Efektyvi kova su obuoliniu vaisėdžiu

LR Žemės ūkio rūmai (LR ŽŪR) pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos priemonę „Žinių perdavimas ir informavimo veikla“ veiklos sritį „Parama parodomiesiems projektams ir informavimo veiklai“ vykdo projektą „Poravimosi elgsenos sutrikdymas – inovatyvus metodas obuolinio vaisėdžio (Cydia pomonella) biokontrolei“.

Suklaidins obuolinius vaisėdžius

Nors kartais sakoma, kad jeigu obuolį graužia kirminai, tai tokie obuoliai tinka valgyti ir žmonėms, tačiau vartotojai parduotuvėse neskuba rinktis sukirmijusių obuolių.

Ta kirmėlaitė, kurią randame obuolyje – ir yra išsiritusi ir obuolinio vaisėdžio drugio. Sodininkai įvairiai su jais kovoja, pavyzdžiui, purškia apsaugos priemonėmis, naudoja insekticidus. Bet chemikalai ne tik brangūs, tačiau ir vartotojams nepriimtini. Daugelis tiek ES, tiek kitų šalių naudoja ir kitus būdus. Apie vieną iš jų sodininkai sužinos iš LR ŽŪR vykdomo projekto, kuris turėtų padėti saugoti sodus nuo obuolinio vaisėdžio. Kokia šios kovos esmė?

„Kaip įprasta gamtoje, vaisėdžio patelės kvapu privilioja patinus, jie susiporuoja ir sėkmingai dauginasi. Projekto metu naudojama sintetinė medžiaga –  feromonas, iš esmės tokia pati, bet natūrali medžiaga, kaip ir išskiriama patelių. Taigi ant vaismedžių kabiname dispenserius, išskiriančius didelius feromono kiekis. Sintetiniai feromonai patinus suklaidina, net blokuoja jų receptorius, todėl suklaidinti patinai neberanda patelių ir nebesidaugina“, – informuoja LR ŽŪR konsultantė Lina Pukaitė – Malinauskienė.

Mažiau insekticidų – daugiau efektyvumo

Projekto tikslas – parodyti inovatyvias priemones, kurios padeda apsaugoti sodus nuo obuolinio vaisėdžio (Cydia pomonella) ir pademonstruoti poravimosi sutrikdymo (matting disruption) metodus, kurie bus naudojami Lietuvos sodininkystės ūkiuose.

„Naudojant šį naują metodą sodininkystės ūkiuose atsisakoma insekticidų naudojimo, kas padidins ūkių ekonominį efektyvumą, produkcijos ekologiškumą ir mažins aplinkos taršą. Pagal parengtą parodomojo bandymo metodiką šešiuose sodininkystės ūkiuose įrengėme ir vykdome parodomuosius bandymus. Iš esmės šio projekto tikslas yra skatinti ūkius sparčiau diegti technologines naujoves ir didinti veiklos pelningumą, siekiant sudaryti tinkamas sąlygas vystyti sodininkystę pasikeitusiomis klimatinėmis ir agrarinėmis sąlygomis, didinti sodų konkurencingumą besikeičiančiomis rinkos sąlygomis“, – sako LR ŽŪR konsultantė Lina Pukaitė- Malinauskienė.

Prielaidos saugiau ūkininkauti

Parodomųjų bandymų metu pademonstruota inovatyvi kenkėjų (Cydia pomonella) kontrolės sistema, kuri sumažins kenkėjų populiaciją, leis atsisakyti insekticidų naudojimo ūkiuose arba žymiai sumažins jų naudojimą. Tai sudarys prielaidas saugesnio ūkininkavimo plėtrai sodininkystės ūkiuose, padidins efektyvumą ir sumažins neigiamą ūkininkavimo poveikį aplinkai. Taip pat bus sudarytos prielaidos tvaresniam žemės ūkio vystymuisi aplinkosaugine prasme, kadangi ūkiams bus sudarytos galimybės efektyviau naudoti išteklius (derlius apsaugojamas nuo kenkėjų, ligų), sunaudojamus gamybos procese, bei išsaugoti biologinių rūšių įvairovę ir kraštovaizdį.

Pirmieji duomenys džiugina

Pagal LR ŽŪR projektą įgyvendinamą priemonę bus galima taikyti tiek stambiuose, tiek smulkiuose soduose.

Telšių rajone ekologinio ūkio šeimininkė Simona Gailytė jau dabar apie projektą susidarė teigiamą nuomonę: „Jau dabar kontroliniai patikrinimai rodo, kad bandomajame lauke vaisėdžių sugauname apie 10 kartų mažiau nei kitur. Taigi šiame lauke tikimės sulaukti gražesnių ir vartotojams labiau patinkančių obuolių“.

Taip pat įgyvendinamas priemones vertino Kauno rajone ūkį turintis Mindaugas Šlapkauskas: „Pirmieji duomenys teikia didelių vilčių. Galiu palyginti – lauke, kuriame vykdomas projektas, į lipdukus nepateko nė vienas vaisėdis, o įprastame lauke per savaitę – net per 40-50 vabaliukų. Taigi obuolinių vaisėdžių veikla sutrikdyta“.

Parodomieji bandymai rengiami ekologiniuose, nacionalinės kokybės ir chemizuotuose ūkiuose.

Projekte dalyvauja ekologiniai ūkiai: Genovaitės Sakalauskienės ūkis, Žalgirių k., Deltuvos sen., Ukmergės r.; Remigijaus Gailio ūkis, Pavirvytės k. 1 A, Upynos sen., Telšių r.

Nacionalinės kokybės produktų gamybos ūkiai: Alvydo Jurkėno ūkis, Ažuožerių k., Anykščių r.; ŽŪK Orlevita, Gudkaimis, Vilkaviškio r.

Chemizuoti ūkiai: Alekso ir Pauliaus Speičių ūkis, Sodeliškių k., Velžio sen., Panevėžio r.; Mindaugo Šlapkausko ūkis, Tvarkiškių k., Kauno r.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.