų bazę.

Dabar šis projektas bus svarstomas pagrindiniame Aplinkos apsaugos komitete.

LMSA komentaras: mūsų asociacijos vertinimu, esminės pastabos dėl įstatymo projekto Nr. XIIIP-1675 yra šios:

1)      Teikiamais pakeitimais siekiama ženkliai didinti reguliavimą ir numatoma perteklinė administracinė našta, nes visi želdiniai (net privačiose namų valdose) apart kokių serbentų ir slyvų (vaiskrūmių ir vaismedžių) norimi paskelbti saugotinais. Ir dar- galimai siekiama aprūpinti darbu arboristus. Kurių pakankamo skaičiaus kol kas nėra. Todėl tikrai nereikėtų įvedinėti tokių nereikalingų sugriežtinimų.

2)      Saugotinų želdinių persodinti, genėti ar tvarkyti nebūtų galima, kol nebus atlikta jų inventorizacija ir nebus jos duomenys įnešti į duomenų bazę [18 straipsnio 11 dalis]. Nėra nei tos bazės, nei tų nepriklausomų specialistų, kurie tai atliktų. O be tokių veiklų pilno atlikimo  savivaldybės negalėtų išduoti leidimo net apgenėti saugotino medžio ar krūmo. Kam toks perteklinis reglamentavimas, jei jo įgyvendinti nebus galima praktikoje? Siūlome išbraukti 18 straipsnio 11 dalį.

3)      Želdynų įstatymo 20 str. pakeitimus LMSA siūlome suderinti su LR Vyriausybės 2018 m. gegužės 30 d. sprendimu Nr. 521 nustatytais kriterijais, pagal kuriuos saugotiniems priskiriami medžiai ir krūmai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje. Tas Vyriausybės nutarimas buvo ilgai derintas, išdiskutuotas ir pilnai atitinka nūdienos reikalavimus.

Lietuvos miško savininkų asociacijos (LSMA) informacija