AUGANTIS DĖMESYS PLUOŠTINIŲ KANAPIŲ VERSLUI

Kviečiame dalyvauti apskritojo stalo diskusijose apie kanapių auginimo Lietuvoje perspektyvas ir jų ekonominę naudą. Diskusijos organizuojamos: Kauno, Jurbarko, Jonavos, Radviliškio, Ukmergės, Molėtų, Pakruojo, Pasvalio, Trakų rajonuose ir Marijampolės sav.  

 

 Pluoštinės kanapės ir ateities ekonomikos poreikiai

Kai kalbame apie šiuolaikiškos ekonomikos ateitį, kalba neišvengiamai pasisuka apie CO2 emisijai neutralios ekonomikos kūrimą, taip pat žiedinės ekonomikos ir bioekonomikos spartesnį vystymą. Pluoštinių kanapių verslo plėtra atitinka bet kurią išvardytą ekonomikos vystymo kryptį. Naujausi mokslo atradimai ir pažangūs technologiniai sprendimai atskleidžia vis didesnes pluoštinių kanapių produkcijos pritaikymo galimybes. Tuo pačiu auga pluoštinių kanapių žaliavos poreikis ir vertė.

Galimybė pelningai auginti pasaulio mastu paklausią pluoštinių kanapių produkciją domina ne tik žemdirbius, bet ir visą visuomenę, nes pluoštinių kanapių auginimas naudingas ne tik ekonominiu, bet ir aplinkosaugos požiūriu. Kai klimato kaitos padariniai tampa vis labiau akivaizdūs ir visuomenė visomis priemonėmis ieško būdų, kaip mažinti CO2 emisiją, pluoštinių kanapių pasėliai, absorbuojantys iš atmosferos didelius anglies dvideginio kiekius, gali tapti tikru išganymu.

Vertinant kanapių pasėlių naudą mažinant CO2 emisiją, užtenka paminėti vieną faktą – kanapių 1 ha per augimo sezoną absorbuoja 15 – 22 tonas anglies dvideginio, t.y. beveik dvigubai daugiau nei miškas ar bet kuri žemės ūkio kultūra.

Pluoštinė kanapė yra augalas, kuriame mokslininkai randa apie 500 biologiškai vertingų medžiagų: kanabinoidų, terpenų, flavanoidų ir kitų įvairių biologinių junginių. Šiam augalui auginti nenaudojami jokie pesticidai ir fungicidai, todėl ši kultūra labai tinkama saugoti biologinę įvairovę ir vystyti ekologinį ūkį. Neatsitiktinai farmacijos, kosmetikos, maisto, gėrimų ir kitos pelningai veikiančios pramonės šakos savo gamybos reikmėms vis daugiau naudoja biologiškai vertingą pluoštinių kanapių žaliavą.

Bendrai paėmus, iš pluoštinių kanapių žaliavos šiuo metu pasaulyje išgaunama dešimtys tūkstančių pačių įvairiausių gaminių: pradedant paprasčiausiomis statybinėmis medžiagomis ir baigiant naujausios kartos vaistais. Atitinkamai, vos ne geometrine progresija pasaulyje auga pluoštinių kanapių žaliavos poreikis ir tai yra gera žinia mūsų šalies ūkininkams – apsisprendus auginti pluoštines kanapes atsiveria ilgalaikė pelningo ūkininkavimo perspektyva.

Naujas teisinis pluoštinių kanapių verslo reguliavimas

Rinkos pokyčius lydi tarptautinis teisinis reguliavimas, kurio tikslas nepažeidžiant vartotojų teisių sudaryti kuo palankesnes sąlygas vystyti didelės pridėtinės vertės pluoštinių kanapių industriją. Naujas požiūris į pluoštinių kanapių verslo teisinį reguliavimą vis labiau įsitvirtina inovatyvių šalių politikoje ir suteikia šioms šalims galimybę globalioje konkurencinėje kovoje užimti pirmaujančias pozicijas.

Naujo teisinio reguliavimo išeities pozicija yra labai paprasta: pluoštinė kanapė laikoma žemės ūkio kultūros augalu ir su juo susijusi ūkinė veikla nepainiojama su kitos rūšies kanapės – narkotinio augalo „Marihuanos“ – daroma žala. Pagal naują požiūrį, visos pluoštinės kanapės augalo dalys yra legalios ir laikomos vertinga žaliava. Taip pat legalūs visi pluoštinės kanapės augalų perdirbimo būdai ir technologijos, kaip ir iš šio augalo išgauti produktai, jei juose psichotropinį poveikį turinčio kanabinoido (THC) norma neviršija teisiškai nustatytos ir vartotojams nepavojingos koncentracijos.

