Prie Kamajų (Rokiškio r.) ūkininkaujantis Virginijus Andriukaitis susidomėjo galimybėmis gauti Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) paramą saulės energijos elektrinėms įsirengti. Ūkininkas už 15 kW saulės elektrinę bei jos montavimą ir pajungimą sumokėjo beveik 4 tūkst. EUR. Tačiau ūkininko viltys neišsipildė. ESO ūkininkui pranešė, kad reikėtų papildomai sumokėti dar 6400 EUR. Kodėl taip nutiko? Pasiaiškinome. Tebus ši istorija pamokanti.
Ministro svajonės
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas prieš metus mus bandė nudžiuginti – planai teikti paramą įsirengti saulės elektrines ne tik paankstinti pusmečiu, bet ir padidinta paramos suma nuo planuotų 9 mln. eurų iki 15,54 mln. eurų. Manyta, kad parama galės pasinaudoti daugiau nei 6700 gyventojų. Akivaizdu, kad tiek valstybei, tiek gyventojams svarbu nepriklausomai gaminti saulės energiją bei prisidėti prie taršos mažinimo. Svarbus ir finansinis niuansas – energetikų skaičiavimais, investicijos į saulės energetiką atsiperka per 5-7 metus. Užpildžius APVA paramos paraišką galima gauti iki 3230 eurų – už 1 kilovatą teikiama 323 eurų subsidija.
„Privačios saulės elektrinės Lietuvoje tampa vis populiaresnės. Mūsų tikslas, kad elektrinė ant namo stogo Lietuvoje taptų įprastu reiškiniu. Todėl toliau kuriame kuo palankesnes sąlygas jas įsirengti ir patiems gyventojams gaminti elektrą savo namų ūkio poreikiams patenkinti, o kartu mažinti sąskaitas už elektros energiją”, – aiškino energetikos ministras Ž.Vaičiūnas.
Tačiau ministras paskubėjo žadėti, nes ne visiems „martynams mėlynas dangus“.
Pažadėjo, sumokėjo, atšaukė pažadą
Į LR Žemės ūkio rūmų savivaldos organizatorę Rokiškio rajone Liną Meilutę-Datkūnienę kreipėsi pagalbos šiame krašte ūkininkaujantis Virginijus Andriukaitis.
Ūkininkas valdo apie 100 ha augalininkystės ūkį, augina kviečius, rapsą, grikius, avižas, laiko bites. Šis ūkininkas saulės energetikoje ne naujokas. Dar sovietiniais laikais jis savo jėgomis buvo įsirengęs 15 kW elektrinę namui šildyti.
„Domiuosi naujovėmis, todėl patraukė Aplinkos apsaugos ir Energetikos ministrų raginimai ieškoti galimybių naudotis alternatyviais energijos šaltiniais. Apsidžiaugiau. Sužinojau, kad kiek turi leistinos galios, tokio galingumo ir gali įsirengti saulės elektrinę, o iki 10 kW kompensuojama“, – pasakojo V. Andriukaitis.
Birželio 18 d. ūkininkas kreipėsi į UAB „IGNITIS“.
„Netrukus atvyko jų specialistas, nufotografavo, sutvarkė sąlygas elektrinei įrengti, o aš sumokėjau avansą – 30 proc. projekto vertės, t. y. 3.987 EUR.“, – prisiminė V.Andriukaitis.
Tačiau jau kitą dieną ūkininkas sulaukė skambučio telefonu iš IGNITIS atstovo.
„Jis paaiškino, kad 15 kW elektrinės negalėsiu įsirengti, nes nėra techninių galimybių. Esą kaimynui jau įrengta 10 kW elektrinė, o dėl linijos pralaidumo man skirta įrengtoji generuoti galia galės būti tik 4,7 kW. Bandžiau aiškintis – juk jau turiu 15 kW elektrinę. Kodėl negaliu atiduoti galios ir tiek pat pasiimti?“, – stebisi V.Andriukaitis.
Nukentės 2 proc. norinčių įsirengti saulės elektrines
Ūkininko argumentai – kaip į sieną. Tada žmogus kreipėsi pagalbos į Energetikos ministeriją.
„Mane išklausęs viceministras Rytis Kėvelaitis nustebo. Negalėjo paaiškinti“, – prisiminė ūkininkas.
Tiesa, viceministras šiek tiek paaiškino. Štai ir vėliau atsiųstame laiške rašo: „Nesmagu matyti tokius atvejus, kai žmogui, norint įsirengti didesnės galios saulės elektrinę, reikalinga tinklų rekonstrukcija ir tam papildomai kainuojant, žmonės atsisako planų įsirengti saulės elektrinę“, – apgailestauja viceministras.
Tačiau ar gali ūkininką paguosti tik toks valdininko apgailestavimas?
„Kodėl aš turiu mokėti už jiems priklausančių tinklų rekonstrukciją?“, – stebisi ūkininkas.
Juk ne kas nors kitas, o tik Energetikos ministerija turėjo pasirūpinti, kad taip nenutiktų.
Ūkininkas kreipėsi pagalbos į Seimo narį iš Rokiškio krašto Joną Jarutį. Pakalbinome ir mes.
„Energetikos ministerija pripažino, kad negali suteikti tiek galios, kiek šiuo atveju pažadėjo. Man paaiškino, kad šiuo atveju reikėtų įrengti 170 m. ilgio 0,4 kW liniją ir jos įrengimui parengti projektą, o tai kainuotų 6.400 eurų. Kita vertus, keista, kodėl šiuo atveju žmogus negali pasinaudoti parama, juk jis jau naudojasi tokios galios elektrine, kokią norėtų įsirengti“, – sakė J.Jarutis.
Paaiškėjo, kad tokio pobūdžio atvejai sudaro apie 2 proc. visų, norinčių įsirengti saulės elektrines. Ar Energetikos ministerija ketina spręsti šią problemą? Ne. Ji laukia LR Prezidento Gitano Nausėdos veiksmo. Esą Prezidentas LR Seimui pateikė įstatymų paketą.
Pasak R.Kėvelaičio, jeigu Seimas jį priimtų, tai elektros energiją gaminančio vartotojo prijungimo kaina sumažėtų 50 proc. Tikimasi, kad minėto įstatymo projektą Seimas svarstys rudens sesijoje.
O gal ranka ranką plauna?
Niuansas. Privačios kompanijos ūkininkui V.Andriukaičiui garantavo, kad galėtų apeiti ministerijų pateiktus apribojimus. O gal tai tas atvejis, kai valdžios institucijos specialiai kelia problemas, kad privačios kompanijos jas galėtų, žinoma, už papildomą mokestį, išspręsti?
Pasekmės: jau šią vasarą ūkininkas galėjo turėti saulės elektrinę ir gaminti elektros energiją. Saulėta vasara prabėgs, saulės elektrinės ūkininkas bent šįmet neįsirengs, alternatyvios energijos nesukaups. Praras naudą ir ūkininkas, ir valstybė. Liks tik ministrų pažadai.