Kandidatas į Žemės ūkio komisaro postą neįtikino parlamentarų

Rugsėjo 30 d., pirmadienį, prasidėjo kandidatų į Europos Komisiją „egzaminavimas“ – kandidatai turėjo prisistatyti jų srities Parlamento komitetuose ir atsakyti į parlamentarų klausimus. Spalio 1 d.  dieną prisistatė kandidatas į Žemės ūkio komisaro postą, lenkas Janusz Wojciechowski. Deja, jo pasirodymas daugelį parlamentarų nuvylė.

Prieš pat prasidedant klausymams, Lenkijos diplomatai sakė, kad yra optimistiškai nusiteikę dėl J. Wojciechowski pasirodymo. „Jis labai gerai pasirengęs“, – teigė lenkai. Tačiau kandidatas negalėjo tikėtis lengvų klausimų.

Pradžia buvo daug žadanti – kandidatas laisvai kalbėjo angliškai, teigė, jog supranta, kad Europos ūkių situacija yra prasta ir jiems reikalinga ilgalaikė vizija. Dramatiškai kalbėdamas apie 4 milijonus ūkių, kurie, jo teigimu, užsidaro ES kiekvienais metais nuo 2005 iki 2015 m., jis sakė: „Mūsų diskusija truks tirs valandas. Per tą laiką daugiau nei 100 Europos ūkininkų praras savo ūkius, darbą – tai tragiška ir labai dramatiška“.

J.Wojciechowski taip pat teigė, kad tapus komisaru jis turės puikią progą sukurti ilgalaikę Europos žemės ūkio strategiją, panašią į tą, kuri egzistuoja energetikos ar klimato srityse. „Neturime ilgalaikės Europos žemės ūkio ateities vizijos“, – sakė jis ir pridūrė, kad tokia ilgalaikė vizija būtų naudinga ne tik ūkininkams, bet ir visai visuomenei.

J.Wojciechowski taip pat parodė, kad palaiko Ursula von der Leyen dėl naujojo žaliojo kurso, sakydamas, kad yra įsitikinęs, kad ekologiškas žemės ūkis yra geriausias sprendimas Europai. „Aplinkai nekenksmingas ūkininkavimas – tai proga suteikti paramą ūkininkams, kurie tausoja aplinką, saugo klimatą ir gerina gyvūnų gerovės standartus“, – sakė jis. Jis pridūrė, kad iš BŽŪP biudžeto klimatui turėtume skirti ne mažiau kaip 30 procentų.

Tačiau, kai parengta kandidato kalba baigėsi ir prasidėjo klausimų ir atsakymų maratonas, situacija pakrypo į blogąją pusę.

Pirmasis kandidatui pateiktas klausimas buvo apie BŽŪP reformą. J.Wojciechowski atsakė, kad kaip komisaras turės dirbti su dabartiniu Komisijos pasiūlymu dėl BŽŪP reformos, kurį parengė Philo Hogano komanda. Tačiau jis taip pat sakė, kad yra atviras tolesnėms diskusijoms dėl pasiūlymo tobulinimo. Jis teigė, kad dabartinis Komisijos pasiūlymas „nėra Biblija“.

Buvęs AGRI komiteto pirmininkas Paolo De Castro pareikalavo, kad Komisija perimtų savo žinion ekologiškų priemonių, kurias ES valstybės narės gali pasirinkti, sąrašą. Tačiau Wojciechowskis teigė, kad BŽŪP turėtų būti lankstesnė, nes valstybių narių padėtis skiriasi.

Tačiau, atlaikęs šią buvusio Komiteto pirmininko ataką, Janusz Wojciechowski, regis, atsitraukė ir pakeitė nuomonę, išgirdęs Daciano Ciološo – buvusio Komisaro – klausimą dėl naujo BŽŪP įgyvendinimo modelio, kuriuo įgaliojimai deleguojami ES šalims. „Galbūt kai kurie pasiūlymai dėl žemės ūkio nuėjo per toli nacionalizacijos link “, – jis pripažino. „Mano manymu, tai nėra nacionalizavimas, bet galbūt mums reikia didesnės kontrolės Europos lygmeniu. Aš atviras jums, kad galėsite apie tai diskutuoti ir pabandyti pagerinti situaciją “.

Kandidatas į Komisijos narius žadėjo, kad BŽŪP bus ekologiškesnė ir palankesnė klimatui. Tačiau bendrais atsakymais nepatenkinti Komiteto nariai ėmė reikalauti konkretumo. „Žaliojo“ Europos Parlamento nario Martino Häuslingo spaudžiamas dėl konkrečių pasiūlymų Wojciechowski susvyravo ir pažadėjo, kad jis pateiks pasiūlymus „remti mažus ūkininkus, kurie naudoja pašarus iš savo ūkių ir neimportuoja jų iš Brazilijos ar Argentinos“.

EP nario Luke’o Mingo Flanagano paklaustas, ką darys siekdamas užkirsti kelią atsparumo antimikrobinėms medžiagoms plitimui, Wojciechowski teigė darysiantis viską, kad sumažintų antibiotikų vartojimą ūkiuose. „Intensyvus ūkininkavimas nėra geras sprendimas aplinkai ir klimato pokyčiams“, – tęsė jis. „Aš būsiu Komisijos narys, palaikantis neintensyvųjį ūkininkavimą.“

Prasidėjus antrai diskusijų valandai darėsi vis aiškiau, kad Wojciechowski nesugeba įtikinti įstatymų leidėjų, kad jis yra tinkamas asmuo, pritrauksiantis naują gyvybę Europos žemės ūkiui. Jis kartojo tai, kas jau buvo pasakyta, naudodamas labai apibendrintus, neaiškius atsakymus, skelbdamas, kad yra atviras diskusijoms, ir perduodamas klausimus kitiems Komisijos nariams. Savo pranešimą jis pradėjo gana užtikrintai, tačiau vėliau atrodė, kad jam sunku rasti tinkamus žodžius ir kalbėti angliškai.

Žinoma, kandidatas negalėjo tikėtis, kad nebus paklaustas apie savo bėdas dėl finansų – jo parlamentinės veiklos išlaidas tikrina Europos kovos su sukčiavimu tarnyba. Paklaustas, kaip jis galėtų valdyti didžiulį BŽŪP biudžetą, jei yra taip susipainiojęs dėl savo kelionės išlaidų, kad jam reikėjo grąžinti 11 000 eurų į EK biudžetą, kandidatas pasimetė, teigė esantis „auka“, ir sukėlė tik daugiau klausimų.

Parlamentarų nuomonė buvo aiški – kai, diskusijoms pasibaigus, komiteto pirmininkas Norbertas Linsas pakvietė narius paploti kandidatui, salėje stojo tyla.

Dabar aišku tik tiek, kad kandidatas turės atsakyti į antrąjį EP narių klausimų raundą, ir tai dar labiau sustiprina išrinktosios Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen problemas siekiant rasti tvirtų kandidatų iš Rytų Europos. Jos nominuoti kandidatai  iš Rumunijos ir Vengrijos įstatymų leidėjų buvo atmesti dar prieš klausymus.  

Nors J. Wojciechowski viltys tapti Komisaru dar nėra visai prarastos, pakeisti parlamentarų nuomonę po šio pasirodymo bus sunku. Europos liaudies partijos koordinatorius Herbertas Dorfmannas teigė, jog kad visų partijų parlamentarai išpeikė kandidatą dėl jo nekonkretumo. „Klausymuose jis pasirodė silpnai. Jam teks grįžti. To, ką mes girdėjome šiandien, nepakanka“ – teigė H. Dofmannas, kuriam, regis, pritaria ir kitų politinių grupių koordinatoriai.

„Man susidarė įspūdis, kad jis sutinka su viskuo, kas jam sakoma, nors tai ir prieštarauja tam, ką jis pasakė anksčiau“ – teigė kairiųjų parlamentaras Luke Flanagan. Parlamento Aplinkos komiteto S&D vicepirmininkas Sebas Dance’as buvo negailestingas: „Nemanau, kad remiantis šiandienos klausymu, galime patikėti jam Komisaro postą“. O Žemės ūkio ir kaimo plėtros komiteto pirmininkas Norbertas Linsas tvitino, kad, J. Wojciechowski atsakymai nebuvo aiškūs. „Aš nenoriu tik diskutuoti. Noriu pamatyti realius veiksmus“ – teigė jis.

Problema gali būti ta, kad J. Wojciechowski stengėsi  kalbėti angliškai – dėl to jo atsakymai buvo painesni ir į pabaigą ėmė kartotis. Parlamentarai teigė, kad J. Wojciechowski dabar bus pateikiama daugiau klausimų raštu. Jei jo rašytiniai atsakymai bus nepatenkinami, parlamentarai pareikalaus surengti antrą posėdį.

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.