LDAA: gąsdina didžiulės investicijos

2023 m. balandžio 4 dieną vykusiame Copa – Cogeca „Vaisių ir daržovių“ posėdyje aptarti pakuočių ir pakuočių atliekų reglamento pasiūlymai. Šis reglamentas ES Aplinkos taryboje buvo pristatytas kovo 16 dieną. Dėl reglamento kilo ginčų ir diskusijų, nes kelios valstybės narės nori turėti dvigubą teisinį pagrindą, kad įgyvendintų poveikio aplinkai priemones.  Planuojama, kad reglamentas įsigalios ir jo bus privaloma laikytis jau nuo  2025 metų.

Posėdyje dalyvavusi Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Indrė Lukoševičienė informavo, kad daugiausia ginčų ir diskusijų sulaukė tai, kad numatoma uždrausti nekompostuojamus lipdukus, vienkartines pakuotes vaisiams ir daržovėms iki 1,5 kg. (nebent būtų įrodyta būtinybė jas naudoti). Posėdžio dalyviai pažymėjo, kad  numatomas vienkartinių pakuočių draudimas yra per didelis reikalavimas, diskriminuojantis vaisių ir daržovių sektorių ir reikalaujantis gan didelių investicijų, todėl siūlė į pakuočių atliekų reglamente numatyti pakuočių mažinimą, kai techniškai ir ekonomiškai įmanoma skatinti aplinką tausojančią pakuotę, atsižvelgti į šiandien naudojamas pakuotes, kurios yra būtinos ir nepakeičiamos bei tobulinti pakuočių atliekų perdirbimą.

„Visi supranta pakuočių žalą aplinkai ir nori pradėti naudoti aplinkai palankesnes pakuotes, tačiau visus gąsdina didžiulės investicijos, kurios yra sunkiai atsiperkančios. Baiminamasi didelių savikainos kaštų ir kainų kilimo, taip pat pažymi, kad kiekvieną dieną vis sunkiau konkuruoti su ne iš ES šalių importuojama produkcija”, – sako I.Lukoševičienė.

Iki 2040 m. visose Europos Sąjungos (ES) šalyse numatyta pakuočių atliekų kiekį sumažinti bent 15 proc., kuo daugiau pakuočių perdirbti ir visoje ES numatyti vienodą pakuotės ženklinimą, kuris leis lengvai suprasti, kaip pakuočių atliekos bus surenkamos ir perdirbamos, taip pat – nustatyti pakuočių kūrimo standartus, kurie užtikrintų daugkartinį jų panaudojimą.