Kai investicijas lydi inovacijos ir tvarumas

2023 m. gegužės 3 d. Žemės ūkio rūmų pirmininkas dr. Arūnas Svitojus ir direktorius Sigitas Dimaitis sveikino bendrovės „Kietaviškių gausa“ valdybos pirmininką Karolį Montvilą su naujo modernaus šiltnamių komplekso modernizacijos ir investicijų etapu.
  
„Džiugina naujas ir sėkmingas šiltnamių komplekso modernizacijos etapas, kuriam numatoma net 13 mln. eurų investicija. Tikėtina, kad turėsime lietuviškų daržovių ištisus metus. Svarbu ir tai, kad investicijos padės gerokai sutaupyti šilumos energijos, elektros ir vandens sąnaudas, o tiksluose – nuosekliai mažinamas anglies dvideginio emisijas iki 2030 siekiama sumažinti iki nulio. Tai, kad bendrovėje „Kietaviškių gausa“ vanduo yra surenkamas, išvalomas, papildomas reikiamais mikroelementais ir pakartotinai panaudojamas augalams laistyti, liudija apie tvarų ir atsakingą  verslo požiūrį. Linkime klestėjimo ir, kad lietuviškos daržovės pasiektų mūsų stalą ištisus metus”, – sveikindamas ir sėkmės linkėdamas kalbėjo dr. A. Svitojus.
Planuojama, kad beveik 5 hektarų ploto naujasis šiltnamių kompleksas, kuris pakeis panašaus ploto senuosius, leis tvaraus auginimo ciklu tiekti lietuviškas daržoves ištisus metus, taupyti energijos išteklius ir dar labiau sumažins į aplinką išskiriamo anglies dvideginio kiekį.
Kaip informavo Karolis Montvila, bendrovės „Kietaviškių gausa“ valdybos pirmininkas, dar 2017-aisiais buvo modernizuota du trečdaliai ūkio, o šiuo etapu, kurį planuojama įgyvendinti 2023 metų pabaigoje, iš esmės bus baigta modernizacija.
Olandų „Venlo“ tipo šiltnamiai yra suprojektuoti atsižvelgiant į augalų, aplinkosaugos ir našaus darbo standartų užtikrinimą. Tai vadinamieji šviesos kultūros šiltnamiai, pasižymintys modernia apšvietimo ir mikroklimato palaikymo sistema, leidžiančia daržoves net ir keičiantis sezonams auginti be pertraukų. Šių šiltnamių „energetiniai ekranai“ leidžia taupyti šilumos energiją, kompiuterizuotas šiltnamių valdymas: mikroklimatas, laistymas, vėdinimas ir šildymas.
Energiją „Kietaviškių gausos“ šiltnamiams tiekia bendrovės valdomos biokuro ir gamtinių dujų katilinės, taip pat – kogeneracinė jėgainė. Daržovių augintojai, pasitelkę inovatyvias technologijas, surenka technologinėje grandinėje išskiriamą anglies dvideginį, kuris po to paskirstomas šiltnamiuose ir panaudojamas augalų fotosintezės procesams. Vien tai leidžia iki 15 proc. padidinti auginamų daržovių derlių. Tarp „Kietaviškių gausos“ tikslų – toliau nuosekliai mažinant anglies dvideginio emisijas ir iki 2030 pasiekti nulinį emisijų lygį.
Nuo 2022 metų „Kietaviškių gausos“ šiltnamių ūkyje susidariusios atliekos vežamos perdirbti. Iš jų gaunamos biodujos panaudojamos energijos gamybai ir trąšoms. „Kietaviškių gausa“ yra daržovių auginimo lyderė Lietuvoje, nuo 1987 metų šiltnamiuose auginanti lietuviškus agurkus, pomidorus ir salotas vazonėliuose. Bendrovės valdomas didžiausias ir moderniausias Baltijos šalyse šiltnamių kompleksas savo produkciją šiemet augina didesniame nei 16 hektarų plote.
Priminsime, kad „Kietaviškių gausa” yra Lietuvos šiltnamių asociacijos narė, kuri yra ŽŪR organizacijų gretose.