Daržovių augintojai pasvėrė veiklos rezultatus

 

LR Žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) narė Lietuvos daržovių augintojų asociacija (LDAA) surengė metinį savo narių posėdį. Kaip įprasta, asociacijos vadovai pateikė ir patvirtino metinę veiklos ir finansinę ataskaitas, sudarė veiklos planą 2020 – siems metams. Kadangi šiemet susirinkimas rinkiminis, nariai išsirinko naująją valdybą, o išrinktoji valdyba – pirmininką. Ja antrai kadencijai buvo perrinkta Daiva Šateikienė, nariai – Edvardas Abukauskas, Algimantas Morkūnas, Martynas Laukaitis, Vidmantas Kvedaras, Saulius Dambrauskas, Ieva Stragytė.

 

LDAA posėdyje dalyvavo žemės ūkio ministras Andrius Palionis ir LR ŽŪR vicepirmininkas Algis Baravykas.

LDAA direktorė Zofija Cironkienė profesionaliai pateikė daržovių sektoriaus apžvalgą, kurioje skyrė dėmesio sektoriaus iššūkiams naujuoju ES 2020-2027 m. programavimo laikotarpiu, neseniai Berlyne vykusiai parodai „Fruit Logistica 2020“ ( išsamiau apie ją rašome https://zur.lt/parodoje-fruit-logistica-2020-naujoviu-daug-bet-jas-igyvendinti-bus-nelengva/ ) seminaruose, konferencijose bei forumuose keltoms problemoms.

 

ES Žaliasis kursas daržovių augintojams pažers dar didesnius nei anksčiau iššūkius – jis apims visas gamybos grandis nuo auginimo – atsakingiau/ racionaliau naudoti žemę, trąšas, pesticidus, kurą, vandenį – iki patekimo ant vartotojo stalo – atsisakyti vienkartinio plastiko pakuočių, taršaus transporto, t.t.

 

LDAA direktorė pristatė dalyvavimą tarptautinėse organizacijose – Freshfel, COPA/COGECA ir kitose.

 

Žemės ūkio ministras A.Palionis informavo daržovių augintojus apie atsiveriančias galimybes pasinaudoti Centrinės perkančiosios organizacijos skelbiamais pirkimais (plačiau – https://zur.lt/atsivers-galimybes-ukininkams-dalyvauti-viesuosiuose-pirkimuose/).

 

Daržovių augintojai, pabandę produkciją tiekti vaikų darželiams, ministrui pateikė pastabų ir pasiūlymų tobulinti šią sistemą. A.Palionis patikino, kad Lietuvos žemės ūkio sektoriuje prioritetas bus skiriamas gyvulininkystei ir daržovių sektoriui.

 

LR ŽŪR vicepirmininkas A.Baravykas pristatė iššūkius su kuriais, gindami žemdirbių interesus, susiduria Žemės ūkio rūmai.

 

„Žemės ūkio sektoriuje pastaraisiais metais labai trūko pastovumo – bendraujame jau su trečiuoju žemės ūkio ministru. LR ŽŪR strategija nesikeitė – mes manome, kad didžiąją dalį klausimų įmanoma išspręsti diskutuojant su vykdomąja valdžia, ieškant kompromisų. Apskritai valstybės institucijoms LR ŽŪR pateikia pasiūlymus suderintus su visais savo nariais, nedaro išimčių kuriai nors žemdirbių grupei. Deja, yra organizacijų, kurios vadovaujasi siaurais savo interesais. Džiaugiuosi, kad LDAA direktorė Z. Cironkienė yra viena aktyviausių LR ŽŪR tarybos narių, jos nuomonė vertinama, į ją atsižvelgiama“, – kalbėjo  A. Baravykas.

 

LR ŽŪR vicepirmininkas taip pat akcentavo ūkininkų problemas, susijusias su klimato kaita.

Daržovių augintojai abejojo ar Lietuvai reikėjo prisiimti įsipareigojimus iki 2030 m. šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją sumažinti 9 proc. (palyginti su 2005 m.), bent 1,5 karto (palyginti su 2017 m.) sumažinti energijos vartojimo intensyvumą, iki 45 proc. padidinti atsinaujinančių energijos išteklių dalį visoje energetikoje.

 

„Jeigu valstybė ne tik reikalaus iš ūkininkų, bet ir sudarys sąlygas mums įvykdyti prisiimtus įsipareigojimus, tai tikslą pasieksime išvengdami nuostolių. Juo labiau, kad kai kurioms ES šalims įsipareigojimai iškelti dar griežtesni – emisiją sumažinti net iki 39 proc.“, – sakė A.Baravykas.

 

LDAA nariai susirinkime diskutavo su Rimi prekybos tinklu apie smulkių ūkininkų galimybes tapti produkcijos tiekėjais, asortimento plėtrą, tvarias pakuotes.

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.