Geroji kooperatyvo „EKO tikslas“ patirtis

2021 m. gegužės 27 d. LR ŽŪR nuotoliniu būdu pakvietė susipažinti ir  papildyti savo žinių bagažą gerąja veikiančių kooperatyvų patirtimi, kai savo veiklą pristatė Rokiškio rajone veikiantis žemės ūkio kooperatyvas „EKO tikslas“.

Kooperatyvo direktorius Mindaugas PETKEVIČIUS pristatė savo valdomą kooperatyvą ir atsakė į interesantų klausimus.

Negali priimti visų norinčių

Žemės ūkio kooperatyvo „EKO tikslas“ direktorius Mindaugas Petkevičius yra ir vienas iš šio kooperatyvo steigėjų, taigi jo akyse šis kooperatyvas užaugo nuo penkių pirmųjų narių steigėjų iki šiandien gerą įvaizdį turinčio 63 narių kooperatyvo.

Žemės ūkio kooperatyvas „EKO tikslas” įkurtas 2006 m. gruodžio 28 d., Rokiškyje, ekologiškai ūkininkaujančių ūkininkų iniciatyva.

„Pradėjome nuo pieno tiekimo iš Rokiškio rajono į vieną iš įmonių Kaune. Kas antrą dieną veždavome po 4,5 t pieno. Ir taip senutėlis pienovežis kas antrą dieną įveikdavo po 400 km.“, – prisiminė M.Petkevičius.

Šiuo metu kooperatyve yra 63 nariai iš Rokiškio, Kupiškio, Utenos, Anykščių, Molėtų, Ukmergės, Biržų, Jonavos, Ignalinos, Švenčionių rajonų. Kodėl tik šiuose rajonuose?

„Kol kas negalime į kooperatyvą priimti visų norinčių. Pagrindiniai mūsų veiklos principai – kokybė, reikiamas pieno kiekis reikiamu metu ir optimalia savikaina. Todėl į kooperatyvą patekti turi vilčių tik ūkius turintys šalia mūsų pienovežių įprastų maršrutų“, – sakė M.Petkevičius.

Tačiau naujų narių prisijungimas skatinamas – pirmuosius 3 mėnesius naujiesiems nariams prie superkamo pieno kilogramo kainos kooperatyvas prideda 2 ct.

„EKO tikslas“ pieno supirkimo kaina, priklausomai nuo tiekiamo pieno kiekio, šiuo metu svyruoja nuo 26,5 iki 31 ct/kg. Tačiau net smulkiausiam pieno gamintojui kooperatyvas moka ne mažiau kaip 26,5 ct/kg.

Per metus iš savo narių kooperatyvas superka ir kitose šalyse parduoda daugiau kaip 7 mln. kg sertifikuoto ekologiško pieno. Nuo 2007 m. iki 2020 m. iš savo narių kooperatyvas iš viso surinko ir pardavė 55.311.997 kg ekologiško pieno.

Nors vyrauja ekologiško pieno gamyba, tačiau kooperatyvo nariai užsiima ir kita veikla: augina javus, vaisius, daržoves, vaistažoles bei įvairius prieskoninius augalus. Kooperatyvas rūpinasi ne tik pieno pardavimu, bet ir savo nariams teikia įvairias paslaugas, pavyzdžiui, gali aprūpinti pieno gamybai reikiama įranga, mineraliniais priedais ir kt. Tačiau kol kas kooperatyvo pajamos už kitas veiklas tesudaro 3-5 proc. visų pajamų.

Kooperatyvas yra Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias“ narys, todėl aktyviai dalyvauja ir LR ŽŪR veikloje.

Vyrauja užsienio supirkėjai

2009 m. „EKO tikslas“ Vokietijoje įsigijo jau šiuolaikinį pienovežį, atsirado galimybių į kooperatyvą priimti ūkininkaujančius kaimyniniuose rajonuose. Po kelių metų nusipirko antrą, o vėliau ir trečią pienovežį. Nuo 2015 m. „EKO tikslas“ bendradarbiauja su pieno supirkėjais iš Vokietijos.

„Įsirengėme pieno perpylimo stotį, kurioje atlikdavome pieno tyrimus, nustatydavome pieno kokybės parametrus ir tik tada pieną perpildavome jau į užsakovų iš kitų šalių pienovežius“, – pasakojo M.Petkevičius.

Ekologišką „EKO tikslas“ pieną pirkdavo įmonės iš Latvijos, Lenkijos bei Vokietijos. Rokiškėnai įgijo patirties.

„2019 m. už 300 tūkst. EUR įsigijome du naujus pienovežius, su ES parama“, – sakė M.Petkevičius.

Į kitas šalis tiekiame apie 68 proc. kooperatyvo narių pieno. Likusią dalį kooperatyvas parduoda AB „Rokiškio sūris“.  Su šia įmone kooperatyvas bendradarbiauja aštuonerius metus.

„Santykiai su įmone geri. Tiesa, jų supirkimo kainos yra gerokai mažesnės“, – sakė M.Petkevičius.

Bandymai užsiimti perdirbimu ir prekyba

Kooperatyvas bandė ir pats tiesiogiai vartotojams pardavinėti pieną – 2010-2011 m. Kaune 14 parduotuvių veikė pieno pilstymo aparatai. Kodėl ši veikla nutrūko?

„Mūsų prekybą užgožė pienu daugiabučių kiemuose prekiavę ūkininkai“, – prisiminė M.Petkevičius.

„EKO tikslas“ 2015-2016 m. ėmėsi užsakomosios sūrio gamybos. Juos gamindavo viena Lenkijos gamykla. Sūris buvo skanus ir kokybiškas.

„Tačiau prekyba neatnešė tokios sėkmės, kokios tikėjomės. Įgijome patirties ir supratome, kad esame per maži bendrauti su stambiais prekybos centrais. Dirbti galėtume, tačiau akivaizdu, kad ženkliai padidinti pridedamosios vertės kol kas negalėtume. Idėja gera, tačiau kol kas tokia veikla mums neperspektyvi“, – aiškino M.Petkevičius.

Tačiau M.Petkevičius be užuolankų patvirtino, kad į kooperatyvą įstoję ūkininkai dėl šio savo sprendimo nenusivylė. Savarankiškai nė vienas kooperatyvo narys nebūtų pasiekęs tiek, kiek pavyko pasiekti dalyvaujant kooperatyve ir dirbant drauge.