Ką daryti, kad šienainio pakavimo medžiaga neatsidurtų pamiškėse?

Dauguma žemdirbių panaudotą šienainio plėvelę, tinklelį stengiasi tvarkyti pagal nustatytus reikalavimus. Deja, pasitaiko atvejų, kai pakuočių atliekos atsiduria pamiškėse ar sugrūdamos į komunalinių atliekų konteinerius. Tai bado akis aplinkosaugininkams, kolegų elgesio nepateisina ir žemdirbiai. Tačiau problemų su šienainio vyniojimo medžiaga yra, nes atliekų tvarkytojai nenoriai priima gamybines atliekas ir pakuotes, panaudoto tinklelio išvis nepriima argumentuodami, kad jie užteršti bioskaidžiomis atliekomis.

Situacija paskatino Aplinkos ministeriją (AM), kuri formuoja politiką atliekų tvarkymo srityje, rengti Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo 2 straipsnio 4 dalies pataisą, panaikinti dabar ūkininkams galiojančią išimtį. Taip ūkininkui tektų gamintojo (pakuočių naudotojo) atsakomybė.

Tai reiškia, kad ūkininkui reikėtų registruotis Gamintojų ir importuotojų sąvade, vykdyti pakuočių atliekų apskaitą, registruoti PVM mokėtojai privalėtų dalyvauti Vieningoje gaminių, pakuočių ir pakuočių atliekų informacinėje sistemoje (GPAIS).

Dėl siūlymo naikinti išimtį šienainio pakuotei bei šienainio pakuotės tvarkymo problemų jau diskutuota Seimo Kaimo reikalų komitete. Pataisą rengianti AM Atliekų politikos grupė, siekdama įsigilinti į situaciją, šiuo klausimu tą pačią savaitę surengė nuotolinį pasitarimą su žemdirbių savivaldos atstovais.

Virtualiame posėdyje su AM Atliekų politikos grupės specialistais įžvalgomis dalijosi Lietuvos žemės ūkio rūmų organizacijų lyderiai – Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias“ pirmininkas Jonas Kuzminskas, Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos (LVPŪA) atstovė Regina Bernatonienė, Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos direktorius Mindaugas Kinderis, Žemės ūkio rūmų Kooperacijos ir teisės skyriaus vedėja Aušra Žliobaitė,

Siūlomam pakeitimui LR ŽŪR išreiškė nepritarimą oficialiu raštu, tai savo iniciatyva padarė ir LVPŪA. Svarbiausi nepritarimo argumentai – kad įstatymo pataisa realios situacijos nepakeistų, tik padidintų administracinę naštą žemdirbiams, be to, jiems padaugėtų ir išlaidų. Pasitarimo metu buvo pateikta papildomų paaiškinimų, pastabų bei pasiūlymų.

Akcentuotas esminis dalykas – šienainio tinklelio, kuris yra technologinio proceso dalis, ūkininkas tinkamai nesutvarko todėl, kad to negali padaryti – problema gyvuos tol, kol nebus tinkamai šias atliekas tvarkančių įmonių. Žemdirbiai yra pasirengę nuvežti pakuočių atliekas ir sumokėti už sutvarkymą. Ne vienas siūlė pasidomėti, kodėl licencijuoti atliekų tvarkytojai tinkamai nevykdo savo veiklos.

Pastabos buvo išgirstos. AM Atliekų politikos grupės vadovė Agnė Bagočiutė patikino, kad įmonėms yra pateiktos oficialios užklausos, vyksta pokalbiai telefonu. Kai kuriuos niuansus dėl sąvokų interpretavimo ministerijos specialistai ketina pasitikslinti. Planuojamas ir bendras pasitarimas su suinteresuotomis šalimis.

Diskusijoms dar yra laiko. Siūloma pataisos įsigaliojimo data yra lapkričio mėnesį, tačiau pirmiausia projektui dar turės pritarti Vyriausybė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.