Copa-Cogeca prezidiume – diskusijos dėl prekybos ir BŽŪP

Gruodžio 8 – 9 d. Žemės ūkio rūmų Tarptautinio skyriaus vedėja Vaida Leščauskaitė dalyvavo Copa ir Cogeca prezidiumų posėdžiuose.

Posėdžiuose svarstyti klausimai – tarptautinė prekyba ir BŽŪP ateitis. Posėdžiuose dalyvavo Europos Prekybos Komisarė  Cecilia Malmström ir Europos Komisijos Žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinis direktorius Jerzy Bogdan Plewa.

Tarptautinės prekybos padėtį pristačiusi Komisarė C. Malmström teigė, jog žemės ūkio produktai – ypatingai svarbi eksporto ir prekybos dalis. „ES yra didžiausias žemės ūkio produktų eksportuotojas ir importuotojas pasaulyje, tai sukuria daug darbo vietų. Svarbu didinti mūsų eksportą, tačiau turime prisiminti ir tai, jog reikalingas importas – pašarų, ar žaliavų, iš kurių vėliau gaminame aukštos pridėtinės vertės produktus“- kalbėjo Komisarė, apžvelgdama ES prekybos susitarimų raidą ir dabartinę padėtį. „Taip, mes turime ypač jautrių sektorių ir privalome užtikrinti jų apsaugą. Neįsileisime produktų, kurie neatitinka Europos standartų – su hormonais užaugintos jautienos ar pan.“ – kalbėjo Komisarė.

Generalinis direktorius J. B. Plewa pristatė Europos Komisijos planus kitų metų pradžioje skelbti viešą konsultaciją dėl BŽŪP ateities. „Turime peržiūrėti esamą BŽŪP ir pasiteirauti visų Europos šalių nuomonės,“ – kalbėjo J.B. Plewa.

Posėdžiuose taip pat buvo aptarti Copa-Cogeca vidaus reikalai. Buvo svarstomas dviejų Ukrainos organizacijų – Ukrainos žemės ūkio tarybos ir Ukrainos žemės ūkio verslo klubo prašymai suteikti organizacijų – partnerių statusą 2017 metams. Nors Lenkijos atstovai ir nepritarė dviejų Ukrainos organizacijų partnerystės statuso suteikimui, Ukrainos organizacijoms metams laiko suteiktas Cogeca partnerių statusas. Copa Ukrainos organizacijų klausimą nukėlė iki kito prezidiumo posėdžio.

Baltijos šalių atstovus diskusijų metu nustebino Prancūzijos organizacijų išsakyta nuomonė, neva su Ukrainos organizacijomis reikia bendrauti atsargiai, atsižvelgiant, kaip į tokį bendravimą sureaguos Rusija. „Jei mes esame Europos organizacija, mūsų tikslas turi būti Europos vertybių sklaida“ – prancūzams prieštaravo Vaida Leščauskaitė.