Neseniai patvirtinti naujieji Žemės ūkio komiteto nariai sukritikavo ES ir Mercosur prekybos sutartį, dėl kurios iš esmės buvo susitarta birželio 28 d. Liepos 23 d. EP nariai išreiškė abejones dėl sanitarinių ir aplinkosaugos standartų, reikalavo daugiau aiškumo dėl 1 mlrd. EUR paramos paketo, skirto žemės ūkio sektoriui rinkos sutrikimų atveju.
Komisaras Ph. Hoganas apibūdino dvišalį susitarimą kaip „subalansuotą, bet taip pat išsamų ir ambicingą“. Komisaras sakė, kad Komisija labai stengėsi ginti žemės ūkio interesus, drauge užtikrindama galimybes kai kuriems sektoriams, pvz., vyno, spiritinių gėrimų, alyvuogių aliejaus, pieno produktų, perdirbtų maisto produktų.
„Patekimas į ES rinką Mercosur šalims yra ribotas ir kontroliuojamas, atsižvelgiama į Europos vartotojų pageidavimus. Visi importuoti produktai turi atitikti ES standartus“ – teigė Ph. Hoganas.
EP narys iš Vokietijos Herbertas Dorfmannas teigė, kad daugelis ūkininkų yra susirūpinę, nes jaučia, kad jiems teks pagrindinė našta. Italas Paolo De Castro atkreipė dėmesį į keletą labai svarbių klausimų – abejojo, kodėl derybos buvo pagreitintos. Vokietė Ulrike Müller išreiškė susirūpinimą dėl aukštos kvotos jautienai, abejones dėl klimato iššūkių, susijusių su sutartimi. Vokietijos Žaliųjų atstovas Martinas Häuslingas teigė, kad sutartis yra daug blogesnė nei tikėtasi, įspėjo, kad Europos jautienos sektorius per kelis metus bus parklupdytas. Ilgametis politikas teigė, kad ūkininkai tapo politikos aukomis. Ispanijos parlmentaras Mazaly Aguilaras pareikalavo didesnio aiškumo dėl 1 mlrd. Eurų dydžio paketo, skirto galimiems rinkos trikdžiams kompensuoti.
Karštoje diskusijoje Ph. Hoganas susirėmė su savo tėvynainiais Luke Ming Flanaganas ir Matt Carthy, kurie labai kritikavo susitarimą. „Tuo metu, kai Airijai gresia prarasti galimybę patekti į svarbiausią jautienos rinką, Komisija sutinka padidinti spaudimą mėsinių galvijų augintojams – kaip tai įmanoma?“ – karščiavosi L. M. Flanaganas. Jo kolega M. Carthy sakė, kad Airijos ūkininkams reikalingos geros rinkos sąlygos, o ne finansinės paramos paketai. „Kaip aplinkosaugine prasme galime įvertinti aukštos kokybės Europoje pagamintos jautienos pakeitimą importuotu produktu iš Lotynų Amerikos?“ – klausė parlamento narys. Kiti, pvz., Mairead McGuinness, buvo nuosaikesni, prašydami išsamesnės informacijos apie tai, kaip Komisija ketino spręsti jautienos sektoriaus krizę.
***
*Mercosur arba Mercosul (isp. Mercado Común del Sur, portug. Mercado Comum do Sul, gvar. Ñemby Ñemuha; „Pietų Bendroji Rinka“) – tarptautinė muitų sąjunga tarp Pietų Amerikos šalių: Argentinos, Brazilijos, Urugvajaus, Paragvajaus ir Venesuelos. Įkurta 1991m. pagal Asunsjono sutartį, patikslintą 1994 m. Oro Preto sutartimi. Sąjunga įtvirtina laisvą prekių, žmonių ir valiutos judėjimą sutarties šalyse. Asocijuotų narių statusą turi Peru, Bolivija, Čilė, Ekvadoras ir Kolumbija, o Meksika turi stebėtojo statusą.
Organizacijos oficialiosios kalbos: ispanų, portugalų ir gvaranių.
Organizacijos būstinė įsikūrusi Montevidėjuje.
Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.