Dr. E. Gedgaudas: „IDF forume daug dėmesio maisto saugai ir pieno naudai“

Spalio 29 d. – lapkričio 3 d. Belfaste – Šiaurės Airijoje (Jungtinė Karalystė) įvyko IDF  – Pasaulinis pienininkystės kongresas, kuriame dalyvavo Lietuvos žemės ūkio rūmų Veislininkystės komiteto pirmininkas dr. Edvardas Gedgaudas.

Kongrese dalyvavo daugiau kaip 1200 aukščiausio lygio pienininkystės vadovų, žemės ūkio politikų ir sprendimų priėmėjų, įvairių tarptautinių organizacijų atstovų, ekspertų iš 56 pasaulio šalių.

Kongreso metu dalyviams buvo organizuojami įvairūs techniniai turai po pieno ūkius, pieno supirkimo bei perdirbimo įmones bei mokslinius tyrimų centrus.

Kongreso metu vyko paralelinės konferencijos pieno sektoriui aktualiomis temomis: Pasaulio pienininkystės lyderių forumas, IDF forumas, Pieno politika ir ekonomika, Pienininkystės mokslas ir technologijos, Pieno krypties ūkininkavimas, Gyvulių sveikata ir gerovė, Mityba ir sveikata, Rinkodara, Maisto sauga. Konferencijų metu pieno sektoriaus tema buvo pateikti 128 stendiniai pranešimai.

Pieno sektoriaus lyderiai iš viso pasaulio sprendė klausimą, kas gi yra pati svarbiausia pieno grandinės dalis: perdirbėjai, ūkininkai ar vartotojai? Balsų dauguma buvo sutarta, kad svarbiausioji pieno grandinės dalis – vartotojai. Pažymėta, kad ūkininkai ateityje turėtų būti stipresni, nes šiuo metu pieno perdirbėjai ir prekybininkai yra įtakingesni pieno grandinėje.

Pasaulyje dominuoja pagrindiniai pieno produktų eksportuotojai: Naujoji Zelandija, Europos Sąjunga, JAV, Australija, Baltarusija. 2016 m. Naujosios Zelandijos pieno produktų eksportas sudarė 28 proc. viso pasaulio pieno produktų eksporto, ES – 27 proc., JAV – 14 proc., Australijos – 6 proc., Baltarusijos 5 proc., Argentinos – 3 proc., Urugvajaus – 2 proc. ir likusių pasaulio šalių – 15 proc.

„Džiugina pieno sektoriaus perspektyvos, kadangi diskusijų metu buvo pateikta statistinė informacija ir įvardytas pasaulio ekonomikos iki 2040 m. augimas vidutiniškai po 3 – 3,5 proc. per metus. Todėl įžvelgiamos puikios pieno sektoriaus perspektyvos. Daug buvo kalbėta ir diskutuota, kad sėkmingam ūkininkavimui būtinas ūkio ekonominės veiklos valdymas, sveika banda ir geri vadybiniai įgūdžiai. Kainų svyravimai pieno rinkoje išliks ir ateityje, todėl būtina finansinė ūkio vadyba, sukauptas pinigų rezervas kainų kritimo atvejams. Pažymėta, kad nebūtina siekti ūkių didėjimo, nes ir nedidelis ūkis gali būti pelningas. Tačiau svarbiausia – ūkio efektyvumas“ – kalbėjo iš pasaulinio kongreso grįžęs Žemės ūkio rūmų Veislininkystės komiteto pirmininkas dr. Edvardas Gedgaudas.

Kongreso dalyvius sveikinusi IDF prezidentė dr. Judith Bryans pabrėžė pieno sektoriaus vaidmenį užtikrinant žmonijos ir visos planetos sveikatą. Ji pažymėjo, kad pienininkystės sektorius atlieka pagrindinį vaidmenį įgyvendinant Jungtinių Tautų tvaraus vystymosi tikslus, apie kuriuos kalbama ir Roterdamo deklaracijoje, o šią deklaraciją pasirašiusios šalys sutinka taikyti integruotą požiūrį į pieno sistemų tvarumą, ypatingą dėmesį skirti šeimos ūkininkų, smulkiųjų ūkininkų ir galvijų augintojų poreikiams bei kt. IDF prezidentė išvardino šalis, kurios pasirašė Roterdamo pieno deklaraciją, tarp kurių yra ir Lietuva.

Pasaulio politikos ir žemės ūkio lyderių forume pranešimus skaitė Jungtinės Karalystės valstybės sekretorius aplinkos, žemės ūkio ir kaimo reikalams Michael Gove, Europos Sąjungos Žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras Phil Hogan, dr. Ren Wang – Jungtinių tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) generalinio direktoriaus padėjėjas ir Thomas Lee Bauer iš Pasaulio banko grupės.

Jungtinės Karalystės valstybės sekretorius Michael Gove pažymėjo, kad Jungtinės Karalystės vyriausybė yra įsipareigojusi remti pieno pramonę ir Brexit derybų metu ir sieks užtikrinti, kad nebūtų kliūčių prekybai, taip pat užtikrino, kad bus taikomi tokie pat aukšti aplinkos ir gyvūnų gerovės standartai.

