A. Svitojus: labai gera pradžia – didesnė pusė darbo

„Galiu tik pasidžiaugti visų Baltijos šalių žemdirbių savivaldos organizacijų vienybe, ir tuo, kad  Lietuvos žemės ūkio rūmų organizuotos protesto akcijos Briuselyje, Europos Vadovų Tarybos metu, davė šiokių tokių rezultatų. Džiaugiamės, kad žemdirbius palaiko Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda, ir kad bendras Lietuvos Prezidento ir Latvijos bei Estijos premjerų darbas Europos Vadovų Taryboje užtikrino didesnę paramą žemės ūkiui nei buvo lig tol numatyta. Suprantama, kad derybos dėl lėšų tarp visų ES šalių yra sunkus derybinis darbas, bet parama iš ES biudžeto turi būti skirstoma laikantis vienodų taisyklių, ir turi būti sudarytos teisingos ir nediskriminuojančios sąlygos dirbti bendroje ES rinkoje. Nereikia pamiršti, kad Lietuvos ūkininkai šiuo metu gauna mažiausias tiesiogines išmokas ES – jos siekia apie 170 eurų už hektarą, tuo metu ES vidurkis – daugiau kaip 250 eurų, o pagal pateiktus Europos Komisijos pasiūlymus, Lietuvos ūkininkų tiesioginės išmokos pamažu augtų nuo 2022 metų, kol 2027 metais pasiektų 78 proc. ES vidurkio, kai mūsų siekis yra gauti bent 90 proc. ES vidurkio“, – pažymi A. Svitojus.

Liepos 21 d. po keturių dienų derybų Europos Sąjungos vadovai susitarė dėl ekonomikos gaivinimo fondo ir naujojo Bendrijos biudžeto.

Europos Vadovų Taryba patvirtino sprendimą skirti pagalbą nuo koronaviruso nukentėjusioms šalims ir skirti 750 mlrd. Eurų. Taip pat buvo patvirtintas daugiau kaip trilijono eurų vertės 2021-2027 metų ES biudžetas.

Bendra ES parama naujoje finansinėje perspektyvoje bus 1,7 mlrd. eurų didesnė nei 2014-2020 metais, o bendra ES lėšų Lietuvai skiriama suma sieks 14,5 mlrd. eurų. Už kiekvieną įmokėtą eurą į ES biudžetą Lietuvai sugrįš 4 eurai ES paramos.

Gera žinia žemdirbiams

Baltijos šalims ES biudžete pavyko išsikovoti didesnes tiesiogines išmokas žemdirbiams. Lietuvos ūkininkams išmokos pakils nuo dabartinių 177 eurų už hektarą iki 200 eurų 2022 metais.