Europarlamentaro J.Olekos klausimai Europos Komisijai

2023 m. vasario 3 d. europarlamentaras Juozas Olekas pateikė Europos Komisijai klausimus dėl situacijos pieno sektoriuje ir galimybės pakeisti paramos ir rinkos intervencijos priemonių nuostatas.

Europos parlamento narys pateikė EK šiuos klausimus:

  • Ar Komisija, atsižvelgdama į dabartinę padėtį pieno rinkoje, kai valstybėse narėse labai sumažėjo žaliavinio pieno kaina, ir siekdama išvengti pieno gamintojų bankroto ir sukrėtimų pieno rinkoje, planuoja atidžiau išnagrinėti padėtį ir imtis kokių nors priemonių, kad sušvelnintų ją tiek pirminiams produkcijos gamintojams, tiek pramonei? Ar planuojama pradėti teikti tiesioginę paramą pirminiams produkcijos gamintojams pagal BRO 219 straipsnį?
  • Dabartinė nugriebto pieno miltelių intervencinė kaina yra 1680 eurų už toną, tačiau ji neatitinka dabartinės precedento neturinčios infliacijos, kurią sukėlė karas Ukrainoje ir vis dar išliekantys neigiami COVID-19 padariniai: energijos kainos išaugo du kartus, trąšų kaina padidėjo beveik šešis kartus, smarkiai išaugo elektros energijos ir kitų sąnaudų kainos. Ar Komisija planuoja inicijuoti pieno kainos perskaičiavimą, kuris automatiškai paleistų intervenciją į rinkos priemones? Siūloma maždaug 2200 EUR/t kaina.
  • Ar Komisija planuoja leisti atskiroms valstybėms narėms įgyvendinti sūrių sandėliavimo schemas, kai žaliavinio pieno kaina jų rinkose nukrenta žemiau to paties 0,22 EUR arba aukštesnio lygio?

„Kadangi klausimai yra prioritetiniai, atsakymo sulauksime per tris savaites, o atsakymu būtinai pasidalinsiu su jumis”, – informuoja J. Olekas.