Dėl COVID-19 ligos nustatymo audinių ūkyje

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) informuoja, kad 2020-11-26 Jonavos rajono savivaldybės Šveicarijos seniūnijos Varpių kaime dviejose audinių laikymo vietose buvo nustatytas SARS-COV-2 virusas. Tai pirmasis šiais metais Lietuvoje nustatytas COVID-19 ligos protrūkis audinių ūkyje.

Jonavos rajono savivaldybės Šveicarijos seniūnijos Varpių kaime esančiose audinių laikymo vietose laikoma 60 000 audinių. 2020-11-24 audinių laikytojas informavo VMVT Kauno departamento Jonavos skyrių apie padidėjusį audinių gaišimą. Tą pačią dieną VMVT specialistų atrinkti audinių mėginiai buvo pristatyti tyrimams į Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratoriją. Siekiant patvirtinti arba paneigti kilusius įtarimus dėl COVID-19 ligos ir nustatyti tikslų SARS-COV-2 viruso išplitimo mastą audinių ūkyje, 2020-11-25 atrinkti 22 papildomi audinių mėginiai, kurių laboratorinių tyrimų rezultatai patvirtino COVID-19 ligą audinių ūkyje. Tą pačią dieną (2020-11-25) gautas pranešimas, kad vienam iš audinių ūkyje dirbančių asmenų patvirtintas COVID-19. VMVT duomenimis, audinių ūkio darbuotojas blogai pasijuto 2020-11-23, visi su juo kontaktavę kiti audinių ūkio darbuotojai yra saviizoliacijoje.

Gavus informaciją apie audinių ūkyje įtariamą ligą, nedelsiant, nuo 2020 m lapkričio 24 d., jam pradėti taikyti veiklos apribojimai. Iš galimai užkrėsto audinių ūkio uždraustas bet koks gyvūnų, pašarų ar kitų gyvūninių produktų išvežimas, priimtas sprendimas nugaišinti 22 užkrėstuose narvuose laikomas audines (apie 40 vnt.), o gyvūnų gaišenas saugiai sunaikinti šalutinių gyvūninių produktų perdirbimo įmonėje.

VMVT apie nustatytą Lietuvoje nustatytas COVID-19 ligos protrūkį audinių ūkyje informuotos Europos komisija ir Pasaulinė gyvūnų ligų organizacija. Taip pat VMVT kartu su LR sveikatos apsaugos ministeriją rengia projektą, dėl nugaišintų audinių mėginių atrinkimo ir SARS-COV-2 viruso genomo ištyrimo Pasaulinėje sveikatos organizacijoje.

Apie kitus VMVT priimtus sprendimus ir taikomas veterinarines priemones audinių ūkyje informacija bus pateikta papildomai.