ES Tarybos reakcija į nesąžiningas prekybos praktikas

Praėjusią savaitę Europos Komisija pristatė savo iniciatyvą dėl ūkininkų padėties maisto grandinėje stiprinimo ES lygiu uždraudžiant tokius nesąžiningus veiksmus, kaip pavėluoti mokėjimai už gendančius maisto produktus, užsakymų anuliavimas paskutinę minutę, vienašaliai ar atgaline data atliekami sutarčių pakeitimai, taip pat reikalavimas, kad tiekėjas susimokėtų už sugedusius produktus. Šiandien šiai iniciatyvai pritarė ES šalių žemės ūkio ministrai.

Europos Komisijos planų nepalaikė tik Danija, kuri nori išlaikyti dabartinę padėtį, kai maisto grandinė reguliuojama tik valstybių narių lygmens teisės aktais. Visi, kitų šalių ministrai palankiai įvertino ES Komisijos iniciatyvą ir teigė, kad tai puikus pagrindas dirbti ir eiti teisinga kryptimi, kadangi vien tik savanoriškos iniciatyvos neveikia. Ispanija, palaikoma kitų šalių, tokių kaip Estija, Portugalija, Prancūzija, išreiškė susirūpinimą dėl teisės aktų taikymo, o Lenkija ir Slovakija pasisakė už tai kad nesąžiningų prekybos praktikų sąrašas galėtų būti išplėstas.

Slovėnija teigė, kad baudos už taisyklių pažeidimus turėtų būti iki 0,2% metinės apyvartos. Daugelis sutiko, kad ši iniciatyva turėtų virsti ES direktyva, ir kad valstybės narės turėtų ir toliau taikyti nacionalinius teisės aktus. Švedija akcentavo, kad reikia vengti biurokratijos.

Komisaras Ph. Hoganas padėkojo ministrams už beveik vieningą paramą, sakydamas, kad tai subalansuotas pasiūlymas, skirtas apsaugoti smulkius rinkos veikėjus ir, kad niekas neužkerta kelio valstybėms narėms imtis griežtesnių veiksmų.

„Copa” ir „Cogeca” pasveikino ministrų atsaką į ES Komisijos planą. Susitikime su Tarybai pirmininkaujančia Bulgarija „Copa” prezidentas Joachimas Rukwiedas sakė: „Esame labai patenkinti šia Komisijos iniciatyva, kad ES lygmeniu būtų priimti teisės aktai dėl kovos su nesąžiningomis prekybos praktikomis. Šis pasiūlymas dar gali būti patobulintas. Svarbu neapriboti jo taikymo srities, kad visos įmonės būtų geriau apsaugotos nuo piktnaudžiavimo. Todėl mes džiaugdamiesi Europos Parlamento ir ministrų parama raginame dirbti ir tobulinti šį pasiūlymą.“