Ispanija – trečia kiaulienos gamintoja pasaulyje

Ispanijoje kiaulių ir kiaulienos gamyba per pastaruosius dešimt metų augo greičiau nei bet kurioje kitoje Europos Sąjungos šalyje ir viršijo net Brazilijos ir JAV augimo tempus. Nuo 2010 iki 2020 m. kiaulių banda padidėjo 6,7 mln. kiaulių – iki 31,4 mln. gyvulių, o kiaulienos gamyba dėl padidėjusio skerdimo svorio išaugo beveik 50 proc. – iki 5 mln. t. Taigi Ispanija tapo trečia pagal dydį kiaulienos gamintoja pasaulyje.

Nepaisant to, kad pastaruoju metu krito kiaulių kainos, sektoriaus plėtra nestoja. 2021 m. gegužę, palyginti su praėjusiais metais, ūkiai padidino kiaulių populiaciją net 1 mln. – iki 32,41 mln. Pirmą kartą šiemet bus paskersta daugiau nei 58 mln. kiaulių, o gamyba išaugs net 4 proc. – iki 5,2 mln. t kiaulienos.

„Integruota gyvulininkystės sistema suteikė gamybos sektoriui finansinių, ekonominių ir veiklos „raumenų“, kurie leido pasiekti tokį augimą kiekybės ir efektyvumo prasme“, – sakė Mercolleida generalinis direktorius Miquel Àngel Bérges Interview.

Mėsos gamintojai per pastaruosius keletą metų gerokai išplėtė skerdimo ir šaldymo pajėgumus ir yra įsipareigoję internacionalizuotis; eksportas sparčiai augo. Taip pat buvo išplėsti gamybos pajėgumai. „Apskritai koncentracija ir vertikalizacija išaugo, stambūs integruoti kiaulių augintojai su pašarų įmonėmis skerdyklų sektoriuje, o skerdyklos taip pat užsiima kiaulininkyste, statant naujus penėjimo namus“, – aiškino M. Bergesas. Tai padidino sektoriaus efektyvumą ir įtaką, o tai pritraukia ir užsienio investuotojus, tokius kaip italų grupė „Pini“ ar „Tönnies“ su planuojama vieta Kalamočoje.

Didelis Ispanijos kiaulienos pramonės dėmesys eksportui – maždaug pusė jos produkcijos pirmąjį pusmetį buvo parduota užsienyje, iš kurių apie 70 proc. – Kinijai. Kiaulienos kaina Mercolleidoje nuo birželio pabaigos krito trečdaliu, nors gamintojams ženkliai išaugo išlaidos elektrai ir pašarams. Tačiau ekspertas Bergesas neprognozuoja kiaulienos gamybos sumažėjimo. „Gamyba Ispanijoje kitais metais toliau augs dėl jau patvirtintų veiklos planų, o augimo mastas priklausys nuo kainų ir gamybos sąnaudų“, – prognozuoja ekspertas.

Be to, kiaulių auginimo ir skerdyklų plėtra Ispanijoje dabar sulaukia vis didesnio aplinkosaugos ir gyvūnų teisių aktyvistų pasipriešinimo. Dėl aplinkosaugos taisyklių Katalonijoje vargu ar įmanoma kiaulininkystės plėtra, todėl ji persikelia į vakarus – į Huesca arba Saragosa provincijų autonominę  Aragono bendruomenę. Nors ir čia jau didėja aplinkosaugos ir gyvūnų gerovės grupių spaudimas.

Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas