Konferencija Bukarešte

Gegužės 23 d. Žemės ūkio rūmų vicepirmininkas Algis Baravykas dalyvavo Rumunijos žemės ūkio rūmų (LAPAR) organizuotoje konferencijoje, kuri vyko Bukarešte.

„LAPAR vienija per 4000 ūkininkų, didžioji dauguma jų yra stambūs ūkininkai. Šiandien konferencijoje dalyvauja apie 600 Rumunijos ūkininkų, kurie valdo nuo 500 -5000 ha. Pažymėtina, kad Rumunijoje ūkio dydis neribojamas“ – pasakoja Rumunijos žemės ūkio rūmų pirmininkas, ūkininkas Laurentju Baciu.

Į konferenciją atvyko ir Rumunijos ministrė pirmininkė Viorica Dancila. Taip pat dalyvavo Rumunijos žemės ūkio ministras, Rumunijos senato atstovė, ELO generalinis sekretorius, Vengrijos žemės ūkio rūmų direktorius su Vengrijos ambasados Rumunijoje ataše, Bulgarijos Nacionalinės grūdų augintojų asociacijos tarybos pirmininkas ir direktorė Asia Gocheva.

Rumunijos žemės ūkio rūmų prezidentas Laurentijus Baciu konferencijoje apžvelgė žemės ūkio sektoriaus problemas. „Gyvulininkystė traukiasi, mėsos nėra kur dėti, gyvulių auginti neapsimoka, nes niekas jų nesuperka. Tobulintina yra tiesioginių išmokų mokėjimo sistema, šiais metais buvo pirmas kartas, kai nevėlavo tiesioginės išmokos. Be to, tiesioginės išmokos Rumunijoje yra vienos mažiausių ES. Stokojame kaimo gyventojų ir ūkininkų mokymo, kvalifikacijos tobulinimo. Tuo tarpu šalyje klesti biurokratija, savivaldybių savivaliavimas.
Trūksta valdžios dialogo ir komunikacijos su kaimo žmonėmis. Daug turime problemų ir su žemės  registru, galima sakyti, kad kai kur sistema iš vis neveikia“ – kalbėjo L. Baciu.

Rumunijos premjerė Viorica Dancila savo kalboje akcentavo žmonių emigracijos problemą ir žadėjo padaryti viską, kad subsidijos būtų mokamos laiku, kad būtų užtikrinta maisto sauga, diegiama maisto grandinės atsekamumo sistema, kuri ateityje prisidėtų prie maisto produktų eksporto plėtros. Premjerė žadėjo skirti lėšų žemės irigacijai, kalnuotų rajonų pasiekiamumui, gyventojų mokymui, investicijoms. Taip pat pažymėjo, kad ketina įkurti paskolų garantijų fondą, kad ūkininkai turėtų galimybę lengviau gauti kreditus.

Konferencijoje dalyvavę ūkininkai pateikė žemės ūkio ministrui daug klausimų: dėl žemės ūkio registro, gyvūnų padarytos žalos kompensavimo, mokesčiai už žemės nuomą problemos, didelė problema, dėl problemų įdarbinant darbuotojus žemės ūkyje sezoniniams/trumpalaikiams darbams, dėl traktorių eismo regiono keliais važiavimo draudimo savaitgaliais, dėl traktorių vairavimo teisių išdavimo tvarkos, dėl irigacijos įstatymo, dėl kvalifikuotų specialistų stygiaus žemės ūkyje ir kt.

Rumunijos žemės ūkio ministras atsakydamas į ūkininkų klausimus akcentavo tai, kad būtina susitikti ir kalbėtis.

LAPAR sutarė, kad Rumunijos vyriausybė ateinančią savaitę priims Rumunijos žemės ūkio rūmų atstovus problemoms žemės ūkio sektoriuje aptarti. Susitikime bus pakviesti dalyvauti  žemės ūkio, aplinkos, finansų ir kt. ministrai.

„Labai krito į akis vienas dalykas: nors šių metų pavasaris Rumunijoje buvo neįprastai šlapias, tačiau pas jie nekelia melioracijos problemos. Tačiau ypatingai akcentuojama priešinga problema – irigacija. Vandens trūkumas – didelė problema, nusidėvėję ir užaugę vandens tiekimo kanalai (panašūs į mūsų melioracijos griovius, tik betonuoti).  Visą laiką kol konferencijoje kalbėjo žemės ūkio ministras, ant sienos rodė besikeičiančius vaizdus su kanalais stepėse, didelio skersmens vamzdynais, gulinčiais vamzdžiais, darbininkais kasančiais kanalus, milžiniškomis siurblinėmis, tekančiu vandeniu ir pan. Tų vaizdų buvo tiek daug, kad buvo aišku, jog tai jiems išgyvenimo klausimas. Kanalai kasami dešimtimis kilometrų ir tai dar ne viskas. Pirmą kartą pamačiau aikšteles, kuriose stovi patrankos, šaudančios specialias raketas į dangų ir sukeliančios  lietų“ – pasakojo iš konferencijos grįžęs ŽŪR vicepirmininkas Algis Baravykas.

Nuotraukoje (iš kairės į dešinę):  Vengrijos žemės ūkio rūmų direktorius Bela Kocsy, Rumunijos žemės ūkio rūmų prezidentas Laurentju Baciu ir Lietuvos žemės ūkio rūmų vicepirmininkas Algis Baravykas.