Lietuvoje patvirtinti didelio patogeniškumo paukščių gripo protrūkiai

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) informuoja kad, Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute (toliau – NMVRVI) ištyrus pristatytų naminių paukščių gaišenų mėginius, 2021 m. balandžio 23–25 d. nustatyta 16 didelio patogeniškumo paukščių gripo (toliau – DPPG) protrūkių. DPPG protrūkiai nustatyti naminių paukščių laikymo vietose, esančiose:

 • Kenos k., Rukainių sen., Vilniaus r. sav. (laikytos 55 vištos);
 • Didžiosios Riešės k., Avižienių sen., Vilniaus r. sav. (laikyta 50 vištų);
 • Balsiai, Vilniaus m. sav. (laikyta 20 vištų);
 • Pagirių sen., Vilniaus r. sav. (laikytos 45 vištos);
 • Vileikiškių k., Musninkų sen., Širvintų r. (laikyta 10 vištų);
 • Avižienių k., Avižienių sen., Vilniaus r. sav. (laikytos 23 vištos);
 • Sadūniškių k., Kalvelių sen., Vilniaus r. sav. (laikyta 13 vištų);
 • Naujininkų sen., Vilnius r. sav. (laikytos 25 vištos);
 • Patilčių k., Inturkės sen., Molėtų r. sav. (laikyta 11 vištų);
 • Lentvario sen., Trakų r. sav. (laikyta 11 vištų);
 • Genių k., Dūkštų sen., Vilniaus r. sav. (laikyta 17 vištų);
 • Zujūnų sen., Vilniaus r. sav. (laikyta 15 vištų);
 • Vilniaus m. sav. (laikytos 6 vištos);
 • Kazokiškių k., Elektrėnų r. sav. (laikytos 42 vištos);
 • Petkeniškių k., Trakų r. sav. (laikytos 32 vištos);
 • Nemenčinės sen., Vilniaus r. sav. (laikyta 16 vištų).

Nurodytose naminių paukščių laikymo vietose savo reikmėms buvo laikoma ir nugaišo per 300 naminių paukščių. Visi naminių paukščių laikymo vietose likę gyvi naminiai paukščiai buvo saugiai sunaikinti ir užkasti ūkių teritorijoje, o paukščių laikymo patalpos – išvalytos ir išdezinfekuotos.

Įtarimų dėl galimo paukščių gripo kilo, kai VMVT gavo ne vieną pranešimą apie staiga nugaišusius savo reikmėms laikytus ir naujai praėjusį savaitgalį įsigytus Maišiagaloje, Rudaminoje ir Lentvaryje naminius paukščius. Šiuo metu VMVT yra gauta 17 tokių pranešimų.

Atliekant epizootinius tyrimus, nustatyta, kad naminių paukščių laikytojai naminius paukščius įsigijo iš nelegalių prekiautojų, kurie nebuvo įregistravę savo veiklos, neturėjo paukščių įsigijimo ir paukščių kilmę patvirtinančių dokumentų. VMVT išaiškino keletą tokių pardavėjų, jiems taikys poveikio priemones. VMVT inspektoriai reaguoja į kiekvieną gautą pranešimą – nedelsiant vyksta į paukščių laikymo vietas, atrenka nugaišusių paukščių mėginius paukščių gripo tyrimams, ūkiams iki laboratorinių tyrimų rezultatų gavimo taiko laikinus apribojimus, siekiant, kad liga nebūtų išplatinta į kitas paukščių laikymo vietas.

VMVT, reaguodama į epizootinę situaciją, priėmė VMVT direktoriaus įsakymą, kuriuo nuo š. m. balandžio 24 d. sugriežtino prekybos gyvais paukščiais vietų kontrolę, t. y. sudažnino prekybos vietų, kuriose prekiaujama gyvais paukščiais, kontrolę, nurodė vykdyti budėjimus pasienio postuose, atlikti transporto priemonių patikrinimus, ar nėra įvežami paukščiai be įsigijimo ir veterinarinių dokumentų, atidžiai tikrinti gaunamą informaciją apie galimai vykdomą nelegalią prekybą gyvais paukščiais tam neskirtose vietose. Taip pat VMVT departamentai organizuoja susitikimus su komerciniais paukštininkystės ūkiais, dėl biologinio saugumo priemonių sugriežtinimo, vykdomi internetinių skelbimų bei regionuose esančių skelbimų dėl prekybos gyvais paukščiais patikrinimai, bendradarbiaujama su policijos pareigūnais.

VMVT informuoja, kad praėjusį savaitgalį Vilniaus apskrityje buvo tikrinamos turgavietės, jų prieigų bei, VMVT turimomis žiniomis, prekybos aikštelių, kuriose galimai galėjo būti vykdoma prekyba gyvais paukščiais. Teisės aktų reikalavimų pažeidimų nustatyta Rudaminos turgavietės prieigose, kur neleistiną prekybą gyvais paukščiais (vištomis ir putpelėmis) vykdė prekybos naminiais paukščiais leidimų neturintys prekiautojai. Jiems bus taikytos poveikio priemonės. Dar vieną nelegalų prekiautoją vištomis, neturintį jų įsigijimo dokumentų ir prekybos naminiais paukščiais leidimų, VMVT nustatė tikrindama Širvintų turgavietę. Patikrinimai buvo atliekami ir UAB „Kalvarijos komunalininkas“ turgavietėje, kurioje naminiais paukščiais prekiavo 6 asmenys, iš kurių 3 neturėjo veterinarinio patvirtinimo, 1 asmuo prekiavo karveliais už turgavietės teritorijos. Patikrinimai buvo atliekami ir Panevėžio, Tauragės, Šalčininkų savivaldybėse, tačiau prekybos gyvais paukščiais atvejų šiose vietovėse nenustatyta.