Lauko diena ūkininkams, norintiems sutaupyti

Karštą liepos 31 – ąją grupė efektyviau ūkininkauti siekiančių ūkininkų susirinko į Radviliškio r. ŽŪB „AUGA Skėmiai“ ekologiškų vasarinių kviečių lauką, kur Žemės ūkio rūmai (ŽŪR), pasitelkę  Gamtos tyrimų centro mokslininkus, surengė lauko dieną „Nauda ūkininkui ir dirvožemiui“.

Lauko diena surengta įgyvendinant projektą „Dirvos struktūros ir kokybės gerinimas (atstatymas), naudojant mikroorganizmus. Azoto junginių emisijos mažinimas, išsaugant augalų produktyvumą, naudojant naujos kartos mikroelementus“, pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama EIP veiklos grupėms kurti ir jų veiklai vystyti“.

Pirmieji rezultatai džiugina

Gamtos tyrimų centro mokslininkė dr. Virgilija Gavelienė pristatė atliktus ir dar atliekamus bandymus, kurių metu siekiama sumažinti azotinių trąšų naudojimą ir padidinti produkcijos derlingumą, pagerinti derliaus kokybę.

„Lietuvoje ekologiniuose ūkiuose gaunami maži derliai, o jeigu tręšiame ekologinėmis trąšomis, tai prastėja ir dirvožemio kokybė. Štai ir kilo idėja panaudoti natūralias ekologines priemones, siekiant didinti grūdų, uogų bei daržovių produktyvumą. Laboratorinėmis sąlygomis mokslininkai ištyrė keliolika naturgelio t.y. biohumuso su vandeniu junginių ir atrinko optimalias dozes. Be to, kartu su naturgeliu naudojame ProbioAgro – tai probiotikas, bakterinis dirvožemio struktūros gerintojas, skatinantis šiaudų, mėšlo puvimą, turintis azotą fiksuojančių bakterijų, kurios padeda augalui iš atmosferos pasisavinti azotą“, – sakė V.Gavelienė.

Pasak mokslininkų, pirmieji bandymai 2017 – aisiais parodė, kad neekologiniame grūdinių kultūrų ūkyje, kartu su probiotiku naudojant naturgelį, intensyviausiai augo avižos.

„Galutinis rezultatas buvo įspūdingas – gavome 1,5 t/ha priedą, o naudojant naturgelį – 0,5 t/ha. Kitame ūkyje naudojant naturgelį buvo dalinai kompensuotos išlaidos azotinėms trąšoms ir kitoms augalų apsaugos priemonėms“, – pasakojo V.Gavelienė.

„Mūsų skaičiavimais gavome 175 EUR/ha pelną, bet svarbiausia, kad neekologiniuose ūkiuose iki 50 proc. pavyko sumažinti įprastinių trąšų ir iki 30 proc. pesticidų, herbicidų bei fungicidų“, – sakė naujus produktus propaguojantis UAB „Sadera“ atstovas Raimundas Prokopovič.

Ūkininkų susidomėjimas auga

Ukmergės rajono žemdirbių asociacijos pirmininkas Algirdas Valaiša linkėjo, kad ŽŪR ir Gamtos mokslų centro atliekami bandymai nepasibaigtų įgyvendinus projektą.

„Naudą matome, tačiau dar nedaug ūkininkų apie tai žino ir dar mažiau jau naudojasi ar ruošiasi naudotis šio projekto rezultatais. Ką daryti?“, – svarstė A.Valaiša.

„Žinau kelis ūkininkus, kurie labai rimtai ketina atsisakyti azotinių trąšų ir naudoti mūsų siūlomas priemones“, – sakė V.Gavelienė.

„Ar mums leis tai pasiekti azotines trąšas gaminantys arba jas importuojantys verslininkai?“, – retoriškai klausė lauko dienoje dalyvavusi ūkininkė.

„Tai priklausys nuo ūkininkų. Poveikis ypatingas, todėl neretai ūkininkus net sunku įtikinti organinių trąšų ir probiotikų nauda, tačiau tie, kurių ūkiuose atliekame bandymus, savo nuomones radikaliai pakeičia“, – sakė R.Prokopovič.

Ekologinių ūkių viltys

O kaip vyko bandymai ir kokie vizualūs rezultatai ekologiniuose ūkiuose?

ŽŪB „AUGA Skėmiai“ bandymams skyrė 15 ha ekologiškų vasarinių kviečių lauką, kuris tręštas karvių mėšlu (1 ha – 30 t mėšlo), sėta apdorojus sėklą ir du kartus purkšta organinėmis trąšomis ir probiotikais. Šalia yra dar 15 ha laukas, kuriame naturgelis ir probiotikai nenaudoti. Abiejuose laukuose kviečiai sėti tą pačią dieną, sąlygos vienodos, derlius bus nuimtas irgi tą pačią dieną, taigi bus galima labai tiksliai palyginti ir padaryti išvadas.

Naturgelio naudojimo norma – 50-100 g/10 l vandens, 2 l/t sėklų. Ir 1-2 l/ha.

„Tikslesnius rezultatus aptarsime nuėmę derlių, tačiau vizualiai matau skirtumą bandymų naudai“, – sakė ŽŪB „AUGA Skėmiai“  agronomas Liudas Žiemininkas.

Kokie lūkesčiai?

„Naudosime siūlomas trąšas, jeigu derlius padidės nors 150-200 kg/ha. Vizualiai tokie pasikeitimai labai tikėtini“, – sakė L.Žiemininkas.

[Best_Wordpress_Gallery id=”333″ gal_title=”2018_07_31″]