Rugsėjo 14 d. Žemės ūkio rūmuose įvyko diskusija „Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros politika“. Dalyvauti diskusijoje buvo pakviesti Lietuvos socialdemokratų partijos, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio, Partijos Tvarka ir teisingumas, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos ir Darbo partijos vadovai ir atstovai.
Diskusijoje dalyvavo: Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis, Bronius Markauskas, Viktoras Pranckietis, Lietuvos socialdemokratų partijos – Albinas Ežerskis, Darbo partijos – Saulius Jakimavičius ir Artūras Milašauskas (nors partijos atstovai pateikė informaciją, jog diskusijoje dalyvaus Virginija Baltraitienė), Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų – Kazys Starkevičius ir Edmundas Pupinis, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio Remigijus Osauskas ir Germantas Lamsodis, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos – Leokadija Počikovska.
Nedalyvavo ir į kvietimą neatsiliepė partija Tvarka ir teisingumas.
Kiekvienos dalyvaujančios diskusijoje partijos atstovų buvo pasiteirauta, kokiam partijos asmeniui bus patikėta vadovauti Žemės ūkio ministerijai? Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Žemės ūkio ministru įvardijo Bronių Markauską, Darbo partijos atstovai informavo, kad dar nežino, kas galėtų vadovauti ministerijai, o vėliau kaip galimą kandidatūrą į ministrus įvardijo dabartinę Darbo partijos ministrę Virginiją Baltraitienę, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovai įvardijo net 3 žemės ūkio ministro kandidatūras: Kazį Starkevičių, Edmundą Pupinį ir Gintautą Gegužinską, Liberalų sąjūdžio kandidatas į ministrus – Remigijus Osauskas, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovė neįvardijo būsimojo ministro kandidatūros.
Paprašius partijų atstovų įvardinti 3 pagrindines savybes būtinas Žemės ūkio ministrui, LVŽS įvardijo: bendradarbiavimą su socialiniais partneriais, ryžtingumą ir išmanumą. Darbo partijos atstovai įvardijo: profesionalumą, diplomatiją ir užsispyrimą; LSDP atstovas A.Ežerskis pabrėžė, kad svarbiausia – ūkinė ir praktinė patirtis ir stuburo turėjimas; TS-KD atstovai svarbiausiomis savybėmis įvardijo: kompetenciją, telkiančią, o ne skaldančią asmenybę ir lyderį; LS atstovai akcentavo viešojo administravimo patirties, sąžiningumo ir konsolidacijos svarbą, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovė L. Počikovska įvardijo protingumą, sąžiningumą ir atvirumą.
Diskusijoje dalyvavę Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų organizacijų, Rajonų savivaldybių, Žemės ūkio rūmų Savivaldos organizatoriai, bendruomenių, mokslo ir mokymo institucijų vadovai ir atstovai atstovai turėjo ne vieną konkretų klausimą būsimiems Seimo nariams, ar žemės ūkio ministrams dėl kaimo socialinių problemų, smulkių ir vidutinių ūkių, kooperacijos, socialinio dialogo su žemdirbių savivaldos organizacijomis, lengvatinio PVM daržovėms, Žemės ūkio ministerijai nebūdingų funkcijų, kaimo jaunimo, miško savininkų, medžioklės, afrikinio kiaulių maro, aplinkosaugos reikalavimų ir kt. Deja, konkrečių atsakymų į klausimus asociacijų lyderiai ir kiti diskusijos dalyviai pasigedo.
Diskusijai moderavo politikos apžvalgininkas Rimvydas Valatka ir Žemės ūkio rūmų vicepirmininkas Sigitas Dimaitis.
Apžvelgęs diskusiją politikos apžvalgininkas Rimvydas Valatka nusistebėjo, kad nė viena partija neįvardijo svarbiausios žemės ūkio ministro savybės. Visu pirma tai turėtų būti geras politikas. Kaip pažymėjo politikos apžvalgininkas, visų partijų atstovai diskusijos metu stengėsi aptakiai atsakyti į keliamus klausimus, visi stengėsi įtikti ūkininkui, ar žemės ūkio bendrovės atstovui, kad būtų mėgiami ir už juos būtų balsuojama, o jau kas bus po rinkimų, atėjus į Seimą – ne taip ir svarbu.
Žemės ūkio rūmų pirmininkas iš partijų atstovų tikėjosi daugiau siūlymų dėl žemdirbių savivaldos įtraukimo į sprendimų priėmimą, dėl bendradarbiavimo vardan kaimo ir žemės ūkio sėkmingos ateities.