Dėl nustatytų labai patogeniško paukščių gripo protrūkių, covid 19 ir afrikinio kiaulių maro atvejų Lietuvoje

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) informuoja kad, Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute (toliau – NMVRVI) ištyrus pristatytų naminių paukščių gaišenų mėginius, nustatyti labai patogeniškumo paukščių gripo protrūkiai dar penkiose šalies savivaldybėse (Šiaulių, Prienų, Marijampolės, Vilniaus ir Raseinių rajonų) esančiuose smulkiuose paukštininkystės ūkiuose, kuriuose naminiai paukščiai buvo auginami savo reikmėms. Visi šiuose ūkiuose likę gyvi paukščiai buvo saugiai sunaikinti ir užkasti ūkių teritorijoje, o paukščių laikymo patalpos išvalytos ir išdezinfekuotos.

VMVT duomenimis, Lietuvoje nuo šių metų pradžios iki dabar nustatyti 46 labai patogeniško paukščių gripo protrūkiai, dėl šios ligos sunaikinti 1145 paukščiai.

Reaguodama į epizootinę situaciją, VMVT nuo š. m. balandžio 24 d. sugriežtino prekybos gyvais paukščiais vietų kontrolę, t. y. sudažnino prekybos gyvais paukščiais vietų kontrolę, budėjimus pasienio veterinarijos postuose, transporto priemonių patikrinimus, kuriomis vežami gyvi paukščiai, ir kt.

Šiuo metu aplink užkrėstas naminių paukščių laikymo vietas nustatytos apribojimų ir stebėsenos zonos, į šias zonas stambieji paukštininkystės ūkiai nepatenka. Kadangi labai patogeniško paukščių gripo protrūkiai nustatyti tik smulkiuosiuose paukštininkystės ūkiuose, prekyba paukščiais ir iš jų gautais produktais nėra ribojama.

VMVT, vykdydama Ministro Pirmininko pavedimą, įformintą Vyriausybės kanclerio 2020-11-12 rezoliucija, informuoja, kad VMVT tęsia Lietuvos audinių ūkiuose COVID-19 stebėseną, siekdama kuo anksčiau nustatyti COVID-19 pasireiškimą ir galimą plitimą. VMVT duomenimis, nuo 2021 m. balandžio 1 d. iki gegužės 17 d. audinių ūkiuose nauji COVID-19 atvejai nebuvo nustatyti.

VMVT, vykdydama Ministro Pirmininko pavedimą, įformintą Vyriausybės kanclerio 2014-03-06 rezoliucija Nr. 13-888, informuoja, kad 2021 m. NMVRVI buvo tiriami pristatytų šernų gaišenų ir skerdenų mėginiai. 2021 m. gegužės 5–14 d. afrikinis kiaulių maras (toliau – AKM) buvo patvirtintas 3 vietose 3 šernams (1 nugaišusiam ir 2 sumedžiotiems).

Apie nustatytus AKM atvejus VMVT informavo Europos Komisiją, Europos Sąjungos valstybių narių veterinarijos tarnybas, Pasaulio gyvūnų sveikatos organizaciją. Užkrėstos šernų gaišenos ir skerdenos sunaikintos. AKM užkrėstuose medžioklės ploto vienetuose kiekvieną savaitę vykdoma nugaišusių šernų paieška, taip pat atliekamas epizootinis tyrimas.

VMVT informuoja, kad aktualią informaciją apie 2021 m. nustatytus AKM protrūkius kiaulių laikymo vietose ir AKM atvejus laukinėje faunoje galite rasti VMVT interneto svetainėje:

VMVT informacija