ES Žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras Phil Hogan pabrėžė pienininkystės svarbą aprūpinant maistu didėjantį gyventojų skaičių, akcentavo stiprias pasaulio prekybos tradicijas šiame sektoriuje. Jis teigė, kad atsižvelgiant į vartotojų poreikius būtina skatinti trumpąją grandinę „nuo lauko iki stalo“. Komisaras taip pat pažymėjo, kad pieno sektoriuje labai svarbus vaidmuo tenka moksliniams tyrimams ir naujovėms.

Pasaulio banko grupės atstovas Thomas Lee Bauer baigė sesiją, apžvelgdamas galimus iššūkius ir galimybes, kurios visada aktualios pienininkystės sektoriui. Jis pabrėžė maisto saugos ir besivystančių šalių gyventojų aprūpinimo pienu ir pieno produktais svarbą.

Pasaulio pienininkystės lyderių forume Jungtinės Karalystės, Kinijos, Japonijos ir Australijos pranešėjai pažymėjo, kad būtina pieno sektoriaus viešinimo kampanija, kadangi pasaulyje auga „antipieno“ aktyvistų, raginančių nevartoti pieno ir jo gaminių. IDF generalinis direktorius dr. Nico van Belzen pabrėžė, kad IDF yra įsipareigojusi atlikti aukštos kokybės mokslinius tyrimus, susijusius su mityba, maisto sauga ir gyvūnų gerove.

Dr. Judith Bryans baigė sesiją žodžiais „Žinutė iš viso pasaulio pieno sektoriaus yra gana aiški – maisto pramonė privalo įrodyti pieno produktų naudą ir pranašumą ir paneigti mitus, kurie skleidžiami. Tai yra didžiulis iššūkis, kurį pienininkystės sektorius privalės įveikti”.

Maistinė pieno nauda mažiems, suaugusiems ir vyresnio amžiaus vartotojams buvo aptarta mitybos konferencijoje. Konferencijoje dalyvavę ekspertai, pieną įvardijo kaip svarbų jodo šaltinį, o taip pat ypač naudingą nėščiosioms moterimis.

Gyvūnų sveikatos ir gerovės konferencijoje buvo pabrėžta, kad  reikia didesnio skaidrumo gyvūnų  gerovės sistemose pasaulio mastu. Pastebėta, kad diegiant gyvūnų gerovės sistemas, ne visada užtikrinami geri rezultatai. Taip pat aptarta, jog vartotojai nori žinoti, iš kokių ūkių ir kokiomis sąlygomis auginamų gyvulių atkeliavo produkcija. Pieno perdirbimo įmonės, mažmenininkai, restoranai ir kavinės reikalauja vis daugiau informacijos apie gyvūnų gerovės skaidrumo standartų laikymąsi, todėl pagrindinis prioritetas turi būti „tai, kas gerai karvei“.

Kongrese daug dėmesio skirta teigiamam visuomenės požiūrio į pieną ir pieno produktus formavimui – patrauklumo didinimui, jaunosios kartos įtraukimą ir švietimą. Pažymėta, kad 1995–2012 metais gimusieji, vadinamoji Z karta, yra atsparesnė klaidinančiai informacijai. Atliktos apklausos parodė, kad naujoji vartotojų karta, nors nuolat naudojasi interneto galimybėmis, klaidinančiai informacijai įgijo imunitetą. Tai labai svarbu, nes, pasak analitikų, jau 2030-aisiais Z karta sudarys beveik 40 proc. visų vartotojų. Z kartos vartotojai nori ne tik sveikų produktų. Jie ne tik perskaito etiketes, bet ir sugeba plačiau pasidomėti produktu, pasitelkiant interneto pagalbą, o jau tada ir pasidalinti žiniomis socialiniuose tinkluose, kuriais pasitiki draugai ir atitinkamų grupių atstovai, todėl čia suformuotos nuomonės nepakeis jokia reklama. Taigi, pieno gamintojai ir perdirbėjai turi suvokti ir socialinių tinklų įtaką.

****

  • 100 litrų pagaminamo pieno sukuria ne mažiau kaip 5 darbo vietas.
  • Pienas – yra vienas iš maistingiausių maisto produktų, kuriame yra kalcio, baltymų ir kitų svarbių maistinių medžiagų, tokių kaip fosforas, kalis, magnis ir vitaminai A, B12 ir riboflavinas, šaltiniai.
  • Pasaulinė gyvulininkystės produkcija sudaro 40 proc. pasaulio žemės ūkio produkcijos vertės. Pasaulyje maždaug 150 mln. smulkių ūkių užsiima pieno gamyba.
  • Pieno gamyba nuolat auga: nuo 2000 m. kasmet vidutiniškai po 2,2%.
  • IDF – Tarptautinė pienininkystės federacija – nariai (angl. International Dairy Federation) yra vienintelė organizacija, atstovaujanti visai pieno vertės grandinei pasaulio mastu. Lietuvos žemės ūkio rūmai yra šios organizacijos nariai.