Lietuva – pluoštinių kanapių auginimo ES lyderė

Galime džiaugtis, Lietuva, vystydama pluoštinių kanapių verslą, neatsilieka nuo pasaulio: paskutiniais metais pluoštinių kanapių pasėliai mūsų šalyje augo daugiau nei du kartus ir šiais metais viršijo 9 tūkst. hektarų plotą. ES šalyse daugiau nei Lietuva pluoštinių kanapių augina tik Prancūzija.

Šiuo metu Lietuvos Respublikos Seime yra svarstomas Pluoštinių kanapių įstatymo pakeitimas. Jei pluoštinių kanapių verslo teisinis reguliavimas mūsų šalyje atitiks tarptautiniu mastu įsitvirtinančią naują teisinę praktiką, tada galima tikėtis dar spartesnio kanapių verslo proveržio.

Agentūros „Versli Lietuva“ duomenimis, patobulinus pluoštinių kanapių įstatymą, Lietuva kanapių verslo plėtrai sulauktų 260 – 280 mln. Eur tiesioginių užsienio investicijų. Šalies verslininkai taip pat nežada snausti – galimybė legaliai gaminti iš pluoštinių kanapių pasaulio mastu paklausius ir aukštos pridėtinės vertės produktus yra labai viliojanti ir naudinga šalies bioekonomikos plėtrai. Minėtos agentūros paskaičiavimu pluoštinių kanapių verslas gali per kelis metus sukurti šalies regionuose virš tūkstančio gerai apmokamų darbo vietų, o bendras ekonominis efektas viršytų 850 mln. eurų.

Numatomi rinkos pokyčiai skatina žemdirbius didinti pluoštinių kanapių pasėlių plotus. Tačiau siekiant daugiau auginti pluoštinių kanapių reikia tam ruoštis – žemdirbiai turi atlikti privalomus „namų darbus“.

Diskusijos apie pluoštinių kanapių auginimą

Žemdirbiai puikiai žino, kad yra dienų, kurios maitina visus metus. Todėl ateityje planuojantiems imtis pluoštinių kanapių auginimo ir perdirbimo verslo, tiesiog būtina dalyvauti Kanapių augintojų, perdirbėjų ir verslo inovatorių asociacijos (KAPVIA) organizuojamose apskritojo stalo diskusijose „Pluoštinių kanapių verslas – pelninga, draugiška aplinkai ir naudinga vartotojui vietos ūkinė veikla“.

Žemdirbiams, tik planuojantiems imtis  pluoštinių kanapių auginimo, renginio metu bus perteiktos būtiniausios žinios apie pluoštinių kanapių auginimo agrotechnikos ypatumus ir poveikį dirvožemio kokybei, taip pat bus pasidalinta patirtimi, kaip išsaugoti užaugintą derlių ir jį pelningai realizuoti. Su žemdirbiais, turinčiais pluoštinių kanapių auginimo patirties, bus diskutuojama apie naujausių skaitmeninių technologijų ir biotechnologijų panaudojimą pluoštinių kanapių ūkio plėtrai.

Detalesnės informacijos apie apskritojo stalo diskusijas, skirtas pluoštinių kanapių verslui, galite ieškoti čia.

PROJEKTO „PLUOŠTINIŲ KANAPIŲ VERSLO PROVERŽIS – MISIJA ĮMANOMA IR NAUDINGA“ APSKRITOJO STALO DISKUSIJŲ ORGANIZAVIMO VIETA IR DATA

 

APSKRITOJO STALO DISKUSIJOS „PLUOŠTINIŲ KANAPIŲ VERSLAS – PELNINGA, DRAUGIŠKA APLINKAI IR NAUDINGA VARTOTOJUI VIETOS ŪKINĖ VEIKLA“ PROGRAMA

Apskritieji stalai – diskusijos organizuojami pagal  Kanapių augintojų, perdirbėjų ir verslo inovatorių asociacijos (KAPVIA) įgyvendinamą Lietuvos kaimo tinklo projektą „Pluoštinių kanapių verslo proveržis – misija įmanoma ir naudinga“.  

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.