Spalio 23 d. vykusiame Copa-Cogeca Ekologinio žemės ūkio darbo grupės nuotoliniame posėdyje dalyvavusi Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) konsultantė dr. Edita Karbauskienė sako, kad pastarieji metai ekologiniams ūkiams visoje ES buvo nelengvi. Smuko ekologiškų produktų paklausa, mažėjo ir ekologiškos produkcijos kainos, tačiau rinkos prognozės rodo ir tam tikrus atsigavimo ženklus.
Ekologiškų produktų paklausa krito
Copa-Cogeca Ekologinio žemės ūkio darbo grupės posėdyje plačiai apžvelgta ES šalių ekologinio sektoriaus plėtros ir rinkos situacija ir tendencijos. Dr. E. Karbauskienės teigimu, ekologiškų pardavimų augimas buvo ypač didelis COVID-19 pandemijos pradžioje dėl vartotojų padidinto dėmesio sveikatos problemoms, didesnio maisto vartojimo namuose ir tradicinio maisto trūkumo. Spartus ekologiškų produktų pardavimų augimas per pastaruosius 10 metų rodė vartotojų paklausos augimą ir paklausą palaikančių priemonių sėkmę.
„Tačiau dabartiniai ekonomikos pokyčiai turi įtakos ES vartotojų perkamajai galiai, o tai turi įtakos ir ekologiškų produktų paklausai. Tačiau ekologinei gamybai išsikelti politiniai tikslai išlieka visose šalyse ir koregavimo veiksmai įsipareigojimams pristatymuose nebuvo įvardinti. Ekologinės gamybos sektoriaus perėjimas į naują Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) laikotarpį, infliacija, geopolitinė situacija palietė ES šalis skirtingai“, – pabrėžė dr. E. Karbauskienė.
Tik 8,5 proc. ES žemės ūkio paskirties žemės dirbama ekologiškai
Susitikime taip pat aptartas Ekologinės gamybos plėtros veiksmų planas, kuris patvirtintas 2021 m. kovo 25 d. Veiksmų planu siekiama iki 2030 m. pasiekti 25 proc. ekologinių žemėnaudų plotą, nes ekologinis ūkininkavimas turi teigiamą poveikį aplinkai, klimatui, biologinei įvairovei, gyvūnų gerovei, taip pat daro teigiamą poveikį kitiems tikslams – trąšų, pesticidų, antimikrobinių medžiagų mažinimui. Tačiau šiuo metu tik apie 8,5 proc. ES žemės ūkio paskirties žemės dirbama ekologiškai. „Tarp valstybių narių yra didelių skirtumų. Pavyzdžiui, nuo 0,5 proc. Maltoje iki daugiau nei 25 proc. Austrijoje. Siekiant užsibrėžtų tikslų mobilizuojamos BŽŪP priemonės bei kitos programos ir vykdoma įvairi skatinimo politika (ekologiški viešieji pirkimai ir kt.). Informuota, kad visuomenei bus prieinamos kas dvejus metus rengiamos Ekologinės gamybos veiksmų plano įgyvendinimo pažangos ataskaitos. 2024 m. planuojama Ekologinės gamybos veiksmų plano peržiūra“, – informuoja dr. E. Karbauskienė.
Prognozės pozityvios
Daug dėmesio skirta naujausiai informacijai apie tarptautinę prekybą ekologiška produkcija. ŽŪR atstovė apgailestavo, kad visuotinai pažymėta ekologiškų produktų pardavimo stagnacija. Sumažėjus paklausai ekologiški produktai parduodami pigiau nei įprastai, siekiant užtikrinti bent kokią pajamų ūkiams grąžą.
„Įtakos ekologiškų produktų perdirbimui ir pardavimui turi ir turės reikalavimas trečiųjų šalių veiklos vykdytojams laikytis tų pačių ES reglamento taisyklių, kurių laikosi ES gamintojai. Tačiau tikimasi, kad augantis sąmoningumas apie sveikatą ir supratimas apie ekologiško maisto naudą ir toliau skatins tarptautinį ekologiškos produkcijos rinkos augimą, nepaisant pastarųjų metų rinkos sąstingio dėl geopolitinių ir ekonominių problemų. Pasaulinės ekologiškų maisto produktų rinkos dydis 2022 m. buvo įvertintas 183,35 mlrd. JAV dolerių , o iki 2032 m. jos vertė prognozuojama sieks apie 546,97 mlrd. Pasaulinė ekologiškų maisto produktų rinka prognozuojamu 2023–2032 m. laikotarpiu gali augti 11,60 proc.“, – sakė dr. E. Karbauskienė.
Anot jos, pagal produktus 2022 m. rinkoje dominavo ekologiškų vaisių ir daržovių paklausa (užėmė 42 proc. rinkos), auga žuvies ir ekologiškų paukštienos produktų vartojimas (2022 m. sudarė apie 21 proc.). Ekologiškų maisto produktų vartojimą didina augantis veganiškos dietos populiarinimas. Prognozuojama, kad ateinančiais metais ekologiškos produkcijos rinkoje dominuos Šiaurės Amerikos regionas. 2023 m. daugiau nei 85 proc. Ukrainos ekologinių veiklos vykdytojų toliau dirba įskaitant tuos, kurie turėjo pristabdyti savo veiklą ankstyvoje karo stadijoje. Nepaisant karo sukeltų iššūkių, Ukrainos ekologinis sektorius 2022 m., palyginti su 2021 m., eksportą į ES šalis ir Šveicariją padidino 13 proc.