Copa-cogeca diskusijos dėl Brexit

Liepos 9 d. Žemės ūkio rūmų Tarptautinio skyriaus vedėja Vaida Leščauskaitė dalyvavo Copa-Cogeca pasirengimo Brexit darbo grupės posėdyje. Posėdžio metu vyko diskusijos su Europos Komisijos pasirengimo Brexit grupės atstovais Pascal Leardini, Dorthe Christensen ir Eveline Lecoq. Daug dėmesio sulaukė naujienos iš Didžiosios Britanijos – Brexit sekretoriaus ir užsienio reikalų ministro atsistatydinimai.

Aukšti Britanijos pareigūnai atsistatydino protestuodami prieš premjerės Theresos May inicijuotą Brexit planą, pagal kurį būtų išlaikomas laisvas prekių judėjimas tarp Jungtinės karalystės ir ES,  o Britanija ir toliau sektų Briuselio reguliacinius mechanizmus. Toks „minkštas” Brexit variantas,  panašu,  netenkina didelės dalies britų politikų, kurie Briuselio reguliavimą naudojo kaip vieną pagrindinių argumentų už pasitraukimą iš Sąjungos.

Tuo tarpu ES pusėje didėja nerimas,  jog iki formalaus Britanijos pasitraukimo, taip ir nebus pasiektas susitarimas, kas sukeltų suirutę abiejose pusėse. Posėdžio metu pabrėžta,  kad kol nėra susitarimo dėl principinių Britanijos atsiskyrimo nuostatų,  neįmanoma išspręsti gausybės techninių problemų – nuo muitų sistemos sureguliavimo iki vietų, kur transporto priemonės galėtų laukti patikrų,  Eurotunelio įrengimo, jungiančio Prancūziją ir Jungtinę Karalystę, prieigose.

Copa-Cogeca darbo grupės nariai taip pat išreiškė nuostabą,  jog šioje neaiškioje situacijoje ir toliau vyksta derybos dėl ES prekybos sutarties su Pietų Amerikos šalimis.