Diskusija dėl kompetencijų pripažinimo

Liepos 17 d. LRS Kaimo reikalų komitete vyko apskritojo stalo diskusija „Dėl asmens įgytų kompetencijų vertinimo ir pripažinimo“ , kurioje dalyvavo LR žemės ūkio rūmų direktorius Sigitas Dimaitis, Kaimo plėtros ir informavimo skyriaus vedėja Sonata Kisielienė ir vyr. specialistė Irmina Kudarauskienė.

Diskusijoje buvo apžvelgti LR švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (LR ŠMSM) parengti įsakymų projektai: Dėl asmens kompetencijų vertinimo ir pripažinimo tvarkos aprašo patvirtinimo ir dėl reikalavimų kompetencijų vertinimo ir pripažinimo institucijoms ir jų akreditacijos tvarkos aprašo patvirtinimo, kurie, planuojama, turėtų įsigalioti nuo 2021 m. sausio 1 d.

KRK pirmininkas A. Stančikas pažymėjo, kad specialistų rengimas yra labai svarbus, nes darbdaviai vis skundžiasi, jog parengimas nėra pakankamas, ir atėjus į darbo rinką, naujus darbuotojus reikalinga mokyti. Atsižvelgiant į tai, kad valstybė išleidžia dideles lėšas mokymo tinklo išlaikymui, mokymo proceso organizavimui, būtina į kompetencijų vertinimą žvelgti itin atsakingai ir siekti kokybės užtikrinimo.

Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų l. e. p. direktorius Gediminas Rainys pažymėjo, kad kompetencijų vertinimas, kurį jie vykdo jau 20 metų yra atliekamas regionų principu ir kompetencijų vertinime dalyvauja regionų darbdaviai.

LR ŽŪR direktorius Sigitas Dimaitis pabrėžė žemės ūkio sektoriaus darbdavių motyvavimo priimti mokinius į praktikas, svarbą. „Kompetencijas įgyti galima tik realioje darbo vietoje, kai patirtimi geranoriškai dalinasi ir moko darbdavys”, sakė S. Dimaitis.

LR ŽŪR Kaimo plėtros ir informavimo skyriaus vedėja Sonata Kisielienė pasigedo strateginio LR ŠMSM požiūrio kadangi naujai rengiamos tvarkos nėra pagrįstos konkrečiais rezultatų ir kokybės rodikliais bei lėšų taupymu.

„LR ŠMSM prieš 17 metų pradėjusi rengti kompetencijų vertinimo tvarkas, vadovavosi Vokietijos, vėliau Suomijos pavyzdžiais, dabar, kaip informavo KPMPC direktorius, jau rengiamos tvarkos pagal Prancūzijos, Olandijos pavyzdžius. Ar yra racionalu taip kardinaliai keisti sistemas, kokie bus rezultatai, ekonominio pagrindimo, kad bus sutaupyta lėšų ir pasiekta geresnių rezultatų nėra. Sunkiai įsivaizduojama, kaip praktiškai veiks naujoji kompetencijų vertinimo sistema, kurioje numatoma, kad teorijos testus ir praktikos užduotis rengs valstybinė biudžetinė švietimo įstaiga –
Nacionalinis egzaminų centras”, – stebėjosi S.Kisielienė.

LR ŽŪR atstovai pasigedo pameistrystės akreditavimo tvarkos (Darbdavio, turinčio tam tikras kompetencijas ir kvalifikacijas akreditavimo tvarka, kur mokiniai galėtų atlikti kokybišką praktiką). Nėra ir nenumatoma kurti darbdavių – pameistrių duomenų bazės, kurioje mokymo institucijos ir mokiniai galėtų surasti kokybiškas (akredituotas) praktinio mokymo vietas. Nėra tęstinio profesinio mokymo tvarkos. Nėra neformaliuoju profesiniu mokymu įgytų kompetencijų, kurios gali būti pripažįstamos kaip įgytos kvalifikacijos tvarkos.

Diskusijoje dalyvavo LR ŠMSM viceministras Valdemaras Razumas, Mokymosi visą gyvenimą departamento Profesinio mokymo vyr. specialistė Danutė Sinkevičienė,Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centro direktorius Tadas Tamošiūnas.

Žemės ūkio ministro patarėjas Jonas Pupius akcentavo profesinio mokymo kokybės svarbą tiek pirminiame profesiniame, tiek tęstiniame mokyme, kadangi žemės ūkio sektoriaus darbdaviai nuolat stokoja kvalifikuotos darbo jėgos.

Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centro (KPMPC) direktorius Tadas Tamošiūnas prižadėjo dar diskutuoti dėl rengiamų tvarkų drauge su darbdaviais.

Diskusijos dalyviai sutarė, kad būtina diskutuoti ir bendradarbiauti su socialiniais partneriais ir siekti rezultatų rodiklių bei teigiamų pokyčių rengiant specialistus.

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.