LKAA susitikimas su Ministru Pirmininku

Š.m. liepos 21 d. 16 valandą Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos atstovai, kartu su Lietuvos mėsos perdirbėjų ir Lietuvos Žemės ūkio rūmų atstovais susitinka su Ministru Pirmininku Algirdu Butkevičiumi aptarti afrikinio kiaulių maro valdymo.

Matydami, kad prisidengiant artėjančių rinkimų iššūkiais ir painiojant politiką su realia ypač pavojingos ligos grėsme galime negrįžtamai prarasti afrikinio kiaulių maro viruso kontrolę, bei patirdami nuostolius dėl netvarkingų ir nesukontroliuojamų kiaulių laikytojų kaltės, o taip pat matydami niūrią mėsos gaminių eksporto perspektyvą, dar kartą kreipiamės į Ministrą Pirmininką ieškoti sprendimų.

Po pastaruoju metu įvykusių keturių AKM protrūkių pas smulkius kiaulių laikytojus, nustebome valstybinių įstaigų atstovų abejingu afrikinio kiaulių maro plitimo konstatavimu, pripratimu ir silpnu reagavimu.

Norime atkreipti visuomenės dėmesį į afrikinio kiaulių maro problemą ir siūlome ją spręsti atsakingai, valstybiškai ir strategiškai. Visuomenę šokiravo LKAA pasiūlymas AKM zonose likviduoti biologinės saugos neatitinkančias kiaulių laikymo vietas, tačiau tik tokiu būdu pavyko atkreipti valdžios atstovų dėmesį į aktualią, tačiau vangiai sprenžiamą problemą. Mes norime pabrėžti biologinės saugos nesilaikančių laikytojų veiklos keliamas problemas šių taisyklių besilaikantiems laikytojams, tačiau jokiu būdu nekeliame smulkių-stambių ūkių konfrontacijos. Jos nėra. Ši konfrontacija patogi asmenims, siekiantiems nukreipti dėmesį nuo tikrųjų maro prevencijos problemų.

Europos Sąjungos komisaras Vytenis Povilas Andriukaitis, atsakingas už sveikatą ir maisto saugą, šią savaitę vykusiame susitikime priminė žemės ūkio ministrei Virginijai Baltraitienei ir VMVT vadovui Jonui Miliui apie savo laišką Lietuvos, Estijos, Latvijos ir Lenkijos ministrams, kuriame išreiškė susirūpinimą išaugusiu nustatytų AKM atvejų skaičiumi smulkiuose ūkiuose ir pabrėžė būtinumą sustiprinti biosaugos kontrolę. Komisaras taip pat paprašė pateikti konkrečius pasiūlymus, padėsiančius užkirsti kelią AKM ir pažadėjo artimiausiu metu juos apsvarstyti.

Š.m. liepos 19 d. Žemės ūkio ministerijoje vykusiame pasitarime su Seimo Kaimo reikalų komiteto nariais, Žemės ūkio ministre ir VMVT vadovu Jonu Miliumi buvo pasakyta, jog Žemės ūkio ministerija ras lėšų kompensuoti komercinių ūkių kainų skirtumo praradimus III AKM zonoje. VMVT vadovas kartu su Žemės ūkio ministre patikino, kad su Europos Komisija sutarta, kad rugsėjo mėnesį bus peržiūrimas III zonos atšaukimo mechanizmas ir bs palengvintos komercinių ūkių prekybos sąlygos. Deja, tuojau po pasitarimo Žemės ūkio ministerija išplatino pranešimą, kuriame šie pažadai neatsispindėjo, o pranešimo turinys iš esmės buvo skirtas negatyviai atvaizduoti komercinių ūkių biologinę saugą, menkinti situacijos grėsmę ir girti atsakingų struktūrų pastangas.

LKAA direktorius Algis Baravykas